Zapareniny
(90)Najpredávanejšie produkty
Alfasilver HA+ Sprej na ošetrenie rán
50 ml práškový sprejTEREZIA Calcium Pantothenicum masť
30 g masťBeggs Baby&Kids Krém na zadoček
75 ml detský krémBeggs Baby&Kids Čistiace mlieko na zadoček
200 ml mlieko (loción)Dr. Dudek Ľubovníkový regeneračný olej na masáže a do kúpeľa
115 ml masážny olejA-DERMA Dermalibour+ Reparačný CICA-krém na podráždenú pokožku
100 ml krémLansinoh HPA Lanolin Minis Krém na bradavky
3x7 ml krémDr. Dudek Tradičná repíková masť
50 ml bylinná masťAk vás trápi červená, zapálená koža v oblasti kožných záhybov (za ušami, vzadu na krku, pod prsníkmi u žien, pod pazuchami, v oblasti slabín) alebo na miestach, kde dochádza k treniu pokožky (vnútorné strany stehien), pravdepodobne máte dočinenia so zapareninami (odborne intertrigo). Aj keď sa nám tento problém väčšinou spája s plienkovou oblasťou u bábätiek a najmenších detí, zapareniny zvyknú potrápiť aj veľkú časť dospelej populácie. Ide najmä o osoby, ktoré majú sklony k nadmernému poteniu, trpia cukrovkou, časté sú u obéznych ľudí, seniorov a inkontinentných osôb, nevhodná je aj kombinácia – oblečenie z umelých materiálov a potenie (športovci).
Ku vzniku zaparenín výrazne prispieva teplo a vlhko, preto sa vyskytujú predovšetkým v už spomínaných kožných záhyboch a v plienkovej oblasti. Môže ich sprevádzať aj svrbenie a pálenie a často dochádza k sekundárnej bakteriálnej a kvasinkovej infekcii (mokvanie, belavý povlak, zápach). Zapareniny sú nielen nepríjemné, ale môžu byť aj veľmi bolestivé (najmä u detí).
Ak sa chcete zapareninám vyhnúť, veľmi dôležitá je prevencia
- Dodržiavajte dôkladnú telesnú hygienu s použitím jemných prípravkov, dajte si záležať predovšetkým na oblasť kožných záhybov, pokožku jemne osušte.
- Kritické miesta udržiavajte v suchu.
- Deťom často meňte plienku.
- Používajte tzv. bariérové ochranné prípravky (krémy, pasty), ktoré vytvárajú na pokožke ochrannú vrstvu a pomáhajú predchádzať vzniku zaparenín (napríklad s obsahom rybieho oleja, panthenolu, oxidu zinočnatého, ideálne bez parfumov).
- Počas cestovania alebo v prípadoch, kedy nie je možnosť sprchy či kúpeľa, sa dajú použiť aj vlhčené obrúsky so špeciálnym roztokom proti zapareninám.
- Noste voľné, vzdušné oblečenie a spodnú bielizeň len z prírodných materiálov (žiadne umeliny).
Ak už zapareniny máte
- Dôležité je postihnutú oblasť čo najviac vetrať, deti nechávajte bez plienky tak často, ako sa len dá.
- Na zmiernenie príznakov sú vhodné prípravky s obsahom ichtamolu, oxidu zinočnatého alebo antimykotika (klotrimazol). Niektoré sú dostupné aj vo forme sprejov, čo uľahčuje ich aplikáciu.
- Zapareniny, ktoré sú výrazné alebo postihujú veľké plochy, prípadne sú spojené s mokvaním, je potrebné riešiť čo najskôr s lekárom.