Trápi vás zápal prínosových dutín a neviete si rady? Pomôžeme vám...
Zápal prínosových dutín alebo sinusitída je stav, pri ktorom sa zapáli výstelka dutín. Je sprevádzaný opuchom, bolesťou dutín a zvýšenou tvorbou hlienov. Ako vzniká toto ochorenie, aké sú ďalšie príznaky a aká je liečba zápalu prínosových dutín? V článku sa dozviete viac.
- Aké sú príčiny vzniku zápalu prínosových dutín?
- Aké sú príznaky sinusitídy?
- Liečba zápalu prínosových dutín
- Čo robiť pri chronickom zápale prínosových dutín?
- Aké bylinky môžu pri zápale prínosových dutín pomôcť?
- Prevencia zápalu dutín
- Kedy k lekárovi?
Aké sú príčiny vzniku zápalu prínosových dutín?
Prínosové dutiny sú malé, vzduchom naplnené dutiny za lícnymi kosťami a čelom. Hlien produkovaný dutinami zvyčajne odteká do nosa cez malé kanáliky. Pri sinusitíde sa tieto kanáliky zablokujú, pretože výstelky dutín sú zapálené (opuchnuté). Dochádza k nahromadeniu hlienu, v ktorom sa môžu množiť baktérie, a k typickým príznakom (viď nižšie).
Zápal prínosových dutín najčastejšie vzniká ako komplikácia prechladnutia alebo chrípky. Zvyčajne je vírusového pôvodu. Malé množstvo prípadov je spôsobené baktériami, ktoré infikujú dutiny.
Z hľadiska dĺžky trvania a frekvencie výskytu sa rozlišuje sinusitída:
- akútna – trvá len krátky čas, menej ako 4 týždne; zvyčajne je súčasťou prechladnutia alebo iného vírusového respiračného ochorenia (cca 1 až 2 týždne), príčinou môže byť aj bakteriálna infekcia (3 či 4 týždne),
- subakútna – trvá 4 až 12 týždňov,
- opakujúca sa akútna – ak sa infekcia vráti štyrikrát alebo viackrát do roka, pričom každá infekcia trvá 7 alebo viac dní,
- chronická – infekcia trvá viac ako 12 týždňov alebo sa naďalej opakuje.
Aké sú príznaky sinusitídy?
Sinusitída sa zvyčajne vyskytuje po infekcii horných dýchacích ciest. Ak máte pretrvávajúcu nádchu a objavia sa u vás nižšie uvedené príznaky, môžete mať zápal prínosových dutín:
- zelený alebo žltý výtok z nosa,
- bolesť a citlivosť v oblasti očí, líc alebo čela,
- upchatý nos,
- bolesť hlavy,
- zvýšená teplota alebo horúčka,
- znížený čuch alebo strata čuchu,
- zaľahnutie v ušiach.
Liečba zápalu prínosových dutín
Ľahšie formy sinusitídy sa dajú zvládnuť aj domácou liečbou. Jej príznaky môžete zmierniť:
- užívaním voľnopredajných liekov proti bolesti a horúčke (s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu),
- pravidelným čistením nosa roztokom morskej vody – hlien z nosa je potrebné dostať von dôkladným smrkaním, resp. u detí, ktoré si nevedia ešte samé fúkať nos, odsávaním,
- používaním nosových sprejov alebo kvapiek – obsahujú účinnú látku na odpuchnutie nosovej sliznice, pomôžu uvoľniť nos, umožnia vám lepšie dýchať, urýchľujú uvoľnenie hlienu; nemali by sa používať dlhšie ako 7 dní,
- prikladaním suchých teplých obkladov na tvár v oblasti dutín,
- užívaním liečivých prípravkov s obsahom osvedčených byliniek – zrieďujú hlien, uľahčujú jeho lepšie vysmrkanie; na zriedenie hlienu sú vhodné aj ďalšie lieky zo skupiny mukolytík (napr. Solmucol, ACC Long, Erdomed),
- užívaním vitamínov, minerálov, prírodných látok na podporu imunity,
- prijímaním dostatočného množstva tekutín,
- odpočívaním – spite alebo odpočívajte s hlavou a ramenami zdvihnutými na vankúši.
Počas sinusitídy je potrebné vyhýbať sa chladu, pri nevyhnutnom pobyte vonku chráňte dutiny ich prekrytím šálom, šatkou, atď.
