Spôsoby, ktorými si môžete jednoducho uľahčiť priebeh kašľa
Prekvapil vás náhly, nepríjemný kašeľ? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o jeho príčinách, možnostiach liečby a spomenieme aj 2 odporúčania, ktoré môžete začať využívať už dnes.
Čo je kašeľ?
Kašeľ je nedobrovoľný, periodicky sa opakujúci proces, ktorý patrí medzi základné obranné mechanizmy dýchacích ciest. Hlavnou funkciou kašľa je očistenie dýchacích ciest od rôznych vonkajších a vnútorných škodlivín.
Typy kašľa podľa charakteru:
- suchý – neproduktívny kašeľ bez prítomnosti hlienu,
- vlhký – produktívny kašeľ s vykašliavaním hlienu,
- štekavý – charakteristický pri akútnom zápale hrtana (laryngitíde) najmä u detí, nastupuje náhle, sprevádzaný chrčaním a lapaním po dychu.
Typy kašľa podľa dĺžky trvania:
- akútny – kašeľ, ktorý trvá menej ako tri týždne,
- chronický – kašeľ, ktorý trvá viac ako tri týždne.
Najbežnejšie príčiny akútneho kašľa
- Infekcie dýchacích ciest – postihujú všetky vekové kategórie. Sú to najmä vírusové infekcie (bežné prechladnutie či chrípka), kedy kašeľ nastupuje náhle, je suchý, dráždivý a môže byť sprevádzaný zvýšenou teplotou. Suchý kašeľ sa po pár dňoch mení na kašeľ vlhký. Vírusové infekcie pomerne často prechádzajú do bakteriálnych infekcií (zápal priedušiek, zápal pľúc). V týchto prípadoch býva farba vykašliavaného hlienu žltá, zelená alebo hnedá.
- Alergie, pri ktorých je kašeľ zvyčajne suchý, neproduktívny a často sa zhoršuje počas noci. Sprevádzaný je najčastejšie kýchaním a svrbením v ústnej dutine.
- Zatekanie hlienu do hrdla – charakterizované výtokom z nosa stekajúcim do hrdla, kde hlien dráždi na kašeľ. Časté je odkašliavanie si kvôli čisteniu hrdla.
Ako na liečbu kašľa?
Na liečbu vlhkého, produktívneho kašľa sa používajú liečivá, ktoré napomáhajú vykašliavaniu hlienov znížením jeho hustoty. Sú to guajfenezín, N-acetylcysteín, erdosteín, ambroxol, bromhexín, extrakty brečtanu popínavého (Hedera helix) a dúšky tymiánovej (Thymus vulgaris).
V liečbe suchého, neproduktívneho kašľa môžeme využiť antitusiká (dextrometorfán, butamirát, dropropizín, oxeladín a pentoxyverín). V liečbe suchého kašľa je dostupná aj kombinácia butamirátu a guajfenezínu.
Prínosné je aj
- pitie rôznych čajových zmesí z mäty, sladkovky, ibišu, eukalyptu, skorocelu, slezu či tymiánu, ktoré majú rokmi overený priaznivý účinok na dýchacie cesty,
- inhalovanie pár (osvedčené sú prírodná minerálna voda Vincentka a Ambrobene roztok),
- užívanie rôznych sladkých sirupov a prípravkov s obsahom medu či tekutej glukózy
- a používanie prsných balzamov s obsahom éterických olejov, ktoré sa natierajú najčastejšie na hrudník, pričom uľahčujú vykašliavanie hlienov a pomáhajú aj pri prechladnutí.
Ako predchádzať kašľu?
Kašľu môžeme predchádzať rozpoznaním jeho spúšťačov, ktorým by sme sa následne mali vyhýbať. Ak trpíte alergiou alebo astmou, najčastejšie ide o prachové častice, peľ, mačaciu srsť, studený vzduch alebo cvičenie.
Pri problémoch s kašľom je výhodné sa riadiť dvoma nasledovnými odporúčaniami: obmedziť fajčenie – ideálne je aspoň na čas prestať fajčiť alebo fajčenie aspoň výrazne obmedziť a zabezpečiť dostatočný príjem tekutín. Hydratácia dýchacích ciest uľahčuje vykašliavanie hlienov a má dôležitú úlohu aj pri liečbe suchého kašľa.
Liečba chronického kašľa si vyžaduje návštevu lekára. Všeobecne platí, že čím dlhšie kašeľ pretrváva, tým je väčšia možnosť, že jeho príčina bude závažná.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.