Opuchy všeobecne, najmä však opuchy nôh, sú nepríjemnosť, s ktorou sa počas tehotenstva stretne nejedna žena. Sú nielen estetickým problémom, ale ovplyvňujú aj celkovú mobilitu a niekedy môžu znamenať aj potrebu návštevy lekára. Ako si v týchto prípadoch pomôcť?
- Príčiny opuchnutých nôh v tehotenstve
- 12 tipov, ako zmierniť opuchnuté nohy
- Kedy je potrebné zbystriť pozornosť?
Príčiny opuchnutých nôh v tehotenstve
Opuch alebo edém predstavuje prebytočné hromadenie tekutiny v tkanivách. U tehotných žien najčastejšie postihuje nohy (lýtka, členky, chodidlá), zriedkavejšie sa môže vyskytnúť aj na tvári a rukách (najmä na prstoch a zápästiach). Výraznejší je najmä večer, cez noc zvykne vymiznúť. Opuchy je intenzívnejšie cítiť v lete, keďže cievy sa vplyvom tepla rozširujú s cieľom ochladiť organizmus, a prietok krvi sa spomalí, čo má za následok hromadenie vody v tele. To však neznamená, že v zime sa im vyhnete, rizikové sú najmä ženy so sedavým zamestnaním. Opuchy sa stávajú nepríjemnými najmä z dôvodu bolestivosti a zhoršenej pohyblivosti. Príčinami môžu byť:
- metabolické zmeny (zmeny vo vstrebávaní a využívaní bielkovín telom z dôvodu výživy rastúceho plodu),
- hormonálne zmeny,
- prirodzené zavodňovanie tehotných žien, najmä v 3. trimestri, ale všeobecne pri rastúcej hmotnosti už od 20. týždňa tehotenstva,
- zvýšenie objemu krvi,
- zvyšovanie telesnej hmotnosti a zväčšujúce sa bruško, ktoré destabilizujú ťažisko tela,
- zväčšovanie maternice a plodu, ktorý môže tlačiť na dolnú dutú žilu,
- už existujúce srdcovo-cievne, obličkové alebo lymfatické ochorenie.
Ďalšie príčiny, ako horúce letá, dlhodobo nezmenená poloha (sedenie alebo státie), nedostatočný príjem tekutín, nedostatok pohybu a zvýšená námaha počas dňa, nie sú selektívne len pre tehotné ženy, ale aj pre zvyšok populácie. Riziko opuchov sa zvyšuje u obéznych žien, žien trpiacich srdcovo-cievnym alebo chronickým žilovým ochorením a žien s cukrovkou.
Poznáme aj špeciálny typ opuchu, ktorý sa nazýva latentný – skrytý. Ten môže byť tak dobre rozložený a tak malý, že nie je pozorovateľný voľným okom. Diagnostikovať ho je možné len pozorovaním hmotnosti – pokiaľ je týždenný prírastok na hmotnosti viac ako 0,5 kg, veľmi pravdepodobne to bude on.
Nejde o stav, ktorého by ste sa nedokázali zbaviť – po pôrode sa vplyvom normalizovania hormónov a celého metabolizmu edémy rýchlo vytratia, najčastejšie močom, prípadne potením.
12 tipov, ako zmierniť opuchnuté nohy
- Dbajte na svoju životosprávu – zabezpečte si dostatočný prísun tekutín, vlákniny (ovocie a zelenina) a celkovo jedla s bohatým zložením a vyváženým zastúpením makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky) a mikroživín (vitamíny, minerály). Pozor na nadmerný príjem mastných a tučných jedál. Nesoľte prehnane.
- Dodržiavajte pitný režim – aj keď sa to zdá ako paradox, práve dodržiavanie pitného režimu bráni vzniku opuchov a zadržiavaniu vody v tele.
- Snažte sa obmedziť sladené a kofeínové nápoje (čo sa týka kofeínu, všeobecne je počas tehotenstva odporúčané ho obmedziť na minimum alebo úplne).
