Vápnik
(117)Najpredávanejšie produkty
Kompava Gelo-3 Complex
390 g prášok na prípravu nápoja broskyňaKompava Gelo-3 Complex
390 g prášok na prípravu nápoja exotikPlatan Kalciový sirup s materinou dúškou
150 ml sirupJamieson Vápnik, Horčík + Zinok
120 tabliet (100+20 zadarmo)WALMARK Vápnik, Horčík, Zinok Forte
180 tabliet (140+40 zadarmo)Kompava Gelo-3 Complex
390 g prášok na prípravu nápoja pomarančTEREZIA Gelatina Plus (Vianočné balenie 2024)
460 kapsúl (360+100 zadarmo)GS Vápnik, Horčík, Zinok Darček 2024
160 tabliet (130+30 navyše)Biomedica Biarthro Protein Kolagen Drink + Darček
60 vrecúšok + mini mixérSilné a zdravé kosti a zuby. Avšak nielen kvôli tomu by sme mali dbať na dostatočný príjem vápnika (kalcia). Tento minerál je dôležitý aj pre správne fungovanie nervového a svalového systému (kontrakcie svalov), prispieva k normálnej zrážanlivosti krvi, k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Je dôležitý v procese delenia a špecializácie buniek, pre činnosť srdca, obličiek, dýchania, pri hormonálnej regulácii. Vápnik je nevyhnutný aj pre správnu neurotransmisiu, čiže prenos nervových vzruchov a na udržanie rovnováhy telesných tekutín.
Odporúčaný denný príjem vápnika je 400 až 1500 mg (v závislosti od veku, pohlavia a špecifických potrieb organizmu – rast, tehotenstvo, dojčenie, menopauza, zlomeniny). Pri konzumácii pestrej a vyváženej stravy by to nemal byť problém. Najznámejšími zdrojmi vápnika sú mlieko a mliečne výrobky, vajíčka, z rastlinnej stravy je to mak (najbohatší zdroj vápnika vôbec), sója, brokolica, špenát, orechy (vlašské, lieskové, mandle), semienka (sezamové, chia a iné).
Pri nedostatočnom príjme vápnika potravou alebo pri zvýšených nárokoch organizmu je možné ho dopĺňať aj prostredníctvom výživových doplnkov. Vápnik sa má prednostne podávať vo večerných hodinách. Celkovú dennú dávku sa odporúča rozdeliť na viac menších dávok, čím sa zvýši jeho vstrebateľnosť a využiteľnosť organizmom.
- Na vstrebávanie a využitie vápnika je však dôležitý aj vitamín D3 a vitamín K2. Túto kombináciu (vápnik + D3 + K2) nájdete aj v mnohých výživových doplnkoch.
Vstrebávanie vápnika znižuje nadmerné množstvo vlákniny a tukov v potrave, fytáty a šťaveľany (prítomné v listovej zelenine, rebarbore, špenáte, kakau, čokoláde), ďalej napríklad fosfor (v kolových nápojoch), horčík (magnézium), sodík. Počas užívania je nutné dbať na dostatočný príjem tekutín, čím sa predíde vzniku zápchy (najmä u starších osôb).
Kedy sú zvýšené nároky organizmu na vápnik?
- intenzívny rast u detí a tínedžerov
- tehotenstvo a dojčenie
- u žien v období menopauzy a po menopauze
- seniorsky vek
- obdobie zotavovania sa a hojenia zlomenín
- Na dostatočný príjem vápnika by si mali dať pozor aj vegáni a osoby trpiace laktózovou intoleranciou.
Vápnik je nevyhnutný ako súčasť prevencie a liečby osteoporózy, pri ktorej je zvýšené riziko zlomenín. Dávkovanie vtedy určuje lekár. Používa sa tiež pri liečbe tetánie (zvýšená nervovosvalová dráždivosť) a ako podporná liečba pri chronických zápalových a alergických ochoreniach.
Vápnik sa vo výživových doplnkoch nachádza buď samostatne alebo v kombinácii s inými vitamínmi a minerálmi. Ak hľadáte vápnik pre deti, zvoľte formu sirupu, ktoré sú dostupné v mnohých príchutiach. Lepšou vstrebateľnosťou sa vyznačuje prírodný vápnik.