Zápcha
(107)Najpredávanejšie produkty
Topnatur Vláknina pre deti (od ukončeného 6. mesiaca)
100 g prášok na prípravu nápojaTopnatur Rozpustná vláknina
100 g prášok na prípravu nápojatopnatur INULÍN
prášok, rozpustná vláknina 1x200 gTopnatur Psyllium Vláknina (mesačná dávka)
300 g prášokTopnatur ColonFit Plus Enzýmy 4v1
180 g prášokTopnatur ColonFit Plus Enzýmy 4v1
180 kapsúlMedicol - Vláknina, Živé kultúry
220 kapsúlMedicol Plus - Vláknina, Enzýmy, Živé kultúry
220 kapsúlMedicol - Vláknina, Živé kultúry
180 g prášokZápcha je nepríjemný zdravotný problém, ktorý postihuje ľudí všetkých vekových kategórií (už aj malé deti), mužov, aj ženy, častá je u seniorov. Pri zápche dochádza k nepravidelnému vyprázdňovaniu tvrdej stolice (frekvencia menej ako 3-krát týždenne) a ak už k nemu dôjde, je nepríjemné a bolestivé, sprevádza ho pocit neúplného vyprázdnenia, kŕče, často pri ňom vznikajú trhlinky v oblasti konečníka.
Zápcha môže byť príznakom niektorých ochorení, vyskytuje sa aj ako nežiaduci účinok pri užívaní niektorých liekov (napríklad s obsahom železa), väčšinou je však výsledkom nesprávneho životného štýlu (strava chudobná na vlákninu, nedostatočný príjem tekutín, nedostatok pohybu). Na jej vzniku sa tiež môže podieľať aj stres a môže byť aj psychického pôvodu (typické u detí, ktoré ak sa s ňou už niekedy stretli, zadržiavajú stolicu, čo následne spôsobuje problematické vyprázdňovanie). Problém so zápchou mávajú aj tehotné ženy (spôsobené hormonálnymi zmenami).
Podľa dĺžky trvania môže byť zápcha akútna (krátkodobá, väčšinou súvisí so zlým jedálničkom, so zmenou stravovacích návykov alebo zmenou prostredia – napríklad počas dovolenky) a chronická (dlhodobá, tú je vždy potrebné vyšetriť a zistiť jej príčinu).
PREVENCIA ZÁPCHY
- zaradiť do jedálnička stravu bohatú na vlákninu – ovsené vločky, celozrnné obilniny, čerstvé ovocie (jablká, hrušky, slivky, hrozno) a zeleninu, strukoviny, orechy, chia semiačka, ľanové semiačka a iné
- vlákninu je možné doplniť aj vo forme výživových doplnkov, tu je potrebné zdôrazniť zvýšenie príjmu tekutín (psyllium, vláknina v tabletách, pre malé deti vo forme prášku)
- prijímať dostatočné množstvo tekutín (aspoň 2 litre tekutín denne)
- užívanie probiotík – upravujú trávenie, pomáhajú predchádzať zápche
- dôležitý je pravidelný pohyb
- nezadržiavať nutkanie na stolicu
LIEČBA ZÁPCHY
Pri akútnej zápche sa krátkodobo môžu použiť preháňadlá (laxatíva):
- u niektorých sa účinok dostaví krátko po podaní (do cca 20 minút)
- napríklad čapíky s obsahom glycerínu alebo špeciálne mikroklystíry
- aj v prevedení vhodnom pre deti
- napríklad čapíky s obsahom glycerínu alebo špeciálne mikroklystíry
- na účinok niektorých je potrebné čakať cca 6 až 12 hodín (preto je vhodné podávať ich na noc, účinok sa dostaví ráno)
- obsahujú bisakodyl alebo pikosulfát sodný vo forme tabliet, kvapiek
- rastlinné preháňadlá
- list senny (vo forme čaju alebo kociek)
- alebo krušina jelšová
- laktulóza
- šetrné preháňadlo, zvyšuje objem vody v črevnom obsahu, čím zmäkčuje stolicu a uľahčuje vyprázdňovanie, aj na chronickú zápchu (po odporúčaní lekárom)
- účinok sa zvyčajne dostaví až po niekoľkých dňoch liečby (2-3)
- samozrejmosťou je aj dodržiavanie vhodnej životosprávy (najmä dostatočný pitný režim, dostatok ovocia, zeleniny a inej vlákniny a pravidelný pohyb)
Liečba chronickej zápchy patrí do rúk lekára, nie je vhodné na ňu užívať klasické preháňadlá. Ich dlhodobé a nadmerné užívanie môže vyvolať návyk ("zlenivenie čreva") a následne neschopnosť vyprázdnenia bez užitia preháňadla. Okrem toho môže spôsobiť aj nedostatočné vstrebávanie živín, vitamínov a minerálov, hnačku a dehydratáciu, vznik nerovnováhy tekutín a elektrolytov (draslíka). V tehotenstve je potrebné poradiť sa o vhodnom prípravku s lekárom.