- Hýbte sa – dôležité je najmä striedať sedenie s chôdzou a nevykonávať iba jednu z týchto činností. Pokiaľ sedíte dlhšie, snažte sa pravidelne meniť polohy. Interval na zmeny je 45 minút až 1 hodina. Vhodné je tiež cvičenie na fitlopte, plávanie, tehotenská joga (vhodné sú pozície strecha, pyramída alebo naťahovanie lýtka dozadu z pozície mačky) a pilates.
- Polohujte končatiny – vykladajte ich vždy, keď sa dá, vyhnite sa však kríženiu nôh a členkov.
- Vyskúšajte cievnu gymnastiku – krúženie členkami (v stoji aj v sede), dopínanie špičiek a piat, sťahovanie a rozťahovanie prstov na nohách. Každý cvik zopakujte aspoň 10-krát.
- Masírujte si chodidlá – stačí aj miernym tlakom rukou, použiť môžete aj tenisovú loptičku či špeciálne pomôcky podporujúce prekrvenie. Vhodné sú aj masážne oleje a krémy (napr. chladivé alebo s obsahom pagaštanu konského), ktoré podporujú prekrvenie končatín.
- Vyhýbajte sa vysokým podpätkom, uprednostnite skôr pevnú, športovú obuv. Doma noste pohodlné papuče, ideálne zdravotnícke, ktoré podopierajú klenbu.
- Snažte sa nosiť voľné oblečenie, pomôcť však môžu aj tehotenské elastické (kompresívne) pančuchy – nasaďte si ich ráno, kým ešte opuch nie je vytvorený. Takéto elastické pančuchy zvýšeným tlakom na žilovú stenu usmerňujú tok krvi k srdcu a bránia tak hromadeniu krvi v končatinách. Existujú v 3 typoch – s kompresnou zónou na stehne, na lýtku alebo na členku.
- Ak si chcete akútne uľaviť, sprchujte si nohy striedavo teplou aj studenou vodou. Vhodný je tiež chladný kúpeľ nôh s epsomskou soľou.
- Spite na ľavom boku – srdce je tým menej zaťažené a krv v obehovej sústave cirkuluje lepšie.
- Vyhýbajte sa stresu.
Kedy je potrebné zbystriť pozornosť?
„Neškodný“ opuch od závažnejšieho viete rozpoznať tak, že keď naň zatlačíte, ostane vám v mieste stlačenia jamka. Existujú dva základné typy opuchov, ktoré môžu predstavovať riziko:
- Symetrické opuchy nôh – ako z názvu vyplýva, opuch postihne obe nohy. Pri tých miernejších spontánne vymizne, ako bolo vyššie spomenuté, cez noc. Napriek tomu by ich mal lekár kontrolovať pri každej prehliadke. Pokiaľ sú ale opuchy:
- výraznejšie,
- vzniknú náhle a v rôznych častiach tela,
- nezmenšia sa počas noci ani iného pokoja,
- postihujú oblasť tváre,
- sú sprevádzané vracaním, nevoľnosťou a závratmi, rozmazaným videním, zvýšeným tlakom krvi, búšením srdca, bolesťou hlavy, prípadne bielkovinami v moči, môže to byť príznak preeklampsie a je potrebné bezodkladne vyhľadať lekára. Ostražitosť treba zvýšiť, aj pokiaľ je anamnéza preeklampsie alebo inej rizikovej diagnózy z predchádzajúceho tehotenstva.
- Asymetrické opuchy nôh – opuch postihuje len jednu končatinu, pričom príčinou takýchto opuchov je najmä žilové ochorenie (zúženie žilového prietoku, prípadne zápal či trombóza). Prejavuje sa intenzívnou bolesťou v postihnutom mieste, prípadne zatvrdnutím alebo zdurením tejto oblasti. Taktiež je nevyhnutné čo najskôr vyhľadať lekára.
Opuchy nie sú počas tehotenstva ničím tragickým ani nezvyčajným – dôležité je len dodržiavať úľavové opatrenia, pozorovať svoj stav a vo väčšine prípadov sa zaobídu aj bez návštevy lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.