Afty, odborne nazývané aj ako rekurentná aftózna stomatitída, sú veľmi častým ochorením, ktoré postihuje až 20 % populácie. Vyznačuje sa malými či veľkými tzv. krátermi v ústach. Afty sú častokrát nepríjemné a veľmi bolestivé. Príčinou ich vzniku môžu byť oslabený imunitný systém, stres, hormonálne zmeny, kyslé a korenené potraviny, drobné poranenia v ústach. Terapia je zameraná najmä na zníženie bolesti a urýchlenie hojenia. Na liečbu sa používajú gély, spreje alebo výplachy. Afty nie sú nákazlivé a zvyčajne zmiznú do dvoch týždňov.
- Čo sú to afty?
- Rozdelenie áft
- Kde sa afty vyskytujú?
- Aké sú príčiny vzniku áft?
- Diagnostika áft
- Ako liečiť afty?
- Čo robiť, respektíve nerobiť, ak už máte afty?
- Prevencia vzniku áft
- Kedy k lekárovi?
Čo sú to afty?
Afty sú biele až žltkasté vriedky alebo pľuzgieriky ohraničené červeným okrajom, ktoré sa vyskytujú na sliznici v ústach. Majú okrúhly až podlhovastý tvar. Veľkosť áft môže byť rôzna, od malých, približne 1 - 2 mm v priemere, po väčšie, s priemerom až 1 cm. Afty sa môžu vyskytovať izolovanie alebo v skupinách (mnohopočetné). Môžu byť bolestivé a znepríjemňujú jedenie a rozprávanie. Afty sa môžu objaviť u kohokoľvek. Najčastejšie sa vyskytujú u mladistvých do 20 rokov. Viac sa vyskytujú u žien ako u mužov, čo môže byť spôsobené hormonálnymi zmenami.
Sú afty sexuálne prenosné?
Afty nepatria medzi sexuálne prenosné infekcie. Nie sú nákazlivé, neprenášajú sa ani bozkávaním.
Rozdelenie áft
Podľa veľkosti a počtu sa afty rozdeľujú na:
- malé afty (minor afty) – ide o bežné drobné vriedky s priemerom do 5 mm, môže ich byť aj viac, obvykle netrvajú dlho (týždeň až dva), sú menej bolestivé,
- veľké afty (major afty) – majú priemer väčší ako 1 cm, sú bolestivejšie, majú dlhší čas hojenia (mesiac a viac), skôr sa vyskytujú u ľudí, ktorí už afty prekonali, môžu zanechať jazvy po zahojení,
- herpetická aftózna stomatitída – mnohopočetné malé afty vo veľkom množstve (aj do 100), ktoré sa vyskytujú najmä na spodnej strane jazyka, hoja sa dlho (viac ako mesiac).
Z hľadiska dĺžky trvania sa afty v ústach delia do troch hlavných skupín:
- akútne – majú náhly nástup a krátke trvanie,
- recidivujúce – vyskytujú sa opakovane,
- chronické – majú pomalý nástup a zákernú progresiu.
Kde sa afty vyskytujú?
Veľmi často sa stáva, že si spletieme opar a afty. Hlavný rozdiel je v tom, že afty sa neobjavujú na vonkajšej strane pier, a ako už bolo spomínané, afty nie sú nákazlivé.
Afty sa objavujú v rôznych častiach ústnej dutiny. Nájdete ich na jazyku, pod jazykom alebo na jeho hranách, na vnútornej strane pier, vnútornej strane líc, na mäkkom podnebí a ďasnách, v hrdle a na mandliach.
Aké sú príčiny vzniku áft?
Vznik áft môže byť idiopatický, to znamená, že vznikajú z neznámej príčiny.
Ďalšími príčinami vzniku môžu byť:
- gastrointestinálne ochorenia (celiakia, zápalové ochorenie čriev),
- nedostatok vitamínov a minerálov (železo, vitamín B12, zinok, kyselina listová...),
- hormonálne zmeny,
- poruchy imunity (infekcia HIV, neutropénia),
- oslabená imunita,
- genetika,
- nesprávna ústna hygiena a nevhodné prípravky (tvrdé kefky, pasty s penidlami SLS...),
- niektoré potraviny (kyslé, štipľavé, korenené alebo napr. aj citlivosť alebo alergia na čokoládu, jahody, vajcia, syry, orechy, citrusové plody...),
- stres,
- mechanické poranenie v ústnej dutine (zubnou kefkou, strojčekom, potravinami s ostrými hranami, ako sú napr. čipsy a vianočné oblátky),
- Behcetova choroba (ide o chronické zápalové ochorenie, ktorého hlavným príznakom je recidivujúca bipolárna aftóza).
Príčiny akútnych áft: poranenie, bakteriálne a kvasinkové infekcie, gastrointestinálne (zápalové ochorenia čriev) alebo iné systémové ochorenia.
Príčiny chronických áft: niektoré lieky, zhubné alebo nezhubné nádory.
