Späť na Produkty

Aké vitamíny potrebujú deti pre správny vývoj?

13 min.
Aké vitamíny potrebujú deti pre správny vývoj?

Vitamíny sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov a nevyhnutné pre správne fungovanie celého organizmu. V posledných rokoch sa ich dopĺňanie rozmohlo a za tárami v lekárni sa stretneme s mnohými výrobcami, liekovými formami, kombináciami či príchuťami. Ako pre deti zvoliť bezpečnú cestu dopĺňania vitamínov a kedy je to naozaj potrebné?

  1. Čo sú vitamíny?
  2. Prečo potrebujú deti dostatok vitamínov?
  3. Aká je denná potreba vitamínov pre deti?
  4. Aké vitamíny deťom zabezpečiť?
  5. Kedy dieťa potrebuje vitamíny?
  6. Ako dodať deťom dostatočné množstvo vitamínov?
  7. Na čo si dať pozor pri užívaní vitamínov vo forme výživových doplnkov?

Čo sú vitamíny?

Pod pojmom vitamín si môžeme predstaviť organickú látku, ktorá je v malom množstve nevyhnutná pre správne fungovanie tela. Skladá sa z 2 slov latinského pôvodu – vita, čo znamená život, a ammin, čo predstavuje súhrnný názov pre dusíkaté zlúčeniny. Vitamíny sú pre človeka nenahraditeľné a väčšinu z nich musí prijímať v strave. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie orgánov a orgánových sústav, metabolizmus živín a udržiavajú ľudské telo zdravé a silné. Zaraďujeme ich k mikroživinám, keďže sa prijímajú v menších množstvách v porovnaní s bielkovinami, sacharidmi a tukmi, ktoré predstavujú skupinu makroživín.

Vitamíny rozdeľujeme podľa rozpustnosti na:

  • rozpustné v tukoch – vitamíny A, D, E a K,
  • a rozpustné vo vode – vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12), vitamín C.

Pri vitamínoch rozlišujeme aj 3 patologické stavy, ktorých riešenie patrí do rúk lekárov:

  • hypervitaminóza – prebytok vitamínu,
  • hypovitaminóza – nedostatok vitamínu,
  • avitaminóza – úplná absencia vitamínu, môže viesť v vážnemu poškodeniu zdravia a života.

Prečo potrebujú deti dostatok vitamínov?

Vitamíny zohrávajú v živote detí niekoľko dôležitých úloh – podieľajú sa na správnom fungovaní imunity a budovaní obranyschopnosti, podporujú ich rast a vývoj, či slúžia ako prevencia pred hypovitaminózami a ďalšími ochoreniami. Sú nevyhnutné pre stavbu kostí, vývoj mozgu a nervovej sústavy, zdravie orgánov, aj správne fungovanie metabolizmu.

Nie vždy je však jednoduché deťom zabezpečiť všetky potrebné vitamíny – s ich doplnením nám však môžu pomôcť výživové doplnky. Najčastejšími dôvodmi na nedostatok vitamínov a následné užívanie výživového doplnku sú:

  • diétne opatrenia alebo chyby – vyberavosť dieťaťa v jedle, vegetariánstvo alebo vegánska strava, príp. iný dôvod nedostatočne pestrej stravy,
  • ochorenia tráviacej sústavy (príp. iné ochorenia) – poruchy vstrebávania vitamínov alebo potravinové intolerancie a alergie, ktoré bránia konzumácii konkrétnych druhov potravín bohatých na dôležité vitamíny,
  • oneskorený vývoj,
  • operácie.

Aká je denná potreba vitamínov pre deti?

Denná potreba vitamínov sa líši od veku a, samozrejme, aj od zdravotného stavu dieťaťa. Pokiaľ je dieťa zdravé, len možno nemá stravu, ktorá by dokázala pokryť nároky tela na vitamíny, riadime sa tzv. ODD – odporúčanou dennou dávkou. Odporúčané denné dávky sú podľa veku a vitamínu uvedené v tejto tabuľke:

