Späť na Produkty

Ako vám pomôže čierne a živočíšne uhlie aj mimo trávenia?

6 min.
Ako vám pomôže čierne a živočíšne uhlie aj mimo trávenia?

Čierne uhlie je často prvou voľbou pri rôznych tráviacich ťažkostiach, ako je hnačka alebo nadúvanie a plynatosť. V tomto článku sa pozrieme na jeho vlastnosti, účinky a správne dávkovanie pri konkrétnych problémoch, ako aj na jeho využitie mimo tráviaceho systému a medicíny. Budeme sa tiež venovať tomu, na čo by sme mali dávať pozor pri jeho užívaní, a zvážime otázku jeho bezpečnosti a možných vedľajších účinkov.

  1. Čo je aktívne uhlie?
  2. Na čo slúži čierne uhlie?
  3. Aké účinky má čierne uhlie?
  4. Ako užívať čierne uhlie?
  5. Môže sa užívať čierne uhlie v tehotenstve?
  6. Môže spôsobovať čierne uhlie vedľajšie účinky?

Čo je aktívne uhlie?

Aktívne uhlie, nazývané tiež živočíšne alebo čierne uhlie, je čierny prášok, ktorý sa získava spaľovaním dreva za podmienok, ako je vysoká teplota s obmedzeným prístupom kyslíka. Tento proces výroby zabezpečuje špeciálne vlastnosti – zväčšovanie jeho povrchu vytváraním pórov a mikropórov, vďaka ktorým našlo uplatnenie aj v medicíne. Čierne uhlie má práve kvôli svojej pórovitej štruktúre veľmi veľký povrch, na ktorý sa môžu viazať iné látky. Pre zaujímavosť, jedna čajová lyžička aktívneho uhlia má približne rovnako veľký povrch ako futbalový štadión.

Na čo slúži čierne uhlie?

Čierne uhlie má niekoľko využití. V medicíne sa využíva pri otravách či predávkovaniach. Veľký pórovitý povrch na seba viaže škodlivé látky – napr. rôzne toxíny v tráviacom trakte a zabraňuje ich vstrebávaniu. Takto vieme predísť toxickým účinkom pri niektorých typoch otráv. Proces naviazania látky na povrch inej látky sa nazýva adsorbcia. Naše telo nedokáže stráviť živočíšne uhlie, a preto je vylučované z tela spolu s naviazanými škodlivými látkami. Čierne uhlie na seba dokáže viazať nielen pevné častice, ale aj plynné látky. To sa využíva pri nadúvaní a plynatosti, kedy sa na uhlie adsorbujú prebytočné plyny z tráviaceho traktu. Týmto mechanizmom viazania nežiaducich látok na povrch slúži živočíšne uhlie aj na liečbu hnačky. Predovšetkým ide o hnačku spôsobenou konzumáciou nevhodného jedla, ale aj o tzv. cestovateľskú hnačku. Pozor si však treba dať pri infekčných hnačkách spôsobených baktériami či vírusmi. Čierne uhlie môže riešiť iba menej závažné črevné infekcie. Taktiež čierne uhlie nerieši detoxikáciu po alkoholovej otrave, pretože na svojom povrchu nedokáže alkohol viazať.

Okrem vyššie spomínaných využití môžeme aktívne uhlie nájsť aj v zubných pastách na bielenie zubov, kde pomáha odstraňovať povrchové pigmenty a dodáva svieži dych. V kozmetike sa využíva pre svoje schopnosti viazať nečistoty a toxíny z pokožky. Takto ju pomáha čistiť a upokojovať. Dokonca sa môže nachádzať aj v deodorantoch, kde pomáha absorbovať nepríjemné pachy.

Aktívne uhlie nie je obmedzené len na medicínske použitie. Má úlohu aj vo vodných filtroch, kde pôsobí ako efektívny prostriedok na odstraňovanie nečistôt a chemických látok z pitnej vody, čím prispieva k jej čistote.

Aké účinky má čierne uhlie?

Čierne uhlie vďaka svojej štruktúre na svoj povrch dokáže viazať (adsorbovať) iné látky. Po požití adsorbuje toxíny a chemické látky v tráviacom trakte, čím zabraňuje ich vstrebávaniu do krvného obehu a uľahčuje ich vylučovanie z tela. Môže pomôcť znížiť závažnosť príznakov otravy a zabrániť ďalšiemu poškodeniu.

Živočíšne uhlie môže interagovať aj s liekmi, ktoré organizmu pomáhajú. Preto je nesmierne dôležité užívať aktívne uhlie s odstupom od iných liekov aspoň 2 hodiny pred aj po. Nedostatočný odstup môže spôsobiť nízku absorpciu liečiva, a teda nedôjde k požadovanému účinku lieku. Ženy, ktoré užívajú perorálnu antikoncepciu, by mali využívať aj inú formu antikoncepcie, práve kvôli možnému zníženému vstrebávaniu ústne podanými tabletami.

Ako užívať čierne uhlie?

Dávkovanie čierneho uhlia sa líši v závislosti od problému. Množstvo aktívneho uhlia v jednotlivých produktoch môže byť rôzne, preto je dôležité pred jeho užitím skontrolovať zloženie. Platí, že čierne uhlie je vhodné pre deti vo veku od 3 rokov (po konzultácii s lekárom).

  • Tráviace ťažkosti
    • Dávkovanie pri tráviacich ťažkostiach sa môže líšiť v závislosti od problému. U dospelých a dospievajúcich sa zvyčajne užívajú 2 - 4 tablety 2 až 3-krát denne, pričom u detí 2 tablety 2-krát denne.

