Potravinové alergie a intolerancie
(42)Najpredávanejšie produkty
Colief Infant Drops Lactase Enzyme Kvapky do mlieka proti kolike
15 ml kvapkyHistApp
60 gastrorezistentných mini-tablietSúčasná doba praje rôznym typom potravinových alergií a intolerancií, ktoré sa prejavujú (nielen) ťažkosťami tráviaceho traktu. Aký je medzi nimi rozdiel?
Potravinová alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na alergén vyskytujúci sa v niektorej potravine (orechy, arašidy, vaječný bielok, ryby, bielkovina kravského mlieka, lepok – pšenica, sója,...) a môže mať rôzne prejavy (svrbenie kože, žihľavka, vyrážky, nádcha, slzenie očí, hnačka alebo vracanie, opuch v hrdle až anafylaktický šok) – môže byť životu nebezpečná (podobne ako alergické reakcie na iné typy alergénov). Táto alergická reakcia sa prejavuje hneď po skonzumovaní danej potraviny.
Potravinová intolerancia znamená neznášanlivosť určitej potraviny, resp. jej zložky. Najčastejšie ju spôsobuje nedostatok enzýmov potrebných na trávenie danej potraviny. Ide najmä o intoleranciu laktózy, fruktózy, lepku, histamínovú intoleranciu, častá je aj precitlivenosť na konzervanty, farbivá a iné prídavné látky. Na rozdiel od alergickej reakcie sa neprejaví hneď po skonzumovaní rizikovej potraviny, ale oneskorene (niekoľko hodín alebo až dní po). K jej typickým prejavom patrí bolesť brucha, kŕče, nafukovanie, hnačka, zápcha, ale aj menej typické (netráviace) ťažkosti, ako je bolesť hlavy a migréna, kožné problémy (akné, ekzémy), gynekologické problémy, problémy so spánkom a psychikou, únava, atď.
Zistiť, čo konkrétne vám spôsobuje problémy, je často náročné. Preto, ak po konzumovaní určitého typu potravín opakovane pozorujete nežiaduce reakcie, je vhodné obrátiť sa na lekára. K presnejšiemu určeniu slúžia laboratórne testy. Po zistení a potvrdení problematickej potraviny je potrebné dodržiavať diétu s jej vylúčením. V prípade niektorých typov intolerancií môže pomôcť aj užívanie špeciálnych doplnkov výživy.
Intolerancia laktózy
- neznášanlivosť laktózy, mliečneho cukru, ktorý sa nachádza v mlieku, mliečnych výrobkoch, môžu ju obsahovať aj niektoré lieky
- spôsobuje ju nedostatok enzýmu laktáza, ktorý štiepi laktózu v črevách na jednoduché, ľahko stráviteľné cukry
- následkom toho dochádza k nedostatočnému tráveniu laktózy, čo môže spôsobiť nafukovanie, plynatosť, bolesť brucha
- jeho nedostatkom často trpia dojčatá (možná príčina kolík) – laktáza sa im podáva vo forme kvapiek, ktoré sa pridávajú do materského alebo dojčenského mlieka pred kŕmením, pre dospelých je dostupná vo forme tabliet
- ich dávkovanie je individuálne v závislosti od stupňa laktózovej intolerancie, prispôsobuje sa množstvu laktózy v jedle
Histamínová intolerancia
- nedostatočná aktivita enzýmu diaminooxidáza, ktorý rozkladá histamín z potravy
- zvýšené množstvo histamínu vyvoláva celý rad nežiaducich reakcií (tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, kožné problémy, dýchacie ťažkosti, astma, búšenie srdca, upchatý nos, z dlhodobého hľadiska je to napríklad bolestivá menštruácia, chronický únavový syndróm, atď.)
- problémy spôsobujú potraviny s obsahom veľkého množstva histamínu alebo ktoré podporujú jeho vyplavovanie v čreve (syry, ryby a morské plody, alkohol - víno, údeniny, kyslá kapusta, niektoré druhy ovocia a zeleniny - jahody, ananás, banány, paradajky, špenát,...)
- riešenie: nízkohistamínová diéta, pomôcť môže aj užívanie výživového doplnku s týmto enzýmom