Seboroická dermatitída
(63)Najpredávanejšie produkty
CutisHelp Akné Konopná micelárna voda
200 ml čistiaca vodaCutisHelp Lupienka-Seborea Konopný šampón
200 ml šampónKamedis Sebo and PSO Scalp Lotion Mlieko na pokožku hlavy
100 ml mlieko na lokálne použitieVital Plus Active SU (Mastné vlasy)
40 ml kvapky na vlasovú pokožkuVital Plus Active FS (Mastné vlasy a lupiny)
40 ml kvapky na vlasovú pokožkuVital Plus Active SO (Na olejnatú seboroickú vlasovú pokožku)
40 ml kvapky na vlasovú pokožkuSeboroická dermatitída (seborea) je chronické neinfekčné zápalové kožné ochorenie charakteristické zvýšenou tvorbou a výskytom mastných šupiniek a lupín, a to predovšetkým na miestach s väčším výskytom mazových žliaz (vlasová pokožka, hlava – čelo, obočie, okolie nosa, hrudník).
Súvisí s nadmernou produkciou kožného mazu, čo vedie k následnému premnoženiu kvasiniek rodu Malassezia (tie sa prirodzene nachádzajú na koži). Ich premnoženie vyvolá zápal a vznik zápalových ložísk, kožné bunky sa rýchlejšie obnovujú – výsledkom je vznik šupiniek.
K zhoršovaniu seborey dochádza vplyvom rôznych spúšťačov, ako napríklad: depresia a stres, chronická únava a vyčerpanie, oslabená imunita, nesprávna životospráva, fajčenie, pitie alkoholu, zmena ročných období, nadmerné potenie, používanie nevhodnej kozmetiky či hormonálne výkyvy u žien. Stav sa zvykne zlepšovať v lete a, naopak, horší priebeh je v jesenných a zimných mesiacoch.
Seborea sa vyskytuje už u detí v dojčenskom veku (od cca 1 mesiaca) – označovaná ako mliečna chrasta, potom u mládeže v období puberty a v dospelosti (predovšetkým u mužov a u osôb s mastným typom pokožky). Prejavy u detí a dospelých sa líšia. Kvôli presnej diagnostike je najvhodnejšie obrátiť sa na lekára.
Seborea u dojčiat – mliečna chrasta (crusta lactea)
- Mastné žltkasté šupinky alebo chrastičky vo vlasoch (najčastejšie na temene hlavy) pevne lipnúce na pokožke (dajú sa len ťažko odstrániť)
- Niekedy sa vyskytujú aj v obočí, za ušami, na čele, v ryhe medzi nosom a ústami, na krku a pod pazuchami, v záhyboch v plienkovej oblasti
- Na liečbu ľahších prípadov sa používajú špeciálne šampóny alebo krémy s keratolytickým účinkom, ktoré šupinky zmäkčia a pomôžu ich ľahšie odstrániť (po aplikácii je potrebné ich nechať pôsobiť dostatočne dlhý čas a šupinky z vlasov následne vyčesať jemnou kefkou)
- Šupinky sa nesmú odstraňovať nasilu – riziko poškodenia kože a infekcie
Seborea u dospelých
- Na koži: tvorba ružovočervených zapálených ložísk (škvŕn) so žltými alebo bielymi šupinami, ktoré môžu nepríjemne svrbieť
- Vo vlasoch: tvorba mastných šupín, resp. lupín až nánosov lupín, ktoré sa spájajú do plakov, pevne lipnú na pokožke hlavy, dajú sa len ťažko odstrániť, začervenaná svrbiaca vlasová pokožka
- Používajú sa prípravky vo forme šampónov a vlasových sér, roztokov, sprejov, krémov, sprchových gélov (výber záleží od miesta aplikácie) – po aplikácii je potrebné ich nechať pôsobiť dostatočne dlhý čas (podľa návodu)
- Obsahujú látky, ktoré majú antimykotický účinok (pôsobia proti kvasinkám), keratolytický účinok (zmäkčujú šupinky a uľahčujú ich odlupovanie), upokojujú zápal a pokožku, znižujú tvorbu kožného mazu a zmierňujú svrbenie (ketokonazol, priroktón olamín, kyselina salicylová, zinok, síra a iné)
- Z prírodných látok sú často používané ichtamol a konopný olej
- Ak vás trápi seborea vo vlasoch, je dôležité vlasy po umytí vyfénovať a pokožku udržiavať v suchu, pretože vo vlhkej ľahko dôjde k premnoženiu kvasiniek (nechodiť spať s mokrými vlasmi)