Viete, ako krv v moči vyzerá? Spozorovali ste ju niekedy? Nemusí vás hneď pochytiť panika a strach. Či už je moč ružovkastý alebo červený, krv v moči nie je ochorenie, ale príznak. Mnohí ani nevedia, že ich niečo trápi. V tomto článku sa dozviete, čo môže byť príčinou krvácania, ako ho liečiť a ako týmto stavom radšej predísť. Poďme sa na to pozrieť.
- Typy a klasifikácia hematúrie
- Ako sa tvorí moč a odkiaľ krv v moči môže pochádzať?
- Možné príčiny prítomnosti krvi v moči
- Diagnostika hematúrie
- Faktory rizika krvácania v moči
- Liečba krvácania v moči (zameranie na základnú príčinu)
- Krv v moči u detí
- Kedy vyhľadať lekára?
Typy a klasifikácia hematúrie
Hematúria je odborný medicínsky názov klasifikujúci prítomnosť krvi v moči. Krv, ktorá sa v moči nachádza, môže byť hneď na prvý pohľad viditeľná, alebo o jej výskyte v moči človek nemusí ani vedieť. Rozlišujeme preto dva typy hematúrie: makroskopickú a mikroskopickú. Diagnosticky za hematúriu možno považovať prítomnosť 5 a viac červených krviniek v 3 centrifugovaných vzorkách odobratých v týždňových intervaloch.
Pri makroskopickej hematúrii sa v moči nachádza dostatočne veľa krvi na to, aby sme ju spozorovali voľným okom. Moč má ružovkastú, červenú až hnedú farbu, prítomné môžu byť aj krvné zrazeniny.
Mikroskopická hematúria sa dokáže zistiť len analýzou vzorky moču pod mikroskopom alebo diagnostickým testom, nakoľko sa krv nachádza v moči len v malých množstvách. Môže byť sprevádzaná určitými príznakmi alebo je asymptomatická, kedy pacient nepociťuje žiadne ťažkosti. Zvyčajne sa zistí náhodne pri rutinnom testovaní moču na preventívnych prehliadkach. Dôležitým parametrom mikroskopickej hematúrie je zároveň aj prítomnosť bielkovín v moči, zvaný proteinúria, ktorá pomáha identifikovať príčinu krvácania.
Ako sa tvorí moč a odkiaľ krv v moči môže pochádzať?
Vylučovacia sústava sa skladá z obličiek, močovodu, močového mechúra a močovej rúry. Obličky sú párový orgán, pripomínajúci fazuľky, nachádzajúce sa po bokoch krížovej chrbtice priamo pod hrudným košom. Prierezom sa delia na dve vrstvy – vonkajšiu a vnútornú. Vonkajšiu vrstvu nazývame obličková kôra, ktorá obsahuje množstvo kanálikov (tubulov) – nefrónov. Prečo sú nefróny dôležité? Tento systém kanálikov je prepojený s klbkom krvných kapilár (glomerulus) a fungujú podobne ako čistička odpadových vôd. Vďaka tomuto usporiadaniu sa krv filtruje od odpadových látok, nadbytku solí a vody. Nie všetko, čo sa v nefrónoch filtruje, sa vylúči aj von. Voda, glukóza a mnoho iných látok sa vstrebáva späť, aby ich telo mohlo znova využiť. Moč sa zahusťuje a prechádza do vnútornej časti obličiek, nazývanej dreň. V dreni nájdeme obličkové panvičky, teda nádržky, ktoré finálny moč zbierajú. Pomocou potrubia, ktoré predstavujú močovody, sa moč presúva a zbiera v močovom mechúre. Jeho úlohou je moč skladovať až do momentu vyprázdnenia – vykonania malej potreby, kedy sa moč pomocou močovej rúry dostáva z tela von.
Možné príčiny prítomnosti krvi v moči
Prítomnosť krvi v moči má mnohé príčiny. Krvácanie môže pochádzať priamo z obličiek, z močovodov, z močového mechúra či močovej rúry z dôvodu:
- infekcie močového traktu (UTIs): infekcia v akejkoľvek časti vylučovacieho systému,
- obličkových a močových kameňov.
Krv v moči bez vplyvu infekcie či kameňov možno spozorovať aj pri:
- benígnom (nezhubnom) zväčšení prostaty,
- mechanickom poškodení vylučovacieho traktu pri úrazoch,
- menštruácii,
- endometrióze (nezhubné ochorenie s rastom buniek sliznice maternice mimo maternice),
- chronických ochoreniach obličiek,
- kosáčikovitej anémii (dedičné ochorenie s poruchou tvorby hemoglobínu),
- rakovine močového mechúra, obličiek, prostaty, močovodov a močovej rúry.
