Aké sú najčastejšie zápaly horných dýchacích ciest, ako sa liečiť a brániť pred infekciou
S infekciami horných dýchacích ciest sa stretávame najčastejšie v jesennom a zimnom období. Vedia potrápiť nielen deti, ale aj dospelých. V tomto článku zistíte, aké sú najčastejšie zápaly horných dýchacích ciest, kedy je vhodná antibiotická liečba, a ako takýmto infekciám predchádzať.
- Čo sú horné dýchacie cesty?
- Príčiny vzniku infekcií horných dýchacích ciest
- Príznaky zápalu horných dýchacích ciest
- Aké choroby horných dýchacích ciest sú najčastejšie?
- Liečba zápalu horných dýchacích ciest
- Sú na liečbu infekcií horných dýchacích ciest potrebné antibiotiká?
- Prevencia ochorení horných dýchacích ciest
- Kedy k lekárovi?
Čo sú horné dýchacie cesty?
Sú tvorené nosom, nosovou dutinou, ústnou dutinou, hltanom a hrtanom, v ktorom sú uložené hlasivky. Tieto časti dýchacej sústavy sú vystlané sliznicou, ktorá produkuje hlien. Ten pomáha zachytávať malé častice – napríklad peľ a prach, ale aj baktérie a vírusy, a bráni ich vstupu do ďalších častí dýchacích ciest. Nachádzajú sa na nej aj riasinky, ktoré zachytené častice posúvajú smerom k nosu – teda von z organizmu.
Príčiny vzniku infekcií horných dýchacích ciest
Väčšinu infekcií horných dýchacích ciest spôsobujú vírusy. Ide napríklad o rinovírusy, ktoré majú na svedomí bežné prechladnutie. Ďalej to môžu byť influenzavírusy – vírusy chrípky.
Infekcie horných dýchacích ciest môžu spôsobovať aj baktérie, napríklad z rodu Streptococcus, ktoré môžu vyvolať streptokokový zápal hltana (faryngitídu).
Zápaly horných dýchacích ciest sú nákazlivé a prenášajú sa kvapôčkovou cestou (kašľom, kýchaním, rozprávaním) alebo neumytými rukami.
Inkubačná doba vírusových infekcií horných dýchacích ciest je veľmi krátka a príznaky sa dostavia obvykle o 1 až 3 dni.
Infekcie horných dýchacích ciest sa najčastejšie vyskytujú u:
- detí,
- ľudí pracujúcich vo väčších kolektívoch (učitelia, zdravotníci),
- ľudí nad 65 rokov,
- ľudí s oslabeným imunitným systémom alebo jeho poruchami,
- fajčiarov.
Príznaky zápalu horných dýchacích ciest
Medzi najčastejšie príznaky patrí:
- kašeľ,
- zachrípnutie až strata hlasu,
- výtok z nosa a upchatý nos,
- bolesť hrdla alebo škriabanie v hrdle,
- opuch lymfatických uzlín,
- zvýšená telesná teplota alebo horúčka,
- bolesť hlavy a bolesť svalov,
- únava a pocit celkovej slabosti,
- dýchavičnosť, napätie na hrudníku a ťažkosti s dýchaním.
Symptómy trvajú zväčša 1 – 2 týždne.
Aké choroby horných dýchacích ciest sú najčastejšie?
Bežné prechladnutie
Akútna nádcha, odborne akútna rinitída, je spôsobená ľudským rinovírusom. Prejavuje sa upchatým nosom alebo výtokom z nosa, bolesťou hlavy alebo bolesťou hrdla. Keďže nádcha patrí medzi infekcie vírusového pôvodu, liečba antibiotikami na ňu nezaberá. Odporúča sa domáca liečba, príznaky zvyčajne odznejú do 10 dní. Trvanie nádchy je možné skrátiť správnou liečbou, ktorou predídeme aj vzniku iných komplikácií, ako je napríklad rinosinusitída – zápal nosa a prínosových dutín. Ide o zápalové ochorenie, ktoré postihuje súčasne sliznicu nosa aj prínosové dutiny.