0-6 mesiacov

7-12 mesiacov

1-3

roky

4-6 rokov

7-10 rokov

11-14 rokov chlapci

11-14 rokov dievčatá

15-18 rokov chlapci

15-18 rokov

dievčatá

Vitamín A

250 µg

250 µg

250 µg

300 µg

400 µg

600 µg

600 µg

750-900 µg

650-800 µg

Vitamín D3

10 µg*

10 µg*

12 µg

12 µg

12 µg

15 µg

15 µg

15-17,5 µg

15-17,5 µg

Vitamín K

4 µg

10 µg

15 µg

20 µg

30 µg

40 µg

50 µg

70-80 µg

60-70 µg

Vitamín B6

0,2 mg

0,4 mg

0,6 mg

0,8 mg

1,2 mg

1,4 mg

1,6 mg

1,8-2,0 mg

1,7-1,9 mg

Vitamín B12

0,4 µg

0,8 µg

1,0 µg

1,5 µg

1,8 µg

2,5 µg

3,0 µg

3,0 -3,5 µg

2,5-3,0 µg

Vitamín C

50 mg

55 mg

60 mg

70 mg

80 mg

90 mg

100 mg

100-130 mg

90-120 mg

*10 µg vitamínu D je približne 400 IU (medzinárodných jednotiek)

Zdroj: Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v SR

Aké vitamíny deťom zabezpečiť?

V nasledujúcich odstavcoch sú uvedené najdôležitejšie vitamíny, ktoré je potrebné deťom zabezpečiť – neznamená to však, že tie, ktoré tu nie sú spomenuté, nie sú dôležité, zvyčajne však nespôsobujú závratné zmeny či dokonca ochorenia, a je ľahšie ich získať bežnou stravou.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B predstavujú komplex 8 vitamínov, z ktorých každý zastáva svoju dôležitú funkciu v tele. Patria sem:

  • B1 – tiamín (nevyhnutný pre správne fungovanie nervov, metabolizmus či ako antioxidant),
  • B2 – riboflavín (podieľa sa na metabolizme živín a podporuje funkcie vitamínov B3 a B6),
  • B3 – niacín (je jedným z dôležitých vitamínov podieľajúcich sa na tvorbe nervových prenášačov, no vplýva aj na zdravie pokožky, vlasov a nechtov, podobne ako biotín),
  • B5 – kyselina pantoténová (podieľa sa na metabolizme, syntéze cholesterolu a čiastočne aj na tvorbe červených krviniek),
  • B6 – pyridoxín (nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek, dôležitý je aj pre imunitu či metabolizmus bielkovín),
  • B7 – biotín (prípadne vitamín H; dôležitý pre metabolizmus, ale aj pevnosť a pružnosť kože, nechtov a vlasov),
  • B9 – kyselina listová (dôležitá pre bunkové delenie a tvorbu nukleových kyselín; jej dopĺňanie je obzvlášť dôležité počas tehotenstva, keďže pomáha predchádzať poruchám nervového systému),
  • B12 – kobalamín (dôležitý pre bunkové delenie, tvorbu nukleových kyselín či látky obaľujúcej nervové bunky – myelínu).

Prirodzenými zdrojmi všetkých 8 vitamínov sú kvasnice, mliečne výrobky, vajcia a ďalšie živočíšne produkty, strukoviny, orechy a pod. Riziko predávkovania je relatívne nízke, keďže sa ich nadbytok vylučuje močom – výnimkou je len pyridoxín, ktorý by sa nemal vo vysokých dávkach podávať viac ako polroka vkuse, kvôli tzv. pyridoxínovej toxicite, pri ktorej hrozí napr. poškodenie nervových buniek či strata citlivosti v končatinách. Bežnými príznakmi predávkovania je najmä moč žiarivožltej farby, nevoľnosti a vracanie, ako však bolo spomenuté vyššie, ide o veľmi zriedkavý stav. Nedostatok je viditeľnejší najmä u vitamínov B1, B6 a B12 – ich nedostatok sa prejavuje únavou, nervovými poruchami a svalovou slabosťou, nedostatok B6 a B9 je sprevádzaný aj chudokrvnosťou a nedostatok B2, B3 a B7 dermatitídou a vypadávaním vlasov či pigmentáciami pokožky.

U detí je dostupný vo forme kvapiek, prípadne tabliet. Pokiaľ nechcete dopĺňať celý B-komplex, ale len konkrétne B-vitamíny, zamerajte sa najmä na pyridoxín a kobalamín, ktoré sú v ranom veku potrebné pre správny vývoj mozgu a celej nervovej sústavy. Tieto vitamíny sú však obvykle odporúčané priamo pediatrom.

Vitamín C

Vitamín C poznáme aj pod jeho chemickým triviálnym názvom – kyselina askorbová. Je jedným z najznámejších vitamínov, ktorý patrí aj k najviac dopĺňaným u detí aj dospelých. Je na to aj patričný dôvod – vitamín C je dôležitý pre imunitu, tvorbu kolagénu (s ktorou súvisí napr. hojenie rán, zdravie kĺbov a šliach), vstrebávanie železa, funkciu nervových prenášačov či ako antioxidant, ktorý chráni naše bunky pred oxidačným stresom.