Ak sa príznaky po vyskúšaní týchto liečebných postupov nezlepšia, môže vás lekár poslať k špecialistovi na ORL (otorinolaryngologická ambulancia).
Čo robiť pri chronickom zápale prínosových dutín?
Chronický a opakovaný zápal dutín je najčastejšie následkom bakteriálnej infekcie (aj zubného pôvodu), môžu ho však spôsobiť aj kvasinky a plesne. Ďalšou príčinou sú alergie (alergická rinitída – senná nádcha), nosové polypy (výrastky na nosovej sliznici), ale aj deformácie nosovej prepážky (vzniknuté napríklad pri poranení nosa) či oslabený imunitný systém.
Liečba chronickej sinusitídy patrí do rúk lekára. Ten vám predpíše silnejšie lieky, ktoré sú viazané na lekársky predpis:
- nosové kortikosteroidy – nosové spreje pomáhajú predchádzať zápalom a liečia ich; obsahujú účinné látky, ako flutikazón, mometazón, beklometazón,
- perorálne alebo injekčné kortikosteroidy – používajú sa na zmiernenie zápalu pri ťažkom zápale prínosových dutín, najmä ak máte nosové polypy; pri dlhodobom užívaní môžu spôsobiť vedľajšie účinky,
- lieky na alergiu – ak je zápal spôsobený alergiou,
- antibiotiká – sú potrebné, ak je sinusitída spôsobená baktériami,
- imunoterapia – ak alergie prispievajú k zápalu, môžu tento stav zlepšiť antialergické injekcie (imunoterapia), ktoré pomáhajú znížiť reakciu tela na špecifické alergény.
Doplnkovou liečbou je výplach a čistenie nosa soľným roztokom alebo morskou vodou.
Ak táto liečba nezaberá, môže byť alternatívou endoskopická operácia prínosových dutín. Na túto operáciu chirurg používa tenkú ohybnú hadičku s pripojeným svetlom (endoskopom), aby preskúmal dutiny. Zvyčajne sa odstráni tkanivo, ktoré spôsobuje upchatie dutín.
Aké bylinky môžu pri zápale prínosových dutín pomôcť?
Bylinky sa môžu užívať vnútorne vo forme čajov, sirupov, tabliet či kvapiek. Alebo môžete skúsiť aromaterapiu pomocou esenciálnych olejov, ktoré sú izolované z liečivých rastlín. Ktoré bylinky môžu byť pri zápale prínosových dutín prospešné?
- Prvosienka jarná – má protizápalový účinok a zrieďuje hlieny.
- Baza čierna – znižuje opuch sliznice. Výťažky z bazy a prvosienky obsahuje napríklad vyššie spomenutý liek Sinupret.
- Lipa malolistá – znižuje horúčku, podporuje potenie a rozpúšťa hlieny.
- Muškát Pelargonium sidoides – má antibakteriálne, antivirotické a imunostimulačné účinky.1
- Skorocel kopijovitý – uvoľňuje hlieny a podporuje vykašliavanie.
- Eukalyptová silica – pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, vhodná je pri nádche, prechladnutí alebo kašli.
- Citrónová silica – má priaznivý vplyv pri infekciách dýchacích ciest.
Prevencia zápalu dutín
Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť predchádzať zápalu prínosových dutín:
- dodržiavajte správnu hygienu nosa – výplachy morskou vodou alebo konvičkovanie,
- vyhýbajte sa fajčeniu a aj pasívnemu fajčeniu,
- vyhýbajte sa ľuďom, ktorí sú prechladnutí, alebo majú iné respiračné infekcie,
- používajte doma zvlhčovače vzduchu,
- vyhýbajte sa alergénom.
Kedy k lekárovi?
Ak sú príznaky mierne a zlepšujú sa, zvyčajne nemusíte ísť k lekárovi. Navštívte ho ak:
- sa príznaky nezlepšujú alebo sa zhoršujú – máte aj po troch dňoch liečby vysokú horúčku, silnú bolesť hlavy alebo silnú bolesť v oblasti dutín,
- máte často epizódy sinusitídy.
Zápal prínosových dutín je bežný problém, ktorý postihuje mnoho ľudí, a má rôzne príčiny. Vo väčšine prípadov je mierny a človek ho môže liečiť domácimi alebo voľnopredajnými prípravkami. Ak sinusitída spôsobuje vážne príznaky alebo pretrváva niekoľko týždňov, navštívte svojho lekára.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.
1. https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2012/06/10.pdf