Železo
(66)Najpredávanejšie produkty
TOTO Lipozomálne Železo 15 mg + Vitamín C
30 kapsúlTEREZIA Hemoplus + Kyselina listová
60 kapsúl (50+10 zadarmo)MedPharma Železo 20 mg + vitamín C
107 tabliet (100+7 zadarmo)Jamieson Železo v tekutej forme
200 ml roztok citrusové ovocieBeggs Iron Bisglycinate 20 mg + Rosehip Extrakt
100 kapsúlBeggs Fertility + Pregnancy Complex
60 kapsúlAdelle Davis Lipozomálne Železo s vitamínom C
200 ml emulziaTEREZIA Gelatina Plus (Vianočné balenie 2024)
460 kapsúl (360+100 zadarmo)Únava a vyčerpanie, strata energie, bledosť pokožky, dýchavičnosť, anémia (chudokrvnosť), búšenie srdca, závraty, studené ruky a nohy, znížená imunita a zvýšená náchylnosť k infekciám, poruchy spánku, problémy s pozornosťou, bolesti hlavy, ale aj lámanie nechtov, vypadávanie vlasov či "kútiky". To všetko môže signalizovať nedostatok železa v organizme.
Železo je stopový prvok, minerál, ktorý sa síce v organizme vyskytuje len v malom množstve (cca 4 až 5 g), ale jeho úloha je nezastupiteľná a nenahraditeľná. Prispieva k:
- k správnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu (červené krvné farbivo) a tým aj k správnemu prenosu kyslíka a okysličeniu všetkých orgánov,
- k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie,
- k zníženiu vyčerpania a únavy,
- k správnemu fungovaniu imunitného systému,
- k normálnemu kognitívnemu vývinu detí a k správnej kognitívnej funkcii u dospelých.
- Železo je dôležité v procese delenia buniek.
Za bežných okolností je postačujúci príjem železa stravou, a to najmä živočíšneho pôvodu (tzv. hémové železo), ktoré sa aj lepšie vstrebáva. Najviac ho obsahuje červené mäso a vnútornosti (pečeň). Z rastlinných zdrojov sú na (nehémové) železo bohaté najmä strukoviny (fazuľa, šošovica, hrach, cícer), niektoré orechy a semiačka (pistácie, kešu, sezamové, ľanové, tekvicové, slnečnicové,...), mak, ovocie a zelenina (granátové jablko, figy, brokolica, špenát, pór, listová zelenina).
Nedostatok železa v organizme môže vzniknúť z viacerých dôvodov – nedostatočný príjem stravou (vegetariáni, vegáni, redukčné diéty), poruchy vstrebávania v organizme (niektoré ochorenia tráviaceho traktu, celiakia, intolerancia laktózy), zvýšené nároky na príjem železa (tehotenstvo, dojčenie, zvýšená fyzická aktivita a aktívne športovanie, deti a mládež počas intenzívneho rastu, dospievajúce dievčatá a mladé ženy, pravidelní darcovia krvi), nadmerný úbytok železa (u žien počas silnej menštruácie, straty krvi po operáciách, úrazoch alebo po pôrode, okultné krvácanie – skryté krvácanie zo stolice, silné krvácanie z hemoroidov).
Na nedostatok železa môže poukázať niektorý z príznakov spomínaných v úvode. Definitívnu odpoveď však poskytne až rozbor krvi (krvný obraz). Hladinu železa je možné zvýšiť úpravou stravy a tiež prostredníctvom výživových doplnkov s obsahom železa. O ich dávkovaní sa poraďte s lekárom, pretože dávka aj dĺžka užívania sú individuálne a záležia od celkovej hladiny železa v organizme.
Železo sa vo výživových doplnkoch môže nachádzať v rôznych formách. Nevýhodou niektorých (napr. anorganických solí, ako je síran železnatý) je nižšia vstrebateľnosť a častý výskyt nežiaducich účinkov – tráviace problémy (bolesti žalúdka, nevoľnosť, pálenie záhy, zápcha alebo hnačka, kŕče). Výhodnejšou formou je tzv. mikroenkapsulované železo a tzv. prírodné hémové železo. Tieto formy sú lepšie tolerované, železo sa z nich lepšie vstrebáva a teda je aj lepšie využiteľné organizmom – na dosiahnutie odporučenej hladiny železa v organizme je potrebný kratší čas.
- Vstrebávanie železa zvyšuje vitamín C.
- Vstrebávanie železa znižujú niektoré potraviny (rastlinná vláknina, celozrnné obilniny, orechy, vajíčka, mlieko a mliečne výrobky), nápoje (čierny a zelený čaj, káva), minerálne látky (vápnik, zinok, horčík, plus lieky s ich obsahom – napríklad antacidá), lieky (niektoré antibiotiká) – medzi príjmom železa a týmito látkami je potrebný časový odstup aspoň 2 až 3 hodiny.
Upozornenie: Počas užívania železa môžete pozorovať tmavé alebo zelené zafarbenie stolice, ktoré je neškodné.