Najlepším zdrojom vitamínu C je čerstvé ovocie a zelenina – citrusy, bobuľové ovocie, šípky, kyslá kapusta, paprika, špenát a iná listová zelenina alebo rakytník, dobre však prechádza aj do materského mlieka. Mnoho z potravín s vysokých obsahom vitamínu C (najmä ovocia, prípadne aj paprika a paradajka) je však alergizujúcich, preto je niekedy vhodné tento vitamín dopĺňať aj inou cestou – vo forme výživového doplnku.

Nedostatok alebo predávkovanie nie je úplne bežné – pokiaľ má dieťa pestrú a vyváženú stravu, ľahko potrebné množstvo vitamínu C príjme aj z potravy; naopak, vitamín C sa dobre vylučuje stolicou a obličkami a jeho nadbytok sa tak v prípade potreby odstráni. V minulosti však nedostatok spôsoboval ochorenie skorbut, ktoré sa prejavovalo krvácaním ďasien, vypadávaním zubov a vlasov či rôznymi zápalmi, okrem toho sa však nedostatok prejavuje aj únavou, slabosťou či zníženou obranyschopnosťou. Trpeli ním najmä námorníci, ktorí nemali dostatočný prísun čerstvej zeleniny a ovocia. Častejšie (aj keď stále zriedkavo) sa môže vyskytnúť jeho nadbytok – obličkovými kameňmi.

Vitamín C je pre deti dostupný v rôznych formách – cmúľacie tablety, kvapky, šumivé tablety či klasické tablety, ale aj nové formy – kapsuly s lipozomálnym vitamínom C (vitamín C uzavretý v tukových nanočasticiach).

Vitamín A

Vitamín A (alebo retinol) je v tukoch rozpustný vitamín, ktorý je dôležitý pre zrak, obnovu slizníc a kože či imunitu. Pôsobí antioxidačne a jeho nedostatok sa môže prejaviť tzv. šeroslepotou – zhoršením videnia v podvečer a v noci. Keďže ide o vitamín rozpustný v tukoch, ktorý sa pri nadbytku z tela tak ľahko nevylúči, treba byť pri jeho dávkovaní opatrný a riadiť sa odporúčaním WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie), lekára alebo výrobcu. Pri akútnom predávkovaní hrozí vracanie či zmeny na koži – pri chronickom môže dôjsť aj k poškodeniu pečene.

Vitamín A môžeme do tela dodávať vo forme liekov alebo výživových doplnkov, buď ako samostatný vitamín A alebo vo forme jeho prekurzoru – betakaroténu. Vitamín A je pre deti dostupný vo forme kvapiek a kapsúl, najčastejšie ale ako súčasť multivitamínových komplexov alebo komplexov s vitamínmi D, E a K. Jeho potrebu obvykle indikuje pediater.

Vitamín D

Vitamín D sa odporúča podávať deťom od ukončeného 2. týždňa života. Až 3/4 populácie Európy trpí jeho nedostatkom a spolu s vitamínom K patrí k tým vitamínom, ktorých množstvo nedokáže pokryť ani materské mlieko. Vitamín D sa podieľa na správnom fungovaní imunity, metabolizme kostí (rovnováhe vápnika a fosforu), zubov, slúži ako jedno z preventívnych opatrení vzniku neurologických a alergických ochorení a pomáha lepšie zvládať aj rôzne kožné ochorenia. U detí pomáha predchádzať ťažkému ochoreniu pohybového aparátu, pri ktorom sú kritické najmä prvé mesiace života – krivici. 

Aj napriek tomu, že je rozpustný v tukoch, jeho nadbytok je takmer nemožné dosiahnuť – pokiaľ sa to však stane, prejavuje sa kalcifikáciami orgánov, najmä obličiek a pľúc (ukladaním vápnika do orgánov), čo vedie k ich trvalému poškodeniu. Existuje v 2 formách – D2 (ergokalciferol), ktorý je dostupný najmä v rastlinách a je to menej účinná forma vitamínu D, a účinnejší D3 (cholekalciferol), dostupný najmä v živočíšnych produktoch – mlieko a mliečne výrobky, ryby, vajcia, hlavným zdrojom však zostáva slnečné žiarenie.

