Trápi vás dlhodobo pocit únavy a vyčerpania? Nemáte energiu ani po dostatočnom spánku a neviete, čím je to spôsobené? Možno trpíte chronickou únavou, ktorá sa môže vyskytnúť u ľudí rôzneho veku. To, ako sa prejavuje, a ako sa jej môžete zbaviť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Čo je chronická únava?
Chronická únava, známa aj ako chronický únavový syndróm, je únava celého organizmu, ktorá trvá pol roka, prípadne dlhšie. Nepredstavuje bežnú únavu po náročnom dni, ale ide o dlhodobo pretrvávajúcu únavu, ktorá vzniká v dôsledku nadmerného preťažovania organizmu. Ide o neurologické ochorenie, čo znamená, že postihuje nervový systém. Môže byť spustená náhle (infekciou/traumou), alebo sa môže vyvíjať pomaly v priebehu niekoľkých mesiacov, prípadne rokov.
Príčiny chronickej únavy:
- priveľká psychická záťaž – stres,
- fyzická záťaž,
- dlhodobé a náročné ochorenie,
- neschopnosť relaxovať – človek nedokáže „vypnúť“ od svojich povinností,
- dehydratácia organizmu.
Prejavy chronickej únavy:
- zníženie koncentrácie a pamäťových schopností,
- narušený spánok, ktorého výsledkom je pocit únavy,
- poruchy videnia,
- zvýšená citlivosť na svetlo/zvuky/pachy,
- bolesti svalov, kĺbov alebo hlavy,
- svalové zášklby,
- búšenie srdca,
- pocit vnútorného nepokoja,
- výrazná zmena hmotnosti – úbytok/prírastok hmotnosti,
- poruchy tráviaceho traktu – nevoľnosť, vracanie, nadúvanie, zápcha/hnačka.
Prevencia a liečba chronickej únavy
Liečba chronickej únavy musí byť komplexná, a teda sa treba zamerať na organizmus ako celok, nielen na jednotlivé prejavy.
- V prvom rade treba dbať na zdravú životosprávu. Telu by sme mali dopriať vyváženú stravu, ktorá mu doplní všetky potrebné živiny a zároveň ho nezaťažuje. Mali by sme sa teda vyhnúť napríklad častej konzumácii mastných jedál. Nesmieme zabúdať ani na dostatočný pohyb. Pravidelná fyzická aktivita, hoci len vo forme behu, dokáže telo zbaviť stresu, vyčistiť myseľ a človek si pri ňom oddýchne po psychickej stránke. Veľký vplyv na únavu má aj dehydratácia organizmu, a preto dbajte na dostatočný príjem tekutín počas dňa. Minimálny príjem je približne 1,5 l tekutín denne, pričom by sa mal rovnomerne rozložiť na celý deň.
- Významnú úlohu zohráva aj stres. Môžeme ho zmierniť užívaním vitamínov skupiny B. Tie dokážu zlepšiť náladu a taktiež znížiť reakciu tela na stresové podnety. V boji proti únave môže pomôcť aj príjem horčíka, ktorý sa podieľa na správnom fungovaní nervového systému a pomáha pri zvládaní stresu. Okrem toho dokáže redukovať pocit vyčerpania.
- Z byliniek môžete siahnuť po ženšene, ktorý zvyšuje odolnosť voči stresu a zlepšuje prispôsobovanie sa vonkajším podmienkam. Okrem toho zlepšuje fyzickú kondíciu a vo vyššom veku podporuje aj mozgové funkcie.
- Kofeín síce pomáha telu koncentrovať sa a dočasne ho zbavuje únavy, avšak, jeho vysoké denné dávky môžu mať negatívny vplyv. To sa prejaví zvýšeným krvným tlakom, ale aj nervozitou.
- Čo sa týka spánku, ten musí byť dostatočne dlhý a hlavne kvalitný. Ak máte problémy so zaspávaním, môžete skúsiť bylinkové čaje s obsahom valeriány lekárskej, levandule lekárskej, medovky lekárskej alebo ľubovníka bodkovaného.
- Koenzým Q10 (ubichinón) zvyšuje schopnosť revitalizácie buniek, a teda obnovenia ich funkcie. Okrem toho podporuje produkciu energie, svalovú činnosť a výkonnosť srdca.
- Únava a vyčerpanie tiež môžu súvisieť s nedostatočným príjmom vitamínu C a železa.
Kedy navštíviť lekára?
Ak sa váš stav nezmení ani po 3 týždňoch od zmeny životného štýlu a minimalizovania faktorov spôsobujúcich chronickú únavu, vyhľadajte lekára. To platí aj v prípade, že sa únava dostaví náhle, je intenzívna a bráni vám vo vykonávaní bežných činností, alebo sa spolu s ňou prejavia aj závažné príznaky, ako sú prudké bolesti brucha, dýchavičnosť, poruchy videnia a vysoká telesná teplota (40 °C).
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.