Baktéria Streptococcus pyogenes sa vyskytuje v nose a hrdle a najčastejšie spôsobuje infekciu hrdla a mandlí. Práve bolesť hrdla môže byť hlavným znakom toho, že vy alebo vaše dieťa máte streptokoka. Vhodnou samoliečbou si môžete zmierniť bolesť hrdla a znížiť horúčku, ochorenie je však potrebné liečiť antibiotikami a zvyčajne sa pri správnej liečbe vylieči do 10 dní.
- Streptokokový zápal hrtana a mandlí
- Ako predchádzať streptokokovej infekcii?
- Liečba streptokokovej infekcie hrdla
Streptokokový zápal hrtana a mandlí
Spomínaná bakteriálna infekcia sa veľmi ľahko šíri z človeka na človeka, najmä medzi rodinnými príslušníkmi. Častý je výskyt u detí v školskom veku (5 až 15 rokov), ale vyskytuje sa aj u dospelých. Streptokok sa prenáša kýchaním, kašľaním či zdieľaním kuchynského náradia a iným úzkym kontaktom s infikovanou osobou. Dôležitá je správna diagnostika a liečba, lebo toto ochorenie môže zriedkavo spôsobiť reumatickú horúčku, kedy dochádza k závažnému poškodeniu srdca.
Príznaky streptokokového zápalu hrtana a mandlí
Hlavným znakom toho, že vy alebo vaše dieťa máte streptokoka, je bolesť v hrdle. Ďalšími príznakmi streptokokovej infekcie hrdla a mandlí sú:
- horúčka (38 °C a viac),
- červené, opuchnuté mandle a opuchnuté lymfatické uzliny pod sánkou,
- bolesť pri prehĺtaní,
- biele škvrny v hrdle,
- drobné červené bodky na podnebí ústnej dutiny (nazývané petechie),
- strata chuti do jedla,
- bolesti brucha, hlavy, tela,
- nevoľnosť, vracanie,
- vyrážky.
Bolesť hrdla však môže spôsobiť aj prechladnutie a iné virózy. Ako ich od seba odlíšiť? Vírusové infekcie často spôsobujú aj výtok z nosa. Pomôcť si môžeme taktiež rýchlotestom, ktorý vie jednoducho odhaliť prítomnosť streptokokových baktérií skupiny A, a potvrdiť alebo vyvrátiť nutnosť návštevy lekára a liečby antibiotikami.
Príznaky, že infekcia je skôr vírusová ako streptokoková:
- kašeľ,
- výtok z nosa,
- zachrípnutý hlas,
- zápal očných spojiviek (konjunktivitída).
Ako predchádzať streptokokovej infekcii?
V súčasnosti nie je k dispozícii žiadna vakcína na prevenciu streptokokovej infekcie. Najúčinnejšími spôsobmi, ako sa vyhnúť infekcii, je pravidelné umývanie rúk, nezdieľanie nápojov, jedál, uterákov alebo posteľného prádla s infikovanými osobami. Riad umývajte a bielizeň perte v horúcej vode prípravkami na to určenými. Po ukončení liečby antibiotikami si vymeňte zubnú kefku.
Ak už ste infikovaný, kýchajte alebo kašlite radšej do lakťa alebo do vreckovky, nie do ruky.
Liečba streptokokovej infekcie hrdla
Existuje množstvo spôsobov, ktoré môžete urobiť, aby ste zmiernili bolesť a cítili sa pohodlnejšie.
- Prijímajte veľa tekutín, aby ste predišli dehydratácii. Vhodné sú teplé čaje alebo vývary. Vyberajte si jedlá mäkkej konzistencie, ktoré sa ľahko prehĺtajú – napríklad polievky, kaše, ovocné pyré alebo ovsené vločky. Naopak, vyhnite sa pomarančovému džúsu a iným nápojom s vysokým obsahom kyselín. Budú vás štípať.
- Med vám môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal.
- Cmúľajte pastilky, kloktajte roztoky alebo používajte spreje do hrdla s obsahom antiflogistík potláčajúcich zápal a bolesť hrdla, lokálnych (miestnych) anestetík znižujúcich bolesť hrdla, lokálnych antiseptík a lokálnych antibiotík.
- Na zmiernenie bolesti môžete taktiež užívať tablety alebo kapsuly s rýchlym nástupom účinku.
- Používajte zvlhčovač vzduchu alebo nosové spreje s obsahom morskej vody na udržanie vlhkých dýchacích ciest, čo vám pomôže cítiť sa pohodlnejšie.
- Doprajte si veľa odpočinku, aby sa vaše telo mohlo zotaviť z infekcie.
- Posilňujte imunitu prostredníctvom výživových doplnkov.
Kedy navštíviť lekára?
Lekára odporúčame navštíviť pri prvých príznakoch streptokokového zápalu hrtana a mandlí – iba on ho vie spoľahlivo diagnostikovať a nastaviť vám správnu liečbu.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.