Diagnostika áft
Diagnostika áft je pomerne jednoduchá. Lekár vykoná fyzické vyšetrenie pohľadom do vašich úst. Afty sú na prvý pohľad dostatočne viditeľné v ústnej dutine. Afty ale nie sú vo väčšine prípadov stav, kedy je potrebná návšteva lekára.
Ako liečiť afty?
Terapia je zameraná na zníženie bolestivosti áft, podporu hojenia a prevenciu recidívy (znovu sa objavenie) áft. Malé afty zväčša vymiznú do tých 7 dní. Pri veľkých aftách až vredoch je to približne 6 týždňov.
Na samoliečbu sa používajú lokálne prípravky – najčastejšie s obsahom chlórhexidínu (antibakteriálny účinok – Corsodyl), diklofenaku (bolesť tlmiaci a protizápalový účinok – Glimbax), benzdyamínu (dezinfekčný, protizápalový a bolesť tlmiaci účinok – Tantum Verde).
- Forma roztoku na výplach úst je ideálna v prípade väčšieho množstva áft.
- Na afty v hrdle sú vhodné spreje do hrdla alebo roztoky na kloktanie.
- V prípade malého počtu áft (ktoré sú na ľahko dostupnom mieste) sa používajú zvyčajne prípravky vo forme gélov/roztokov na potieranie – ak majú aplikátor, použije sa ten, alebo sa môžu naniesť vatovou tyčinkou. Obsahujú buď látky, ktoré tlmia bolesť, alebo po aplikácii vytvoria na afte ochrannú vrstvu, čím ju chránia pred ďalším podráždením, urýchľujú hojenie a znižujú bolestivosť.
Perspektívnym prostriedkom pri liečbe áft sú aj prírodné protizápalové látky z liečivých bylín. Osvedčenými sú najmä repík lekársky, harmanček kamilkový, šalvia lekárska, aloe vera, veronika lekárska, tiež aj čajovníkový olej.
Ak samoliečba nezabrala, alebo máte príliš veľa áft, na liečbu sa používajú lokálne lieky vo forme kortikoidov, protizápalových liekov, antibiotík a antiseptík. Ak ide o závažnejší stav a lokálna liečba je neúčinná, podávajú sa systémové lieky vo forme kortikosteroidov, imunomodulačných liekov, antibiotík a antimykotík. Pri chronických aftách sa odporúča biopsia, aby sa vylúčil vznik karcinómu.
Čo robiť, respektíve nerobiť, ak už máte afty?
- Po jedle si umyte zuby, aby ste udržiavali čistotu v ústnej dutine.
- Použite mäkkú zubnú kefku, aby ste predišli podráždeniu úst a ďasien.
- Pri zubných strojčekoch siahnite po ortodontickom vosku, aby vám ostré hrany strojčeka neporanili ústnu dutinu.
- Vyhnite sa ústnym vodám na báze alkoholu, môžu spôsobiť ešte väčšie podráždenie.
- Tiež je potrebné vyhnúť sa pastám s obsahom penidiel (SLS) - vhodné sú napr. Curaprox Enzycal.
- Obmedzte konzumáciu príliš ostrých a kyslých jedál.
- Jedzte mäkké jedlá, ktoré sa ľahko prehĺtajú, vhodné je si jedlo nakrájať na malé kúsky.
- Doplňte si vitamíny a minerály na posilnenie imunity (vitamíny C, D a B-komplex, kyselina listová, železo, zinok, selén...).
- Odporúča sa redukovať stres, viac relaxovať.
Prevencia vzniku áft
- Posilnenie imunity (vitamíny C, D a B-komplex, kyselina listová, železo, zinok, selén, horčík...).
- Ak sa afty vyskytujú opakovane, na prevenciu sa odporúčajú aj probiotiká rozpustné v ústach, ktoré priaznivo ovplyvňujú mikroflóru priamo v ústnej dutine.
- Obmedzenie konzumácie kyslých, horkých, slaných, korenených a horúcich jedál.
- Vyhýbanie sa jedlám, u ktorých ste zaznamenali, že vám afty spôsobujú.
- Dostatočná ústna hygiena (používanie mäkkých kefiek, pást bez SLS...).
Kedy k lekárovi?
Afty nie sú život ohrozujúce ochorenie, avšak sťažujú každodenný život, sú nepríjemné a častokrát veľmi bolestivé.
Obráťte sa na svojho lekára (všeobecného lekára alebo zubára):
- ak je afta nezvyčajne veľká,
- ak máte veľmi veľa áft,
- ak afta pretrváva 2 alebo viac týždňov,
- ak sa vám afty pravidelne vracajú,
- ak sa afta rozširuje na pery,
- ak afta sťažuje jedenie a pitie,
- ak máte opuchnuté lymfatické uzliny,
- ak máte horúčku.
Afty sú recidívnym ochorením. To znamená, že sa môžu po úspešnej liečbe znova vrátiť. Zvyčajne sa objavujú 4-krát ročne.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35395126/