Kŕčové žily
(49)Pocit ťažkých, unavených, nepokojných nôh, pálenie a mravčenie v nohách, opuchy, kŕče, bolesť nôh, viditeľné zmeny – rozšírené (metličkové) žilky, kŕčové žily (výrazne vystúpené žily nad povrch pokožky), zmeny pigmentácie (sfarbenia) pokožky alebo až vredy predkolenia. To všetko sú príznaky tzv. chronického žilového ochorenia, ktoré vzniká v dôsledku nedostatočnej funkcie žilového systému.
Najpredávanejšie produkty
Agrokarpaty Bylinný čaj Kŕčové žily
20x2 g nálevových vrecúšokAgrokarpaty Bylinný čaj Pohánka jedlá vňať
30 g sypaný čajAgrokarpaty BIO Bylinný čaj Medovka s pohánkou
20x1,5 g nálevových vrecúšokAgrokarpaty BIO Pohánkový čaj
20x2 g nálevových vrecúšokPocit ťažkých, unavených, nepokojných nôh, pálenie a mravčenie v nohách, opuchy, kŕče, bolesť nôh, viditeľné zmeny – rozšírené (metličkové) žilky, kŕčové žily (výrazne vystúpené žily nad povrch pokožky), zmeny pigmentácie (sfarbenia) pokožky alebo až vredy predkolenia. To všetko sú príznaky tzv. chronického žilového ochorenia, ktoré vzniká v dôsledku nedostatočnej funkcie žilového systému. Rizikovými faktormi vzniku sú: genetická predispozícia, vek, pohlavie (častejšie u žien), tehotenstvo, nedostatočný pohyb (sedavý spôsob života), dlhodobé státie alebo sedenie, nadváha a obezita, fajčenie.
Ťažkosti so žilami sa vyvíjajú postupne, preto je potrebné ich podchytiť už na začiatku. Neliečené problémy môžu vyústiť až do vredov predkolenia, ktorých liečba je mimoriadne zdĺhavá a náročná.
LIEČBA KŔČOVÝCH ŽÍL
- Lokálna
- Gély, krémy, masti:
- najčastejšie s obsahom výťažkov z pagaštanu konského, arniky, borievky, nechtíka či repíka lekárskeho a ďalších zložiek, ktoré poskytnú úľavu unaveným, ťažkým a opuchnutým nohám a majú aj zvláčňujúce a hydratujúce účinky.
- V prípade zapálených žíl sú vhodné prípravky s obsahom heparínu a heparinoidov (nevhodné sú prípravky s hrejivým účinkom).
- Gély, krémy, masti:
- Celková
- Venofarmaká s obsahom bioflavonoidov (diosmín, hesperidín – vhodné je, ak sú v mikronizovanej forme, čo zvyšuje ich vstrebateľnosť, rutín a iné):
- posilňujú cievne steny, podporujú ich pružnosť a mikrocirkuláciu krvi, pôsobia protizápalovo.
- Aescín (výťažok z pagaštanu konského) – znižuje opuch a zápal.
- Vo všetkých štádiách chronickej žilovej nedostatočnosti.
- Venofarmaká s obsahom bioflavonoidov (diosmín, hesperidín – vhodné je, ak sú v mikronizovanej forme, čo zvyšuje ich vstrebateľnosť, rutín a iné):
- Doplnková
- Čaje na žily obsahujúce najmä pohánku (zvyšuje pevnosť a pružnosť cievnych stien).
- Kompresívna
- Prostredníctvom kompresívnych pančúch.
- Vhodné na prevenciu (napríklad pri dlhodobom státí alebo cestovaní) aj na liečbu kŕčových žíl.
- Režimové opatrenia (prevencia)
- Vyhýbajte sa dlhšiemu státiu alebo sedeniu bez pohybu nôh, horúcim kúpeľom, saunovaniu, nadmernému pobytu na priamom slnku a cielenému opaľovaniu, noseniu tesného oblečenia (ponožiek či pančúch) a topánok s vysokými podpätkami.
- Udržiavajte si primeranú telesnú hmotnosť.
- Dbajte na stravu s dostatočným obsahom vlákniny a dodržiavajte pitný režim.
- Pprospešné je sprchovanie nôh studenou vodou, vykladanie nôh do vyvýšenej polohy, cviky na podporu cirkulácie krvi v nohách, dostatočná pohybová aktivita (prechádzky, plávanie, bicyklovanie,...).
- Invazívne zákroky (sklerotizácia, laser, rádiofrekvencia, operácia).