Menopauza
(93)Klimaktérium (prechod) je obdobie, ktorým musí prejsť každá žena. Kým niektorá si ani nevšimne, že je v ňom, pre inú znamená značný diskomfort prejavujúci sa fyzickými aj psychickými zmenami (tzv. klimakterický syndróm). Je to obdobie trvajúce niekoľko rokov (začína približne v 45. až 50. roku), kedy dochádza k útlmu činnosti ženských pohlavných orgánov, poklesu tvorby ženských pohlavných hormónov (najmä estrogénu), a teda sa končí plodné obdobie ženy. Menopauzou je označovaná posledná menštruácia ženy.
Najpredávanejšie produkty
Leros Čaj Šalvia
20x1,5 g nálevových vrecúšokHerbex Bylinný čaj Achemilka žltozelená vňať
20x3 g nálevových vrecúšokVitamin Station Rýchlotest Menopauza Meno-Check
2 samodiagnostické testy z močuKlimaSei Test menopauzy
2 samodiagnostické testy z močuKlimaktérium (prechod) je obdobie, ktorým musí prejsť každá žena. Kým niektorá si ani nevšimne, že je v ňom, pre inú znamená značný diskomfort prejavujúci sa fyzickými aj psychickými zmenami (tzv. klimakterický syndróm). Je to obdobie trvajúce niekoľko rokov (začína približne v 45. až 50. roku), kedy dochádza k útlmu činnosti ženských pohlavných orgánov, poklesu tvorby ženských pohlavných hormónov (najmä estrogénu), a teda sa končí plodné obdobie ženy. Menopauzou je označovaná posledná menštruácia ženy.
Na orientačné potvrdenie toho, či ste v menopauze, slúžia aj domáce samodiagnostické testy, prostredníctvom ktorých sa zisťuje prítomnosť FSH (folikulostimulačného hormónu) v moči – jeho hladina sa počas menopauzy zvyšuje.
Aké sú prejavy manopauzy?
- Návaly tepla,
- potenie,
- podráždenosť, nervozita, úzkosť až depresívne nálady,
- zmeny nálad, precitlivenosť,
- búšenie srdca,
- problémy so spánkom, nespavosť.
- bolesti hlavy, únava,
- spomalený metabolizmus a priberanie,
- nepravidelný menštruačný cyklus, napätie v prsníkoch,
- suchosť vaginálnej sliznice, bolesť pri pohlavnom styku,
- inkontinencia (únik moču).
S poklesom hormónov v období klimaktéria stúpa aj pravdepodobnosť výskytu niektorých zdravotných rizík: osteoporóza (úbytok kostnej hmoty) a s ňou súvisiace zlomeniny, kardiovaskulárne ochorenia (vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu a tukov v krvi a s tým súvisiaca ateroskleróza), cukrovka 2. typu.
Na zmiernenie ľahších prejavov menopauzy sú dostupné nehormonálne prípravky, ktoré obsahujú:
- rastlinné extrakty:
- fytoestrogény – izoflavóny zo sóje, ďateliny lúčnej a ploštičníka strapcovitého (svojou štruktúrou a funkciou sú podobné ľudskému estrogénu),
- šalviu lekársku (redukuje nadmerné potenie a prispieva k celkovej pohode),
- ľubovník bodkovaný, medovku lekársku, chmeľ obyčajný (prispievajú k psychickej pohode),
- vitex jahňací a peruánsku macu (priaznivo pôsobia na hormonálnu rovnováhu),
- vitamíny a minerály:
- vitamín D, K2 a vápnik (dôležité na pevnosť kostí),
- vitamín B6 (prispieva k regulácii hormonálnej aktivity a k normálnemu fungovaniu nervového systému).
- Ťažšie prejavy, ktoré sa nedajú zvládnuť týmito prírodnými prípravkami, je potrebné riešiť s lekárom.
V tejto kategórii tiež nájdete prípravky, ktoré je vhodné užívať pri problémoch s únikom moču (obsahujú napríklad extrakt z ľanu siateho, ktorý má priaznivý účinok na svaly panvového dna) a vaginálne čapíky a gély zmierňujúce suchosť pošvy.
Nepríjemné príznaky menopauzy pomôžu zmierniť aj bylinkové čaje – v ich zložení nájdete už spomínanú ďatelinu, ďalej alchemilku (pomáha zlepšiť celkový stav pri menopauze), medovku a ľubovník (majú upokojujúce účinky) alebo šalviu lekársku.