Infekcia v močovom trakte sa môže nachádzať v hornej či dolnej časti systému. Pod dolnú časť spadá močový mechúr a močová rúra, pri ktorých zápale sú typické nasledovné príznaky:
- časté nutkanie na vykonanie malej potreby,
- bolesť a diskomfort pri močení (rezanie, pálenie, štípanie),
- pocit nedostatočného vyprázdnenia mechúra,
- bolesť v podbrušku,
- zakalený moč s divným zápachom a prítomnosťou krvi,
- celková nevoľnosť, únava a bolesť.
Nepríjemnou infekciou je zápal močového mechúra (cystitída). Okrem hematúrie ako príznaku ochorenia poznáme aj hemoragickú cystitídu, pri ktorej pacient stráca kontrolu nad močovým mechúrom, a pri potrebe má pocit mravčenia. Príznaky sú rovnaké ako pri iných infekciách močového traktu, avšak pacient zo začiatku vie viditeľne spozorovať tmavšie sfarbenie moču kvôli slabému krvácaniu. Pri väčšom krvácaní moč zružovie, prítomné sú menšie krvné zrazeniny a ostrá bolesť či pálenie pri močení. V najhoršom prípade sa močom vylučujú veľké krvné zrazeniny, ktoré sú schopné blokovať močovú rúru, a bránia vyprázdneniu mechúra.
Za hornú časť močového traktu sa považujú obličky a močovody. Okrem vyššie spomenutých príznakoch infekciu sprevádza aj:
- horúčka,
- bolesť krížov a slabín,
- zimnica,
- zmätenosť,
- podráždenosť a neposednosť.
Nebezpečnou formou infekcie je tá, ktorá prechádza priamo do obličiek, nazývaná aj pyelonefritída. Či už je spôsobená prechodom choroboplodných baktérií z močových ciest a čreva až do obličiek, a či obmedzením odtoku moču močovým kameňom alebo zväčšením prostaty, toto ochorenie je nutné adekvátne liečiť. Špecifický je opuch tváre v oblasti očí, bledá pokožka a opuch končatín. Pacient má horúčku a zvýšený tlak (hypertenzia). Moč, ktorý vylučuje, je tmavej farby, zakalený s hnisavými usadeninami.
K neúplnému vyprázdneniu močového mechúra u mužov dochádza aj vplyvom zväčšenej prostaty. Prostata, nachádzajúca sa medzi mechúrom a močovou rúrou, sa zväčší a tlačí na močovú rúru. Moč sa úplne nevylúči a pacient je náchylnejší na infekcie.
Zaujímavo sfarbený moč možno spozorovať aj po konzumácii rôznych potravín či užívaním určitých liekov. Vylučujete červený moč? Príčinou nemusí byť infekcia, ale konzumácia červenej repy, čiernych ríbezlí, červených potravinárskych farbív alebo užívanie liekov, ako rifampicín, ibuprofén a fenytoín. Moč sa sfarbí do červena aj vplyvom vysokých koncentrácii kyseliny askorbovej a urátov v moči. Hnedú farbu moču spôsobí konzumácia aloe vera, rebarbory alebo užívanie metronidazolu a nitrofurantoínu. Oranžová až tmavo žltá farba naznačuje dehydratáciu a počas dňa by ste mali prijímať oveľa viac tekutín.
Diagnostika hematúrie
Medzi potrebné vyšetrenia patrí odobratie vzorky krvi a moču. Moč by mal byť odobratý ráno, najlepšie stredný prúd moču, po umytí intímnej oblasti. Sleduje sa hladina kreatinínu a vápnika v sére a v moči a moč sa kultivuje na baktérie pri infekciách močového traktu. Na to, aby sa zistil výskyt krvi v moči, sa vzorka testuje diagnostickými pásikmi, ktoré detegujú zvyšky hemoglobínu a myoglobínu. Aj keď je táto metóda veľmi efektívna, riziko falošných pozitívnych výsledkov vyžaduje laboratórne overenie a analýzu vzorky moču po centrifugácii ešte aj pod mikroskopom.
Na diagnostiku pyelonefritídy sa používa aj ultrazvuk obličiek a močového mechúra, aby sa odhalila závažnosť zápalu a poškodenie orgánu. Lekár na odlíšenie viacerých diagnóz pacientom zmeria krvný tlak a fyzicky ich vyšetrí na prítomnosť opuchu končatín a tvárovej časti okolo očí.
Vykonáva sa aj cytoskopia – vyšetrenie vnútorných stien močového mechúra pomocou endoskopického prístroja (cytoskopu). Všeobecne sa na diagnostiku využívajú CT skeny (počítačová tomografia) či MRI (magnetická rezonancia) na zobrazenie obličkových/močových kameňov a ložiskových zmien obličiek. U mužov sa robí aj vyšetrenie prostaty.