Na sklade >10ks
Môžete mať 21.5.2024
(0)
3,69 €
4,29 €

  • Intoxikácia (otrava) u dospelých
    • Zvyčajne 50 - 100 gramov uhlia, ideálne do 5 minút od vstupu toxínov do organizmu. Najväčší význam má podanie aktívneho uhlia do 1 hodiny. V takýchto prípadoch sa však aktívne uhlie užíva už v zdravotníckom zariadení, respektíve pod dohľadom lekára.

Dĺžka liečby pri tráviacich ťažkostiach by nemala prekročiť 2 dni. Pri pretrvávajúcich problémoch je dôležité vyhľadať odbornú pomoc.

Tablety sa môžu prehltnúť vcelku alebo sa môžu pred prehltnutím rozhrýzť. Zapíjať ich je vhodné menším množstvom vody. Obzvlášť pri deťoch sa odporúča tablety najprv rozdrviť alebo rozpustiť v menšom množstve vody alebo čaju.

Môže sa užívať čierne uhlie v tehotenstve?

Nakoľko sa čierne uhlie nevstrebáva do organizmu, ale je z tela vylučované v nezmenenej forme, je možné ho po konzultácii s lekárom používať v tehotenstve aj počas dojčenia. Najčastejším dôvodom siahnutia po čiernom uhlí v tehotenstve je hnačka. Tam netreba zabúdať na režimové opatrenia, ako dostatočná hydratácia a vhodná strava (ryža, mrkva, banány). Príčinou tráviacich problémov môže byť nerovnováha v črevnej mikroflóre, ktorá sa dá riešiť užívaním vhodných probiotík.

Môže spôsobovať čierne uhlie vedľajšie účinky?

Tak ako všetky lieky a výživové doplnky, aj čierne uhlie môže spôsobovať vedľajšie účinky. Väčšinou sa tieto nežiaduce účinky vyskytujú pri nadužívaní čierneho uhlia z hľadiska dĺžky liečby. Medzi vedľajšie účinky patria:

  • Čierna stolica – síce neškodný, no navonok vystrašujúci nežiaduci účinok. Problém však môže nastať pri krvácaní do tráviaceho systému, nakoľko čierne sfarbenie stolice môže zakryť toto krvácanie.
  • Sfarbenie jazyka na čierno
  • Vracanie – hlavne u detí
  • Zápcha – aktívne uhlie môže spomaliť pohyblivosť čriev, čo môže viesť až k zápche
  • Dehydratácia – pri nadmernom užívaní čierneho uhlia a súbežným nedostatkom príjmu tekutín
  • Poruchy dýchania – pri vracaní môže dôjsť k vdýchnutiu cudzieho telesa do pľúc (aspirácia)
  • Alergická reakcia – či už na samotné aktívne uhlie (veľmi ojedinelé), alebo na niektorú z pomocných látok – prejavuje sa napr. vyrážkou, začervenaním, opuchom či svrbením.

Aby sme to zhrnuli, čierne uhlie má mnoho využití, kvôli ktorým si zaslúži miesto v našej domácej i cestovateľskej lekárničke. Môže byť efektívnou voľbou pri liečbe hnačky, plynatosti a nadúvania, ako aj nevyhnutnou pomocou pri akútnej otrave. Netreba však zabúdať na režimové opatrenia, ako je správne stravovanie a dostatočný príjem tekutín. Rozoznanie príčiny problému a následné správne podávanie čierneho uhlia (s dostatočným odstupom od iných liekov) je základ bezpečnej domácej liečby niektorých tráviacich ťažkostí. Pri pretrvávaní problémov je vhodné poradiť sa s odborníkom – vaším lekárom alebo lekárnikom.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/toto-carbo-medicinalis-350-mg-652016.html

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-269/activated-charcoal

Overené tipy na úľavu od bolesti v hrdle
Mohlo by vás zaujímať
Overené tipy na úľavu od bolesti v hrdle
Aká je to pečeňová diéta a aký jedálniček pri nej zvoliť?
Aká je to pečeňová diéta a aký jedálniček pri nej zvoliť?
Pečeň má mnoho funkcií v našom tele, jednou z nich je aj tá metabolická. Jedlo po konzumácii premieňa na jednoduchšie nutrienty – cukry, tuky, bielkoviny, ktoré si naše telo ukladá do zásoby alebo ich rovno použije na výrobu energie. Vďaka pečeni sa tuky pália na energiu, udržiava sa normálna hladina glukózy v krvi, tvoria sa bielkoviny a vylučuje sa odpad z organizmu. Mali by ste vedieť, že…
8 min.
Čítať viac
Ako sa zbaviť kruhov pod očami a aké sú ich najčastejšie príčiny?
Ako sa zbaviť kruhov pod očami a aké sú ich najčastejšie príčiny?
"Kruhy“ pod očami potrápia počas života nejednu ženu, ale aj muža, dokonca sa môžu objaviť aj u malých detí. Niektorí sa s nimi stretávame len občas – keď máme náročnejšie obdobie a nedostatočný spánok, iných však môžu trápiť dlhodobo. Aj keď väčšinou ide len o kozmetický nedostatok a kruhy pod očami nesignalizujú žiadne závažné ochorenie, mnoho ľudí hľadá možnosti, ako sa ich zbaviť. Príčin,…
8 min.
Čítať viac