V letných dňoch stačí chvíľa nepozornosti a na trávniku môžeme šliapnuť na včelu, osu či iný hmyz. Nepríjemný piskot komárov nám vie pokaziť večerné posedenia na terasách a ich štípanie sa premení na svrbiacu nočnú moru. Uštipnutie alebo uhryznutie spôsobuje vyrážku v mieste vpichu, mierne začervenanie, niekedy opuch. Je repelent jediná šanca, ako tomu predchádzať? Príroda ponúka tiež pár tipov, ako sa chrániť.
Ako sa prejavuje poštípanie alebo bodnutie hmyzom?
Bodavý hmyz zanecháva v mieste bodnutia jed, ktorý môže u niektorých ľudí spôsobiť závažnú alergickú reakciu až ohrozenie na živote. Osy a sršne sa správajú agresívne a ich bodnutie patrí medzi najčastejšie, zatiaľ čo včely bodajú len v prípade ohrozenia. Včela príde pri bodnutí nielen o žihadlo, ale aj o časť tráviaceho traktu a umiera.
- Komár – po uštipnutí prichádza mierne začervenanie, nepríjemné svrbenie, opuch nezvykne byť príliš veľký;
- ovad – poštípanie môže sprevádzať pálivý pocit, neskôr sa objavuje opuch a nepríjemné svrbenie;
- osa – v mieste vpichu neostáva žihadlo, bodnutie má oproti včele výraznejšie prejavy;
- včela – po bolestivom bodnutí ostáva v pokožke zapichnuté žihadlo, z ktorého sa uvoľňuje jed, objavuje sa opuch a začervenanie;
- sršeň – bodnutie býva veľmi bolestivé, objavuje sa veľký opuch, ktorý pretrváva niekoľko dní.
Aké možnosti ochrany pred hmyzom ponúka príroda?
Ak vás uštipol komár, vedzte, že ide o samičku. Samci sa totižto živia len rastlinným nektárom. Mnohopočetné štípance dokážu u človeka vyvolať podráždenie, nervozitu až nespavosť. Nedávny výskum1 skúmal, ako hluk narúša vnímanie signálov medzi komárom a hostiteľom (človekom). V hlučnom prostredí bolo ich kŕmenie krvou v omnoho nižšej frekvencii ako v tichu.
- Na prevenciu voči komárom zaberá hlavne esenciálny olej z eukalyptu
- Večer pred spaním, keď sa chystáte otvoriť okno, nakvapkajte pár kvapiek eukalyptového oleja na chumáčik vaty a položte ho na nočný stolík.
Medzi najväčšiu obavu letných mesiacov patria kliešte. Pre človeka sú nebezpečné najmä kvôli prenosu ochorení, ako lymská borelióza, kliešťová encefalitída alebo babezióza. Preto je dôležité sa pred nimi chrániť.
- Tip na domáci repelent proti kliešťom
- Zmiešajte 3 lyžice oleja, 5 kvapiek levanduľového oleja a 5 kvapiek citróna, zmes dôkladne premiešajte. Ak nemáte levanduľový éterický olej, môžete ho nahradiť aj olejom z eukalyptu.
Aká je najúčinnejšia ochrana pred hmyzom?
V dnešnej dobe je v ponuke veľké množstvo repelentov. Ich ochranný účinok spočíva v odpudzovaní alebo, naopak, maskovaní pachu človeka, na ktorý je hmyz citlivý. Účinné látky, ktoré sa v repelentoch najčastejšie nachádzajú, sú:
- IR3535 (etyl-butyl-acetylaminopropionát),
- DEET (N,N-dietyl-meta-toluamid),
- ikaridín,
- aromatické oleje.
Repelenty určené pre deti obsahujú IR3535. Táto látka je prakticky netoxická a je šetrná k detskej pokožke. Pôsobí proti komárom, kliešťom, ovadom a inému bodavému hmyzu. Účinok pretrváva 4-8 hodín a môže sa používať od 3 mesiacov.
Esenciálne oleje majú silnú arómu, ktorá je pre hmyz nepríjemná a odpudzuje ho. Medzi takéto látky patria citronelový, eukalyptový alebo čajovníkový olej. Nie sú toxické, avšak ich prchavosť spôsobuje krátku účinnosť, a preto vyžadujú častejšiu aplikáciu.
Medzi najčastejšie používanú látku v repelentoch patrí DEET. Jeho účinnosť sa pohybuje v rozmedzí 2-8 hodín, čo závisí od použitej koncentrácie. Je určený proti širokému spektru hmyzu.
Ikaridín je látka, ktorá vykazuje porovnateľnú účinnosť s DEET. Pôsobí proti muchám, kliešťom aj komárom.
Bližšie rozdelenie repelentov nájdete v článku Prehlaď repelentov.
Čo je dôležité dodržiavať, aby sme predchádzali bodnutiu alebo poštípaniu hmyzom?
Ochrana pred bodavým hmyzom sa líši podľa miesta, kde sa nachádzate. V našich domovoch je prospešné dodržiavať základné pravidlá, ako montovanie sieťok na okná alebo dvere balkónov a terás. Samozrejme, je dôležité dodržiavať aj základné hygienické štandardy.
V prírode treba byť opatrný hlavne pri nápojoch bez viečok. Radšej si nápoje a jedlo skontrolujte pohľadom pred pitím alebo jedením. Vždy sa uistite, či sa tam náhodou nenachádza včela alebo osa. Taktiež dávajte pozor na staré kmene a pne, krovy a verandy, ktoré sú častým miestom osích hniezd. Pokiaľ je človek spotený, mal by sa utrieť, nezostávať dlho mokrý – pot priťahuje včely aj osy. V blízkosti hmyzu zachovajte pokoj, pohyb ich dráždi.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30922800/