Faktory rizika krvácania v moči
Ľudia, ktorí majú genetickú predispozíciu na ochorenia močového traktu, urologické anatomické anomálie a opakujúce sa infekcie vylučovacieho systému, častejšie spozorujú krv vo svojom moči. Aby ste predišli infekciám močového traktu, dbajte na nasledujúce pravidlá:
- nezadržujte moč a neodkladajte vykonanie malej potreby,
- pite dostatočne veľa tekutín,
- po vykonaní potreby sa utierajte smerom spredu dozadu,
- vykonajte malú potrebu po pohlavnom styku čím skôr,
- noste bavlnenú spodnú bielizeň a vyhnite sa tango nohavičkám,
- nenoste úzke nohavice a džínsy,
- na hygienu intímnej oblasti nepoužívajte parfumované sprchové gély, ale prípravky určené na intímnu hygienu.
Ženy majú zvýšenú pravdepodobnosť vzniku infekcií, nakoľko ich močová rúra je kratšia ako u mužov a je umiestnená bližšie k análnemu otvoru. Možnosť prenosu baktérií a kontaminácie je tak vyššia.
Pravidelné vyšetrenie moču by ste nemali zanedbávať, ak užívate lieky proti zrážaniu krvi alebo v nadmernom množstve beriete lieky proti bolesti zo skupiny nesteroidných antiflogistík (ibuprofén, diklofenak, kyselina acetylsalicylová).
Pozor by si mali dávať športovci vykonávajúci extrémnu fyzickú aktivitu, pretože aj tá môže spôsobiť zápal močového traktu.
Liečba krvácania v moči (zameranie na základnú príčinu)
Po určení príčiny krvi v moči sa nastaví adekvátna liečba.
Infekcie močového traktu sa liečia antibiotikami. Tie zabijú baktérie spôsobujúce infekciu, a tak zastavia aj krvácanie.
V prípade močových/obličkových kameňov je nutné zvýšiť príjem tekutín, odporúča sa piť aj čaje s diuretickým účinkom, teda podporujúce močenie. Zvýši sa tak pravdepodobnosť samovoľného vymočenia kameňa. Niekedy je však na jeho odstránenie nevyhnutný chirurgický zákrok. Prečítajte si viac o tomto ochorení.
Liečbu benígnej hyperplázie prostaty sprevádza opäť zvýšený príjem tekutín a diétne stravovanie s účelom zlepšenia kvality života s ochorením a zabráneniu jeho zhoršenia. Existujú aj liečivá, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky hyperplázie. Ak však ani medikamentózna liečba nepomôže, alternatívou je chirurgický zákrok. Benígnou hyperpláziou prostaty sme sa zaoberali aj v tomto článku.
Pyelonefritída či cystitída patrí medzi závažnejšie ochorenia a okrem antibiotík, protizápalových liekov a liekov proti horúčke, sa vyžaduje aj diéta. Pacient by sa mal snažiť prijímať minimum solí a bielkovín, pretože ich rozkladom sa veľmi zaťažujú obličky. Naopak, odporúča sa zvýšiť príjem čistej pitnej vody, ktorá zabezpečí zníženie počtu škodlivých baktérií. Medzi potraviny, ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť, patria:
- údené potraviny, vopred pripravené jedlá a polotovary,
- tučné mäso (kačacie a bravčové) a ryby (losos, pstruh),
- kyslá zelenina (reďkovky, fazuľa) a zaváraniny,
- vyprážané jedlá a mastné vývary,
- sladkosti,
- alkohol,
- káva a energetické nápoje s obsahom kofeínu.
Vhodnými potravinami sú:
- mliečne a fermentované výrobky,
- chudé mäso (morčacie a kuracie),
- varená a čerstvá zelenina,
- všetky druhy ovocia okrem citrusových plodov, ananásu a jahôd,
- zelený čaj.
Krv v moči u detí
U detí sa zápaly močového traktu okrem iného prejavujú aj:
- vracaním,
- nechutenstvom,
- nedostatočným priberaním,
- zmenou frekvencie vyprázdňovania (príliš častým alebo žiadnym vylučovaním moču).
V detskom veku sa môže vyvinúť aj postinfekčná glomerulonefritída. Ak dieťa trpelo streptokokovou infekciou, napr. angínou, ktorá nebola liečená, neskôr infekcia môže postihnúť obličky s prejavom hematúrie. Je to však ojedinelý prípad, pretože dnes sú streptokokové infekcie hneď liečené antibiotikami. Rodičia by mali dbať na poctivé doliečenie a dobratie antibiotík aj pri týchto ochoreniach.
Kedy vyhľadať lekára?
Odbornú pomoc lekára by ste mali vyhľadať, ak:
- máte ťažkosti s močením,
- pociťujete bolesť a pálenie pri močení,
- máte horúčku,
- máte červený, ružovkastý či hnedý moč,
- váš moč je zakalený s nepríjemným zápachom,
- váš moč obsahuje viditeľné krvné zrazeniny,
- vás trápia časté bolesti krížov, podbruška a slabín.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
- https://emedicine.medscape.com/article/981898-overview
- https://doktorpro.sk/blog/recepty-symptoms-of-pyelonephritis-ways-of-treating
- https://doktorpro.sk/blog/recepty-symptoms-causes-and-treatment-of-cystitis#
- https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/hematuria-z-pohladu-urologa