Nutkanie na vracanie vie potrápiť v tých najnevhodnejších chvíľach.
Ste tehotná a trápia vás rané nevoľnosti?
Obracia sa vašim deťom žalúdok pri dlhých cestách autobusom?
Neodolali ste občerstveniu na kúpalisku a teraz vaša tvár naberá nebezpečný zelený odtieň?
V nasledujúcich bodoch si zhrnieme konkrétne rady na každý z uvedených problémov.
1. Otrava jedlom – čo robiť?
Cítite sa príjemne oddýchnutý, máte za sebou krásny dovolenkový letný deň. Ten langoš z kúpaliska sa ale postupom času javí ako chyba úsudku. Pri otrave jedlom je dôležité čo najskôr odstrániť prijatú škodlivinu. Blahodarné účinky čierneho uhlia poznali už aj naši prastarí rodičia. Prípravky s obsahom aktívneho uhlia, napr. Carbosorb, vychytávajú cudzorodé látky z tráviaceho systému. Pôsobia ako lepidlo, ktoré škodlivú látku zachytí a zrýchli jej vylúčenie z tela.
2. Hydratovať, hydratovať, hydratovať!
Počas vracania je ľudské telo vystavené nadmernej záťaži najmä kvôli strate minerálov a tekutín. Podiel vody v tele podľa odborníkov môže tvoriť 45 % až 75 % [1]. Čím nižší vek, tým je obsah vody v tele vyšší. Kvôli vysokému pomeru vody v tele a slabšiemu organizmu je potrebné dávať obzvlášť veľký pozor na dehydratáciu u detí. Rehydratačné roztoky (Kulíšek, Kulíšek Forte, Enhydrol, Enhydrol Forte) pomáhajú obnoviť hladiny zdraviu prospešných vitamínov a minerálov, a tak posilniť chorobou oslabnuté ratolesti.
3. Zázvor nielen na prechladnutie
Budúce mamičky, zázvor neslúži len na posilnenie imunity. Aj keď väčšina liekov u tehotných má obmedzené použitie, zázvorové pastilky sú účinným a bezpečným spôsobom, ako uľaviť od raných nevoľností [2].
4. Vyprážaný syr zo stola preč
U detí aj dospelých sú ťažké jedlá na podráždený žalúdok tabu. Po prvých záchvatoch nevoľnosti začnite s jedlom zľahka. Vhodné sú krekry, sušienky, sucháre, banány či ryža s nízkym obsahom soli a korenín.
5. Jedzte pomaly a častejšie
Ak sa stav zlepšuje, nenechajte sa hneď zviesť nastupujúcim pocitom hladu. Nejedzte hltavo, každé sústo poriadne prežujte, najlepšie s prestávkami po malých porciách. Ťažšie fyzické práce či činnosti radšej odložte na zajtra.
Dúfame, že vám naše rady priniesli oporu v ťažších chvíľach. Ak stavy dávenia trvajú niekoľko dní za sebou, bez zjavnej príčiny, neváhajte a kontaktujte vášho všeobecného lekára.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.
[1] What percentage of the human body is water? In: [cit. 19.05.2022]. Dostupné na internete: https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-percentage-of-the-human-body-is-water
[2] DING, M., LEACH, M., BRADLEY, H. The effectiveness and safety of ginger for pregnancy-induced nausea and vomiting: a systematic review. In: Women and Birth: Journal of the Australian College of Midwives [online]. 2013, roč. 26, č. 1. DOI: 10.1016/j.wombi.2012.08.001