Už od narodenia je mlieko našou prvou potravou a jeho konzumácia nás sprevádza počas celého života. Od detstva nám rodičia vštepovali pitie mlieka, aby sme boli silní a mali pevné kosti. Niekomu však mlieko viac škodí ako pomáha. Takíto jedinci trpia alergiou na mlieko alebo laktózovou intoleranciou, ktoré sa výrazne od seba líšia. Pri laktózovej intolerancii telu chýba enzým laktáza, ktorý rozkladá cukor – laktózu, nachádzajúci sa v mlieku. Alergia na mlieko však spúšťa imunitnú reakciu v našom tele na bielkoviny v mlieku. Poďme sa bližšie na to spolu pozrieť.
- Čo je to alergia na mliečnu bielkovinu?
- Ako sa prejavuje alergia na mlieko?
- Alergia na mlieko u detí
- Diagnostikujte alergiu na mlieko včas
- Ako liečiť alergiu na mlieko?
- Čo jesť pri alergii na mlieko a čomu sa vyhnúť?
Čo je to alergia na mliečnu bielkovinu?
Kravské mlieko obsahuje:
- vodu,
- bielkoviny (srvátkové proteíny a kazeín),
- cukry (laktózu),
- tuky (vrátane omega-3 a omega-6 mastných kyselín),
- vitamíny (A, D, E, K, B1, B2, B3, B6, B12...),
- minerály (vápnik, fosfor, horčík...).
Kazeín tvorí 80 % proteínového obsahu v mlieku a nachádza sa v troch formách: alfa-kazeín, beta-kazeín a kappa-kazeín. Sú zodpovedné za bielu farbu mlieka a jeho textúru. Ich úlohou je zachytávať vápnik a fosfor, aby sa tieto potrebné minerály dostali k našim kostiam a zubom. Okrem iného je zodpovedný za dodávanie aminokyselín na tvorbu bielkovín v našich svaloch. Preto ste možno videli športovcov kupujúcich kazeínové či srvátkové koncentráty, ktoré im pomáhajú budovať a regenerovať svaly počas náročného tréningového procesu. Mlieko aj vďaka nemu nadobúda význam pre prosperitu a rast organizmu.
Medzi zvyšných 20 % patria srvátkové proteíny: beta-laktoglobulín, alfa-laktalbumín, sérový albumín a imunoglobulíny. Tie tiež poskytujú aminokyseliny na rast svalov a podporujú imunitný systém. V bielkovinovej zložke sa nachádza aj laktoferín, lyzozým a laktoperoxidáza s antimikrobnými vlastnosťami (poskytujú ochranu pred mikroorganizmami).
Ak má človek alergiu na mlieko (ABKM), znamená to, že jeho imunitný systém vyhodnotí bielkoviny v mlieku ako telu škodlivé látky. Telo vyrába imunoglobulín E (IgE) protilátky, najčastejšie voči kazeínu, beta-laktoglobulínu, sérovému albumínu a laktoferínu. Následne sa spustia voči nim procesy, ako napríklad vyplavenie histamínu – hlavného spúšťača alergickej reakcie. Alergická reakcia na mlieko vie aj obísť cestu, pri ktorej sa používajú imunoglobulíny – reakcia nesprostredkovaná IgE protilátkami, a jej prejavy sú preto oneskorené.
Ako sa prejavuje alergia na mlieko?
IgE sprostredkovaná reakcia nastupuje rýchlo, od niekoľko minút až do 1 - 2 hodín po konzumácii mlieka. Medzi príznaky rýchlej reakcie patrí:
- začervenanie kože,
- žihľavka (svrbivý výsev),
- opuch pier, tváre a okolo očí,
- nevoľnosť,
- vracanie,
- hnačka,
- kolikovitá bolesť brucha,
- nádcha,
- kašeľ,
- v závažných prípadoch až anafylaktický šok (život ohrozujúci stav).
Alergia na mlieko, na ktorej sa nezúčastňujú IgE protilátky, sa prejavuje po 48 h až 1 týždeň po konzumácii. Okrem vyššie uvedených sa môže prejavovať aj:
- atopickým ekzémom,
- krvou alebo hlienom v stolici,
- zápchou,
- častými a riedkymi stolicami,
- averziou a nechutenstvom k jedlu,
- gastroezofageálnym refluxom (kyselinou).
Alergia na mlieko u detí
Práve alergia na mlieko je jednou z najčastejších potravinových alergií bábätiek v súčasnom svete. 3 zo 100 detí trpí alergiou na mlieko v období prvého roku života. Vyvinúť sa môže vtedy, keď sa bábätkám do stravy zahŕňa kravské mlieko, ako napr. mliečna výživa v prášku či v príkrmoch. Rizikovým faktorom alergie je genetická predispozícia. Ak rodičia trpia alergiou, je pravdepodobné, že dieťa ňou bude trpieť tiež. Dobrou správou je, že alergia spolu s vekom zvykne ustúpiť, po šiestom roku vie dokonca aj úplne vymiznúť. Slizničná bariéra čreva dieťatka dozreje a je odolnejšia voči takýmto stimulom.
Neliečená alergia na mlieko spôsobí narušenie rovnováhy imunitného systému dieťaťa a môže zapríčiniť vyššiu náchylnosť k infekciám a iným alergiám v budúcnosti. Deti s alergiou sú nižšieho vzrastu ako ich rovesníci bez alergie. Je to v dôsledku toho, že látky, ako fosfor, vápnik, vitamín D a A, železo a jód sa nedostatočne vstrebávajú v sliznici tenkého čreva.