Prečítajte si viac o nádche a jej liečbe u dospelých a u detí.
Sinusitída – zápal prínosových dutín
Zápal prínosových dutín patrí medzi časté komplikácie vyskytujúce sa pri bežnom nachladení. Prejavuje sa hlienovitou sekréciou z nosa, bolesťami hlavy a najmä pocitom tlaku v oblasti líc, čela a okolo očí. Môžu ju vyvolávať vírusy aj baktérie. V prípade bakteriálnej infekcie je vhodná liečba antibiotikami, ktorú zváži lekár.
Prečítajte si viac o sinusitíde.
Zápal hrtana (laryngitída)
Zápal hrtana je najčastejšie vírusového pôvodu. Najtypickejším príznakom je chrapľavý hlas až strata hlasu. Môže sa vyskytnúť aj horúčka, bolesť hrdla a problémy s prehĺtaním. Ku komplikáciám spojeným s laryngitídou patria ťažkosti s dýchaním, ktoré sú najnebezpečnejšie pre deti. U detí je najtypickejším príznakom laryngitídy záchvatový štekavý kašeľ a slintanie.
Prečítajte si viac o laryngitíde.
Zápal hltana (faryngitída) a tonzilitída (angína)
Tieto ochorenia môžu byť vírusového pôvodu – napríklad vírus influenza, parainfluenza alebo bakteriálneho pôvodu – streptokoky. Prejavujú sa bolesťou hrdla, opuchom lymfatických uzlín a môže sa vyskytnúť aj zápach z úst. U detí sa často objavujú aj bolesti brucha.
Ak ide o infekciu bakteriálneho pôvodu, odporúča sa liečba antibiotikami, ktorú zváži lekár. Na infekcie spôsobené vírusmi však antibiotiká nezaberajú.
Prečítajte si viac o zápale hltana a angíne.
Epiglotitída – zápal hrtanovej príchlopky
Hrtanová príchlopka (epiglotis) pôsobí ako bariéra medzi dýchacími cestami a tráviacou sústavou.
V súčasnosti ide o zriedkavé ohorenie. Prejavuje sa veľmi silnou bolesťou hrdla, kedy je znemožnené prehĺtanie. Môže byť prítomná horúčka, u detí slintanie a dusenie sa. Je potrebná okamžitá lekárska pomoc, pretože sa objavujú výrazné ťažkosti s dýchaním.
Liečba zápalu horných dýchacích ciest
Väčšinu infekcií horného dýchacieho traktu viete účinne liečiť aj doma. Pokiaľ ide o vírusovú infekciu, môžete si pomôcť symptomatickou liečbou, teda tlmením príznakov.
- Doprajte si odpočinok a obmedzte vašu fyzickú aktivitu.
- Pite veľa tekutín – napríklad bylinkový čaj s medom a citrónom.
- Ak máte horúčku, užite antipyretiká – lieky na zníženie telesnej teploty. Napríklad s obsahom paracetamolu – Panadol, Paralen, ibuprofénu – Ibalgin, Nurofen alebo kyseliny acetylsalicylovej – Aspirin alebo Acylpyrin. Pre deti je vhodný iba paracetamol a ibuprofén, nájdete ich vo forme čapíkov či sirupov (pri podávaní kyseliny acetylsalicylovej deťom do 16 rokov hrozí vznik závažného, život ohrozujúceho tzv. Reyovho syndrómu).
- Pri suchom a dráždivom kašli užite prípravky proti suchému kašľu.
- Pri vlhkom kašli užívajte prípravky na uľahčenie vykašliavania. Vlhký kašeľ sa netlmí, ale je potrebné podporovať vykašliavanie.
- Pri bolesti hrdla použite pastilky na cmúľanie, sprej do hrdla alebo kloktadlo. Pre malé detí, ktoré ešte nevedia cmúľať pastilky, sú vhodné napríklad lízanky.