Keďže ide o vitamín rozpustný v tukoch, odporúča sa ho prijímať s jedlom s obsahom zdravých tukov, ktoré napomáhajú jeho čo najlepšiemu vstrebávaniu. Zvýšené nároky má telo nielen v detstve, ale aj počas tehotenstva či v starobe – odporúča sa však užívať v každom veku. Rizikové na nedostatok sú najmä deti konzumujúce prevažne rastlinnú stravu, deti trpiace celiakiou alebo IBD (nešpecifické črevné zápaly) a tiež aj deti s cystickou fibrózou, pri ktorej je znížené vstrebávanie tukov a tým aj vitamínov, ktoré sú v nich rozpustné. Pre deti je dostupný vo forme kvapiek, sprejov, tabliet či kapsúl.

A čo multivitamíny?

Ideálnym scenárom pre doplnenie potrebných vitamínov je vybrať multivitamín, ktorý by obsahoval všetko, čo dieťa potrebuje – to však nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pokiaľ nie je možné vitamíny doplniť stravou, dopĺňajte ten konkrétny vitamín, ktorý potrebujete. Je to vhodné aj z hľadiska rozpustnosti a vstrebávania vitamínov – niektoré sa užívajú pred jedlom, iné počas a po jedle. V niektorých prípadoch sa súčasné užívanie viacerých vitamínov môže vzájomne rušiť.

Pokiaľ u dieťaťa nepozorujete nedostatok niektorého z vyššie spomenutých vitamínov, no zdá sa vám, že neprijíma dostatok ovocia, zeleniny, obilnín (teda nemá dostatočne vyváženú stravu), nie je na škodu pridať výživový doplnok vo forme multivitamínu – obsahuje síce menej vitamínov, ako keby ste podávali každý vitamín zvlášť, no kvalitný multivitamín dokáže spoľahlivo pokryť a doplniť príjem vitamínov, ktoré v strave chýbajú, alebo sú v nej obsiahnuté menej. Výhodou multivitamínov je aj ich lieková forma – často sú vyrábané vo forme žuvacích a cmúľacích cukríkov s príjemnou príchuťou, čo uľahčuje ich podávanie. Buďte však opatrní v dávkovaní a nenechávajte multivitamíny (a, samozrejme, akékoľvek iné lieky a výživové doplnky) v dosahu detí.

Kedy dieťa potrebuje vitamíny?

Potreba vitamínov kolíše nielen v závislosti od zdravotného stavu, ale aj od veku, v ktorom sa dieťa nachádza:

  • Novorodenci – pre novorodencov je primárnym zdrojom všetkých živín materské mlieko alebo náhrady materského mlieka (umelé mliečne formuly; minimálne v prvých 6 mesiacoch). Napriek tomu vieme bábätkám preventívne podávať vitamíny „umelo“, najmä pokiaľ si to vyžaduje ich zdravotný stav, či už z hľadiska prevencie alebo terapie. Najčastejším doplnkom je v tomto prípade vitamín D3, ktorý má pre vývoj a rast mnohé nenahraditeľné funkcie, pričom ďalšie sú stále objavované. Často podávaným vitamínom je aj vitamín K, ktorý je nevyhnutný napr. pre zrážanie krvi. Predstavuje prevenciu vzniku porúch zrážania krvi v neskoršom období.
  • Batoľatá – u batoliat je dávka vitamínov obvykle pokrytá buď náhradnými mliečnymi formulami alebo už do stravy zaradenými príkrmami (ovocie a zelenina, obilniny, chudé mäso, či strukoviny). S podávaním vitamínu D sa zvyčajne pokračuje.
  • Škôlkari a školáci – deti v tomto veku sú najviac náchylné na choroby, hlavne kvôli zmene prostredia z domáceho na kolektív. Je preto potrebné vitamínmi podporovať ich imunitu, na to je ideálny hlavne vitamín D, vitamín C, prípadne B-komplex, ktoré výborne pomáhajú so zvládaním prechladnutí.
  • Stredoškoláci – u stredoškolákov je potrebné zabezpečiť príjem vitamínov v závislosti od ich fyzickej aj psychickej záťaže, ale aj s ohľadom na dospievanie a zvýšenú produkciu hormónov. V tomto veku zvyčajne nastáva zlom aj v stravovaní a tínedžeri sa tu rozhodujú o rôznych formách diét, ako je vegetariánstvo alebo vegánstvo. Dopĺňanie vitamínov treba zabezpečiť aj vzhľadom na tieto parametre. Najčastejšie užívané vitamíny sú však vitamín D, vitamín C a podľa potreby B-komplex (pri vegetariánoch a vegánoch vitamín B12).

