Prípravky na jazvy a strie
(65)Najpredávanejšie produkty
Babé Telo Krém proti striám
200 ml telový krémElasti-Q Exclusive Telový krém proti striám
150 ml telový krémElasti-Q Originál Telový krém na prevenciu strií
200 ml telový krémBi-Oil Ošetrujúci olej na pokožku prírodný
60 ml telový olejBi-Oil Ošetrujúci olej na pokožku prírodný
125 ml telový olejBi-Oil Ošetrujúci olej na pokožku prírodný
200 ml telový olejDermatix Silikónový gél na ošetrenie jaziev
15 g gélDr. Müller Nechtíková masť na citlivú a zapálenú pokožku
50 ml bylinná masťJAZVY sú nežiaduce útvary na koži vznikajúce v dôsledku jej narušenia (chirurgické a dermatologické zákroky, úrazy, popáleniny, poranenia, chronické rany, pohryznutia, kožné ochorenia – akné, ovčie kiahne) a sú prirodzenou súčasťou hojenia. To, ako sa koža zahojí, záleží od jej regeneračnej schopnosti, od veku, rozsahu poranenia, atď.
Rozlišujeme niekoľko najčastejších typov jaziev:
- keloidné (keloidy) – vznikajú nadmerným tvorením jazvovitého tkaniva, presahujú hranice pôvodného poranenia, sú červenej až fialovej farby, hrubé so stvrdnutým okrajom, často vznikajú u majiteľov tmavšej pokožky,
- hypertrofické – vyvýšené, tvrdšie, začervenané, nepresahujúce poranenú oblasť,
- atrofické – preliačené, pod úrovňou okolitej kože (napr. po ovčích kiahňach, po akné).
- Medzi jazvy tiež zaraďujeme strie.
Starostlivosť o jazvu je dôležitá nielen z estetického hľadiska. Niektoré jazvy môžu byť bolestivé alebo nepríjemne svrbieť, a tak spôsobovať diskomfort. So starostlivosťou je potrebné preventívne začať čo najskôr po zahojení rany. Prípravky sa nesmú aplikovať do otvorených rán.
Je však potrebné podotknúť, že žiadny prípravok nepomôže odstrániť už vzniknutú jazvu úplne. Môže však zlepšiť jej vzhľad (zjemniť, zmäkčiť a vyhladiť jazvu, odstrániť začervenanie a napomôcť k vyblednutiu), zmierniť bolesť, svrbenie a podráždenie kože. Je to však dlhodobejší proces trvajúci aj niekoľko mesiacov (čím staršia jazva, tým dlhšie).
Najčastejšie sa používajú silikónové gély (po nanesení a zaschnutí vytvoria ochrannú vodeodolnú vrstvu a zabezpečia ideálne prostredie pre hojenie jazvy), extrakt z cibule či heparín.
STRIE
Strie vznikajú potrhaním kolagénových a elastínových vlákien v koži v dôsledku jej náhleho natiahnutia. Stretávajú sa s nimi predovšetkým ženy počas tehotenstva, mládež v období prudkého rastu počas puberty, športovci pri rýchlom naberaní svalovej hmoty alebo osoby pri rýchlom priberaní. Môžu vzniknúť aj pri niektorých ochoreniach (Cushingov syndróm) alebo ako nežiaduci účinok dlhodobého užívania liekov s obsahom kortikoidov.
Strie vyzerajú ako dlhé, tenké prúžky/čiarky v koži, najmä v oblasti brucha, stehien, zadku, rúk či prsníkov u žien. Novovzniknuté strie sú červenej, prípadne červeno-fialovej farby, staršie strie sú vyblednuté, perleťovo biele. Môžu byť spojené aj so svrbením.
To, či vzniknú, je prísne individuálne a záleží to najmä od genetiky, od elasticity vašej kože a od toho, ako sa o ňu staráte. Dôležité je dbať na prevenciu – ak je to možné, zabrániť prudkému nárastu hmotnosti a používať špeciálne prípravky proti striám, ktoré zlepšujú hydratáciu a elasticitu kože. Dostupné ako telové krémy či oleje. Pri používaní je nevyhnutná pravidelnosť. Sú vhodné aj na starostlivosť o už vzniknuté strie (najmä o červené, staršie strie sa veľmi ovplyvniť nedajú). Pomôžu zjemniť ich vzhľad a stať sa menej viditeľnými.