Krvný tlak
(134)Najpredávanejšie produkty
Vitabalans Magnex 375 mg + B6
250 tablietVitar Magnézium 400 mg + vitamíny B6 a C
20 vrecúšok s práškom mangoVitar Magnézium 400 mg + vitamíny B6 a C
20 vrecúšok s práškom grepTOTO Magnézium B6 Forte
60 kapsúl s postupným uvoľňovanímRed Health Care Magnesium + B6 Forte
60 tablietTEREZIA Magnesium Aquamin
30 vrecúšok s práškom na prípravu nápojaHerbex Bylinná čajová zmes na Tlak
20x3 g nálevových vrecúšokBIO Pharma Magnesium citrát 150 mg + Vitamín B6
60 tabliet (30+30 zadarmo)Salutem Magnesium Chelát + B6
10x25 ml ampuliek višňaVysoký krvný tlak (hypertenzia) je najčastejším ochorením srdcovo-cievneho systému. Charakterizujú ho trvalo zvýšené hodnoty – nad 140/90 mmHg (optimálny krvný tlak je do 120/80 mmHg).
Jeho "zákernosť" spočíva v tom, že je dlhodobo bez výraznejších prejavov a vy sa cítite dobre. Istým signálom, že niečo nie je v poriadku, môžu byť napríklad bolesti hlavy, závraty, hučanie v ušiach, krvácanie z nosa, dýchavičnosť či tlak na hrudníku.
Komplikácie: Neliečený vysoký krvný tlak môže viesť k infarktu, náhlej cievnej mozgovej príhode či zlyhaniu srdca. Podpisuje sa tiež pod problémy s obličkami či zrakom, nadmerne zaťažuje srdce, cievy a mozog, môže zvyšovať riziko rozvoja erektilnej dysfunkcie a demencie. Pravdepodobnosť vzniku týchto ťažkostí navyše stúpa s ďalšími rizikovými faktormi, ako sú vyšší vek, nadváha a obezita, fajčenie, nesprávna životospráva – nadmerný príjem solí, tukov a alkoholu, dlhodobý stres, málo pohybu.
Dôležitá je preto prevencia, čiže pravidelné meranie krvného tlaku prostredníctvom kvalitných tlakomerov a zaznamenávanie jeho hodnôt. Tie môžu kolísať v závislosti od fyzickej a psychickej vyťaženosti, smerodajný je preto dlhodobý priemer meraní.
Liečba vysokého krvného tlaku je doživotná a patrí vždy do rúk lekára, ktorý vám predpíše antihypertenzíva (lieky na zníženie vysokého tlaku). Dôležitou súčasťou liečby sú tiež nefarmakologické opatrenia, ktoré zahŕňajú: úpravu životosprávy (zdravá strava, obmedzenie príjmu solí a sodíka v potrave, tukov a alkoholu), redukcia a udržiavanie si primeranej hmotnosti, skoncovanie s fajčením, zvýšenie fyzickej aktivity, elimináciu stresu a pravidelné monitorovanie hodnôt krvného tlaku. Tiež je potrebné strážiť si hladinu cholesterolu a iných tukov v krvi.
Ako doplnok k liečbe sa môžu použiť aj niektoré výživové doplnky a voľnopredajné lieky. Najčastejšie obsahujú magnézium (horčík), draslík a rôzne rastlinné extrakty (z olivových listov, hlohu, imela bieleho či cesnaku). Tie sú dostupné ako čaje alebo tablety, kapsuly či kvapky. Ak už užívate lieky na zníženie tlaku, o ich vhodnosti sa poraďte s lekárom.
Osobám s hypertenziou sa taktiež odporúča užívanie koenzýmu Q10, ktorý priaznivo ovplyvňuje srdce aj cievy.
Opakom hypertenzie je hypotenzia, čiže nízky krvný tlak, kedy sú hodnoty krvného tlaku nižšie ako 90/60 mmHg. Aj keď väčšinou nie je pre organizmus rizikový, môže spôsobovať značný diskomfort, vyvolávať bolesti hlavy, únavu, závraty a točenie hlavy, mihanie pred očami, mdloby, pocit na odpadnutie až kolaps (čo môže byť nebezpečné). Pri nízkom tlaku pomáha úprava životosprávy, dostatočný pitný režim počas celého dňa (napríklad minerálky so zvýšeným obsahom sodíka, čierny a zelený čaj), pohyb. Dlhodobé ťažkosti je potrebné riešiť s lekárom.