Prípravky proti ekzému
(176)Najpredávanejšie produkty
Excipial Kids Detské telové mlieko
150 ml telové mliekoMedimento Balzam na ruky
60 ml krém na rukyExcipial U Lipolotio
200 ml telová emulziaTEREZIA Calcium Pantothenicum masť
30 g masťBeggs Baby&Kids Čistiace mlieko na zadoček
200 ml mlieko (loción)Beggs Baby&Kids Detský umývací olej
200 ml olej na umývanieAveeno Dermexa Emolienčný sprchovací gél
300 ml gél na sprchovanieAveeno Dermexa Emolienčný telový krém
200 ml telový krémDr. Dudek Ľubovníkový regeneračný olej na masáže a do kúpeľa
115 ml masážny olejA-DERMA Dermalibour+ Reparačný CICA-krém na podráždenú pokožku
100 ml krémEkzém (dermatitída) je neinfekčné zápalové ochorenie kože s prejavmi, ako sú suché, drsné začervenané miesta na koži, ktoré svrbia, niekedy aj s mokvavými pľuzgierikmi. Svrbenie núti k neustálemu škriabaniu, čím v koži vznikajú prasklinky a trhlinky, ktoré môžu byť vstupnou bránou infekcií do organizmu. Ekzém môže potrápiť deti, rovnako však aj dospelých a vyskytuje sa v akútnej alebo v chronickej, resp. opakujúcej sa forme.
Existuje viac typov ekzému, najčastejšie ide o atopický alebo o kontaktný ekzém.
ATOPICKÝ EKZÉM (ATOPICKÁ DERMATITÍDA)
- Najčastejší druh ekzému. Je chronický, vo väčšine prípadov sa strieda obdobie pokoja (remisie) a vzplanutia (exacerbácie) so silnými prejavmi zápalu. Je podmienený geneticky (spolu so sklonmi k sennej nádche, prieduškovej astme či iným alergiám) a obvykle sa objavuje už v detstve (v dojčenskom veku). U niektorých detí príznaky vymiznú počas detstva, ale u niektorých osôb pretrvávajú až do dospelosti.
- Typické miesta výskytu atopického ekzému: lakťové a podkolenné jamky, zápästia, tvár (líca, brada), krk, trup.
- Liečba atopického ekzému
- Lokálna, v akútnej fáze vzplanutia sa používajú prípravky, ktoré majú protizápalový, upokojujúci a prostisvrbivý efekt – voľnopredajné sú napríklad s obsahom ichtamolu, zinku, niacínamidu (vitamín B3), v ťažších formách aj kortikoidy (na lekársky predpis).
- V období pokoja: používajte prípravky, ktoré napomáhajú k obnove kožnej lipidovej bariéry, čím udržiavajú dostatočnú hydratáciu a vlhkosť pokožky (označené aj ako relipidačné alebo emolienciá), a to vo forme telových mliek, krémov či balzamov. Pre lepšiu znášanlivosť majú byť hypoalergénne, bez obsahu parfumov, konzervantov, parabénov, farbív.
- Hygiena: vyhýbajte sa vysušujúcim prípravkom s obsahom mydlových a penivých zložiek, voľte radšej jemné syndety, sprchovacie oleje alebo gély a prípravky do kúpeľa s hydratačnými a zvláčňujúcimi zložkami. Vhodný je aj ovsený kúpeľ.
- Celková liečba: pri výraznom svrbení je možné podať antihistaminiká (t.j. lieky na tlmenie alergických prejavov vrátane svrbenia).
- Liečba atopického ekzému však má byť komplexná a okrem lokálnej či celkovej liečby zahŕňa aj elimináciu rizikových faktorov a spúšťačov, ktoré môžu byť u každého iné (napr. stres, zložky potravy, kozmetiky, alergény, slnečné žiarenie,...), úpravu životosprávy a odstránenie alergénov z okolia (záclony, závesy, koberce, atď.).
KONTAKTNÝ EKZÉM (KONTAKTNÁ DERMATITÍDA)
- Vzniká pri kontakte pokožky:
- s dráždivými látkami (iritačný kontaktný ekzém) – mydlá, čistiace a pracie prostriedky a saponáty, prejavuje sa najčastejšie na rukách a častejšie u žien – začervenanie, opuch, pľuzgieriky, svrbenie,
- s alergénmi (alergický kontaktný ekzém) – kovy v šperkoch (nikel, kobalt, chróm), zložky kozmetiky (parabény, parfumy, alkohol), organické farbivá – začervenanie, žihľavka, svrbenie.
- Liečba: vyhýbať sa spúšťačom, používať ochranné pomôcky (rukavice pri umývaní riadu a používaní čistiacich prostriedkov), pri výrazných prejavoch celkovo antihistaminiká a lokálne prípravky (masti, krémy) s protizápalovým a upokojujúcim účinkom (spomenuté pri atopickom ekzéme) + následne premasťovanie kože vhodnými prípravkami.
V prípade výskytov ekzémov je potrebné venovať pozornosť aj výberu prípravkov na opaľovanie – vhodné sú prípravky s minerálnymi filtrami.