Kto by netúžil po žiarivo bielom úsmeve? Zdravý a biely chrup je symbolom správnej starostlivosti o zuby. Prirodzené zafarbenie zubov je dané geneticky. Vplyvom rôznych faktorov však môže dôjsť k ich zožltnutiu. Príčiny vzniku zafarbenia môžu byť rôzne. Jedná sa o estetický problém, ktorý sa dá odstrániť u stomatológa, dentálneho hygienika alebo domácim bielením. Ako dosiahnuť dokonalý úsmev domácou starostlivosťou?
Čo znamená domáce bielenie zubov?
Bielenie zubov predstavuje estetickú úpravu zafarbených zubov. Konkrétne sa bielia predné, viditeľné plochy zubov. Bielenie si viete urobiť aj v pohodlí domova pomocou špeciálnych produktov, podľa pokynov na obale. Keďže sa jedná o domáce bielenie, výsledok nemusí byť 100-percentný, pretože v produktoch na domáce bielenie sa účinné látky nachádzajú v nižších koncentráciách v porovnaní s produktami na profesionálne použitie. Ak chcete dosiahnuť dokonalý výsledok, je potrebné investovať a navštíviť profesionála alebo kombinovať ambulantné bielenie s domácim bielením.
Príčiny zafarbenia zubov
Nie veľmi lichotivé zafarbenie zubov môže vzniknúť z rôznych dôvodov. Medzi najčastejšie príčiny patria:
- nápoje (káva, červené víno, zelený a čierny čaj, farebné džúsy alebo sýtené vody),
- jedlo (potraviny s farbiacim efektom – cvikla, čučoriedky, černice, paradajky, kari, sójová omáčka, sladkosti),
- fajčenie,
- vekom podmienené zafarbenie,
- nesprávna zubná hygiena,
- tetracyklínové zuby (užívanie tetracyklínových antibiotík),
- dentálna fluoróza (prejavuje sa bielymi škvrnami na zubnej sklovine).
Ako na domáce bielenie zubov?
Na domáce bielenie zubov sa používajú špeciálne produkty s vhodnými účinnými látkami.
Najčastejšie ide o bieliace zubné pasty, ústne vody, žuvačky, gély, ale aj špeciálne zubné kefky, ktoré zlepšujú starostlivosť o zuby.
Gély
Ak je váš odtieň zafarbenia zubov príliš tmavý, je potrebné použiť špeciálne sady, ktoré sľubujú účinné vybielenie zubov o niekoľko odtieňov. Sady pozostávajú z gélu, ktorý sa aplikuje na náustok, následne sa vloží do úst a zapne sa UV svetlo. Bielenie je potrebné vykonávať pravidelne, po večernej ústnej hygiene. Po ukončení procedúry je vhodné aspoň týždeň dodržiavať bielu diétu. To znamená, obmedziť konzumáciu potravín a nápojov, ktoré spôsobujú zafarbenie zubov.
Zubné pasty
Patria medzi veľmi častý, rýchly a efektívny spôsob, ktorým si ľudia bielia zuby. Sú účinné na povrchové odstránenie škvŕn, hlavne pre milovníkov kávy alebo po konzumácií iných farebných nápojov alebo jedál. Nachádzajú sa v nich účinné látky, ako: bikarbonát sodný, aktívny uhlík, enzýmy. Odporúča sa používať ich dvakrát denne (ráno a večer). Čistenie je potrebné vykonávať pomocou vhodnej zubnej kefky.
Ústne vody
Slúžia ako doplnok k ústnej hygiene a k bieleniu. Dodávajú svieži dych, spevňujú zubnú sklovinu a odstraňujú vonkajší povlak zo zubov. Ústna voda sa používa na dôkladne vypláchnutie ústnej dutiny po vyčistení zubov. Najlepšie ráno a večer.
Žuvačky
Taktiež patria medzi doplnky k bieleniu a dodávajú svieži dych.
Pre koho je vhodné bielenie zubov?
Bielenie zubov je individuálne z hľadiska vekovej kategórie, približne od 12 rokov sa môžu používať bieliace zubné pasty. Je však vhodné len pre pacientov, ktorí majú zdravý chrup. Pred samotným bielením sa odporúča absolvovať dentálnu hygienu a preventívnu prehliadku u zubára a tým sa uistiť, či je všetko v poriadku. Tomu predchádza aj dôkladná domáca starostlivosť v podobe pravidelného čistenia zubov. Čím sú zuby čistejšie, tým je efekt bielenia vyšší.
Výhody a nevýhody domáceho bielenia
Výhody:
- nízka cena,
- jednoduchá aplikácia,
- pohodlné bielenie v domácom prostredí.
Nevýhody:
- nižší účinok vybielenia,
- môže dôjsť k poškodeniu zubnej skloviny.
Je bielenie zubov bezpečné?
Áno, bielenie zubov sa považuje za relatívne bezpečné, je však vhodné ho skonzultovať so špecialistom, prípadne ho vykonávať pod dohľadom zubného lekára. Ak sa bielenie vykonáva správne, nedochádza k poškodeniu zubnej skloviny, a teda nie je potrebné sa obávať.
Kedy sa neodporúča vykonávať bielenie zubov?
- Ak máte vysokú kazivosť zubov,
- ak máte ochorenie ďasien,
- ak máte citlivé zuby,
- ak máte poškodenú sklovinu,
- ak máte zlú ústnu hygienu,
- ak ste dlhoročný fajčiar,
- ak ste tehotná alebo dojčiaca.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.