Kyselina listová
(116)Najpredávanejšie produkty
Femibion 3 Dojčenie
56 tabliet + 56 kapsúlJamieson Kyselina listová 1000 mcg
100 tablietJamieson Vitamíny B6, B12 + Kyselina listová
110 tabliet (90+20 zadarmo)Glenmark Magnesium B-komplex + Zinok
120 tabliet (100+20 zadarmo)Yarilo Man Platinum
50 vrecúšok s práškomKyselina listová (vitamín B9) patrí do skupiny vo vode rozpustných B vitamínov. Keďže si ju organizmus nevie sám vytvoriť ani ukladať do zásoby, je dôležité ju prijímať stravou (najlepšími zdrojmi sú zelená listová zelenina, špenát, brokolica, pomaranče, strukoviny, ovsené vločky, cereálie, kvasnice, pečeň, vajíčka, avokádo) a v prípade jej nedostatku alebo zvýšených nárokov organizmu aj vo forme výživových doplnkov.
Aké sú úlohy kyseliny listovej v organizme?
- Prispieva k správnej krvotvorbe (tvorbe červených krviniek) – jej nedostatok môže byť príčinou vzniku anémie (chudokrvnosti).
- Prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a psychiky, zmierňuje pocit únavy a vyčerpania.
- Prispieva k správnej syntéze aminokyselín a k správnej látkovej premene homocysteínu (t.j. aminokyseliny, ktorej zvýšená hladina je spájaná s výskytom aterosklerózy a ďalších srdcovo-cievnych ochorení). Spolu s vitamínmi B6 a B12 pomáha znižovať jeho hladinu v krvi.
- Zohráva dôležitú úlohu v procese delenia buniek a prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva. Je nevyhnutná v období plánovania tehotenstva a najmä počas jeho prvého trimestra. Ovplyvňuje vývoj mozgu a chrbtice plodu. Jej nedostatok sa môže prejaviť vývojovými chybami, najmä poruchami neurálnej trubice (rázštepmi).
Zvýšená potreba kyseliny listovej je u tehotných a dojčiacich žien a u žien plánujúcich otehotnenie (odporúča sa ju začať užívať cca tri mesiace pred plánovaným otehotnením), ďalej u osôb užívajúcich niektoré lieky, pri zhoršenom vstrebávaní živín z čriev, pri nadmernom užívaní alkoholu, pri ochoreniach pečene, u pacientov na dialýze. Jej nedostatok sa prejaví napríklad únavou, vypadávaním vlasov, anémiou, pálením a bolesťou jazyka či nechutenstvom.
Výživové doplnky s kyselinou listovou môžu obsahovať jej dve formy:
- samotná kyselina listová, ktorá sa musí v organizme premeniť na aktívnu formu, tzv. folát, na čo potrebuje špecifický enzým – ten však u niektorých ľudí chýba,
- alebo folát, čiže už aktívna forma kyseliny listovej.
Kyselina listová je dostupná ako jednozložkový vitamín alebo je súčasťou kombinovaných prípravkov – obsahujú ju všetky produkty pre tehotné ženy, kombinácia so železom a vitamínom B12 je vhodná ako prevencia alebo liečba anémie, spolu s ďalšími B vitamínmi ju obsahuje B-komplex.