- Na zmiernenie prejavov upchatého nosa použite nosové spreje alebo kvapky do nosa – dekongestíva, ktoré pomáhajú aj pri zvýšenom výtoku z nosa. Nepoužívajte ich však dlhšie ako 5 – 7 dní. V lekárni nájdete aj roztoky morskej vody v spreji alebo prípravky s obsahom bylinných extraktov, ktoré pomáhajú uvoľňovať horné dýchacie cesty.
- Počas spánku majte vankúšom vyvýšenú hlavu – uľahčí vám to dýchanie.
- Nefajčite – fajčenie zhoršuje symptómy ochorenia.
Pri liečbe vám môžu pomôcť aj rôzne liečivé rastliny – fytoterapia, napríklad:
- eukalyptus – najčastejšie eukalyptový olej, ktorý sa používa na inhaláciu počas nádchy na uvoľnenie upchatého nosa; eukalyptový olej nie je vhodný na konzumáciu, v lekárni však môžete nájsť prípravok Soledum, ktorý obsahuje cineol (nachádza sa v eukalypte) a používa sa aj pri bežnom prechladnutí,
- mäta pieporná – je vhodná na prípravu čaju, ale aj na inhaláciu, pomáha dezinfikovať nosovú sliznicu a uvoľniť upchatý nos,
- kvet lipy – lipový čaj pomáha pri potení – má potopudný účinok,
- zázvor – posilňuje imunitu, má protizápalové účinky a pomáha pri bolestiach hrdla,
- baza čierna – podporuje normálnu funkciu dýchacích ciest, môžete si z nej pripraviť čaj,
- echinacea – bylinka, ktorá pomáha pri nachladnutí a podporuje imunitu,
- koreň muškátu – vysušený kvapalný extrakt tohto koreňa obsahuje rastlinný liek Kaloba, ktorý sa používa pri akútnych infekciách horných dýchacích ciest u dospelých aj u detí.
Sú na liečbu infekcií horných dýchacích ciest potrebné antibiotiká?
Antibiotiká sú účinné iba na liečbu bakteriálnych infekcií. Preto je dôležité rozlíšiť bakteriálne a vírusové infekcie. V lekárni môžete nájsť samodiagnostický rýchlotest určený na detekciu infekcie spôsobenej baktériami rodu Streptococcus.
Je potrebné myslieť na to, že najčastejšou príčinou infekcií horných dýchacích ciest sú vírusy. Medzi dôsledky nesprávnej antibiotickej liečby patrí stále narastajúca rezistencia mikroorganizmov na antibiotiká.
Ak vám lekár predpísal antibiotiká, je potrebné doužívať celé balenie. Pri antibiotickej liečbe sa odporúčajú aj probiotiká, ktoré by ste mali užívať s časovým odstupom minimálne 2 hodiny od užitia antibiotík.
Prevencia ochorení horných dýchacích ciest
- Pravidelne si umývajte ruky, na cestách vám pomôže aj dezinfekčný gél.
- Kýchajte a kašlite do papierovej vreckovky, použitú vreckovku ihneď vyhoďte do koša.
- Vyhýbajte sa priamemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky respiračných ochorení. V období zvýšenej chorobnosti sa vyhýbajte spoločenským akciám a preplneným priestorom.
- Nefajčite a vyhýbajte sa zafajčeným priestorom.
- Pravidelne vetrajte.
- Dôležitá je podpora imunity – pomôžu vám napríklad výživové doplnky s obsahom vitamínu C, D, zinku alebo betaglukány.
Vhodnou prevenciou je aj pravidelné očkovanie proti chrípke, ktoré je vhodné absolvovať každý rok na jeseň, teda pred začiatkom chrípkovej sezóny.
Kedy ísť k lekárovi?
Ak príznaky infekcie horných dýchacích ciest trvajú viac ako 7 dní. U detí, tehotných žien a seniorov sa odporúča návšteva lekára skôr.
Ak sa u vás objavia tieto symptómy, kontaktujte lekára:
- príznaky ochorenia sa ani napriek liečbe nezlepšujú,
- vykašliavate krv,
- máte vysokú horúčku, ktorú neviete znížiť,
- pociťujete výrazné ťažkosti s dýchaním.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.