Diagnostikujte alergiu na mlieko včas
Na základe symptómov a rodinnej anamnézy sa predpokladaná diagnóza môže potvrdiť rôznymi metódami. Kožné alergické testy sú rýchlou alternatívou, kedy sa kravské mlieko aplikuje na kožu, ktorá sa jemným pichnutím naruší. Ak koža ostane podráždená, začervenaná a svrbivá, pacientovi sa diagnostikuje alergia na mlieko, respektíve na bielkovinu kravského mlieka. Lekár tiež môže pomocou krvných testov zisťovať prítomnosť špecifických IgE protilátok, ktorých hladiny bývajú zvýšené u pacientov s alergiou a astmou. Touto cestou sa však nevie zachytiť alergia na mlieko, ktorá nie je sprostredkovaná IgE protilátkami. Odporúča sa vylúčiť kravské mlieko a všetky produkty z neho zo stravy. Eliminačná diéta zlepší príznaky pacienta a po určitej dobe (6 - 12 mesiacov) sa môže skúsiť opäť zaviesť mlieko do stravy (pod dohľadom lekára). Je tak možné zistiť, či alergia vymizla.
Ako liečiť alergiu na mlieko?
Bola vášmu dieťaťu diagnostikovaná alergia na mlieko? Trpíte ňou aj vy v dospelosti? Dôležitým krokom je vyradiť všetko kravské mlieko (a produkty z neho) z vašej stravy. Ak dojčíte, vyhnite sa konzumácii kravského mlieka, nakoľko cez materské mlieko sa vie kravská bielkovina dostať k dojčiatku. Tepelná úprava mliečnej bielkoviny môže znížiť alergickú odpoveď a mnoho detí je schopné tolerovať mlieko upravené na 180 °C po dobe 30 minút.
Vysokorizikoví pacienti by mali mať vždy poruke tzv. pohotovostný balíček, ktorý pozostáva z perorálne podávaných tabliet (antihistaminiká, kortikoidy), inhalačných sprejov na rozšírenie priedušiek (bronchodilatačný účinok) a adrenalínového pera.
Čo jesť pri alergii na mlieko a čomu sa vyhnúť?
Mnohým z vás napadne nahradiť kravské mlieko za populárnu alternatívu – sójové mlieko. Časť pacientov však môže mať súčasne alergiu aj na bielkoviny sóje, preto by ste sa mali sóji vyhnúť a zvoliť iné alternatívy. Kozie či ovčie mlieko majú potenciál vyvolať skríženú alergiu, preto sa im takisto vyhnite.
Čo konzumovať môžete |
Čomu by ste sa mali vyhnúť |
Napr. ryžové a mandľové mlieko |
Sójové mlieko |
Vajíčka |
Všetky syry a tofu alternatívy |
Varené zemiaky, cestoviny, ryža |
Zemiakové kaše, cestoviny so smotanovou omáčkou či mliečne ryže |
Mäso (okrem hovädzieho), ryby |
Upravované párky, fašírky, mleté mäsá z nákupných reťazcov |
Lekváre, med, rastlinné oleje |
Maslo, margarín, kyslá smotana, kefír |
Kečup, horčica, kyslé uhorky, ovocie, zelenina |
Čokoláda, karamelové cukríky, jogurty, zmrzlina a iné sladkosti |
Pri výbere vhodných potravín je potrebné pozorne čítať etikety a zloženie, pretože mlieko sa môže vyskytovať aj tam, kde by sme ho nečakali. Dávať pozor treba aj pri liekoch a výživových doplnkoch.
Minerály a vitamíny, ktoré sa nachádzajú v mlieku, by ste mali dopĺňať pomocou výživových doplnkov a produktov obohatených o tieto látky. Dávajte si pozor na dostatok vitamínu D, vápnika, fosforu a železa. Odporúča sa užívať aj probiotiká, samozrejme tie, ktoré neobsahujú mliečnu bielkovinu.
Ak nemôže byť vaše bábätko dojčené a vo vašej rodine sa vyskytuje IgE sprostredkované alergické ochorenie (napr. astma), odporúča sa používať hypoalergénne prípravky (s označením HA) na základe čiastočne hydrolyzovanej (štiepenej) bielkoviny kravského mlieka.
Pre deti, ktoré majú potvrdenú ABKM, sú určené dojčenské mlieka s obsahom extenzívne (vysoko) hydrolyzovanej bielkoviny kravského mlieka (označené ako Allergy Care), napr. Sunar Allergy Care, Nutrilon Allergy Care, Nutrilon Allergy Digestive Care. U detí s ťažkou formou ABKM sa odporúča používať výživu na báze aminokyselín. Všetky tieto prípravky majú byť používané na odporúčanie a pod dohľadom lekára.
Rovnako je potrebné dávať pozor pri zavádzaní detskej výživy, ako sú príkrmy a kaše, a vyberať prípravky bez mlieka a mliečnej bielkoviny.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie.
Zdroje:
https://teachmepaediatrics.com/gastroenterology/upper-gi/cows-milk-protein-allergy/
https://www.nestlehealthscience.com/health-management/food-allergy/milk-allergy-hcp/home