Kliešť patrí medzi vonkajšie parazity, s ktorými sa občas stretáva každý majiteľ psíka či mačky. Keď ho na svojom zvieratku nájdete, je dôležité ho hneď vybrať. Viete, prečo a hlavne ako to urobiť rýchlo a bezpečne? Poradíme vám.
- Aké je riziko nesprávneho odstránenia kliešťa?
- Aké pomôcky na vyberanie kliešťov sú dostupné?
- Návod na vytiahnutie kliešťa
Aké je riziko nesprávneho odstránenia kliešťa?
Kliešte sú parazity s oválnym telom, malou hlavičkou s klepietkami, ktorými sa prichytia na koži hostiteľa. Živia sa jeho krvou, čím zväčšujú svoj objem. Na zvieratá môžu prenášať mnoho nebezpečných chorôb (napríklad babeziózu, boreliózu alebo kliešťovú encefalitídu – zápal mozgových blán). Aby sa znížila hrozba prenosu infekcie, je potrebné ich vybrať čo najskôr.
Nielen infikovaný kliešť predstavuje problém. Ten môže nastať aj vtedy, ak kliešťa nevyberieme celého. Rana sa môže zapáliť, hnisať a môže nastať otrava krvi až smrť. Pri odstraňovaní kliešťa preto buďte precízni, ušetríte si tým veľa starostí.
Aké pomôcky na vyberanie kliešťov sú dostupné?
V súčasnosti je dostupných mnoho moderných prípravkov a pomôcok, ktoré vám vyberanie kliešťa uľahčia. Patria k nim rôzne háčiky, pinzety, karty a spreje s kryogénnym (zmrazujúcim) účinkom. Tie fungujú tak, že po aplikácia kliešťa okamžite zmrazia. Tým sa obmedzí a zabráni prenos jeho telesných tekutín do tela hostiteľa, čím sa zníži aj riziko prenosu infekcie.
Prípravky s kryogénnym (zmrazovacím) účinkom
Háčiky rôznych veľkostí
Karty a pinzety
Návod na vytiahnutie kliešťa
- To, že niečo nie je v poriadku, vám dá najavo samotné zviera. Môže byť nepokojné, nadmerne sa škriabať, prípadne olizovať. Začnite tým, že prstami prečešte srsť. Kontrolujte najmä oblasti, ako sú uši, krk, chvost, laby, slabiny a okolie análneho otvoru.
- Kliešťa nikdy nechytajte holými rukami. Vždy použite ochranné jednorazové rukavice.
- Naneste na kliešťa prípravok s kryogénnym účinkom (napr. Atix alebo Ceumed Stop-tick).
- Priloženou pinzetou alebo háčikom uchopte kliešťa čo najbližšie ku koži. Postupne a pomaly ho ťahajte zvislo nahor.
- Po vybratí kliešťa skontrolujte, či je celý. Potom ho môžete zlikvidovať.
- Keď kliešťa odstránite, ranu vydezinfikujte.
Kedy navštíviť veterinára?Mačku alebo psa po vybratí kliešťa niekoľko týždňov sledujte. Ak sa v mieste prisatia vyskytne opuch a začervenanie, prípadne zviera zmení svoje správanie, objaví sa únava, slabosť, malátnosť, problémy s trávením alebo horúčka, vyhľadajte veterinára. |
Na zníženie rizika prisatia kliešťa na domáceho miláčika je vhodné preventívne používanie antiparazitík – najčastejšie vo forme obojkov, tzv. spot-on pipiet s roztokom na kvapkanie na kožu či antiparazitárnych sprejov. Pri ich výbere sa môžete inšpirovať článkami:
Pred použitím ktoréhokoľvek produktu si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.