Okrem toho deti potrebujú vitamíny aj pri chorobe či ako prevenciu sezónnych chorôb napr. počas jesenných a zimných mesiacov, či pri zraneniach kvôli rýchlejšej regenerácii. Veľmi dôležité je vitamíny dopĺňať, aj keď trpí dieťa vrodeným ochorením – napr. ochorenia tráviacej sústavy, alergie a intolerancie (vrátane sennej nádchy), cystickou fibrózou, chudokrvnosťou a pod.

Ako dodať deťom dostatočné množstvo vitamínov?

Ako bolo už v článku niekoľkokrát spomenuté, najistejšia forma príjmu vitamínov u detí je pestrá a vyvážená strava. Pokiaľ to ale z rôznych dôvodov nie je možné, je odporúčané po porade s lekárom alebo farmaceutom siahnuť po výživovom doplnku (resp. vo vážnejších stavoch lieku, ktorého predpis indikuje najčastejšie pediater, prípadne iný špecialista). Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po výživovom doplnku, pozorne si všímajte jeho zloženie – pre deti je obzvlášť dôležité poznať to, čo im podávame. Dobrý vitamín alebo multivitamín by mal okrem potrebných vitamínov (resp. kombinácie vitamínov a minerálov) mať prijateľné zloženie a vlastnosti aj vzhľadom k detskému telu:

  • detský multivitamín by nemal neobsahovať umelé farbivá, cukor, či alergizujúce zložky,
  • mal by byť bezpečný a vhodný aj pre deti trpiaci potravinovými intoleranciami a alergiami,
  • dávkovanie vitamínu by malo byť jednoduché a pohodlné pre rodičov aj pre dieťa,
  • vyberáme pre dieťa vhodnú liekovú formu – najčastejšie ide o kvapky a žuvacie alebo cmúľacie tablety,
  • pre deti je dôležitá aj príchuť, aby ich dokázali bez problémov skonzumovať – v takom prípade volíme produkty bez umelých príchutí, s príchuťami pochádzajúcimi priamo z ovocia, zeleniny alebo iného prírodného zdroja,
  • poznáme pôvod surovín a jednotlivých ingrediencií, ktoré výrobca používa,
  • pridanou hodnotou je udržateľnosť obalov, a teda pokiaľ výrobca dbá o zdravie detských pacientov aj o zdravie planéty.

TOTO Detské ovocné Multivitamíny

60 žuvacích pastiliek banán
Na sklade >10ks
Môžete mať už zajtra
10,99 €

TOTO Detský B-komplex

30 ml kvapky s dávkovačom
Na sklade >10ks
Môžete mať už zajtra
5,99 €

TOTO Detský Vitamín D

20 ml kvapky s dávkovacou pumpičkou
-5%
Na sklade >10ks
Môžete mať už zajtra
6,99 €
7,39 €

TOTO Detský Vitamín C

20 ml kvapky s dávkovacou pumpičkou
-6%
Na sklade >10ks
Môžete mať už zajtra
5,99 €
6,39 €

TOTO Detské ovocné Céčko

60 žuvacích pastiliek citrón
Aktuálne nedostupný
8,79 €

Na čo si dať pozor pri užívaní vitamínov vo forme výživových doplnkov?

Pri výbere výživového doplnku pre dieťa by ste si mali dávať pozor na toto:

  • vitamíny dopĺňajte, len ak vám to odporučil lekár, príp. lekárnik,
  • deťom dávajte len vitamíny, ktoré sú pre ne určené (podľa veku) – nesiahajte po dospeláckych, často sa líšia nielen v dávke, ale aj zložení,
  • dávka vitamínu – vitamíny nie sú cukríky a neplatí tu „čím viac, tým lepšie“; dávajte si pozor na prehnane vysoké dávky vitamínov,
  • pozorne sledujte zloženie (viď. vyššie),
  • prírodný sa nemusí rovnať bezpečný – uistite sa, že dieťa netrpí alergiou na zdroj vitamínu, vhodné je tiež poznať pôvod a zloženie doplnku,
  • nekupujte výživové doplnky z pochybných internetových stránok – zárukou bezpečnosti je kamenná lekáreň alebo e-shop lekárne,
  • pri kúpe výživového doplnku sa informujte u svojho lekárnika o interakciách (pokiaľ vaše dieťa užíva nejaké iné lieky alebo doplnky), prípadne o možných vedľajších účinkoch, dávkovaní a správnom uchovávaní.

Potreba vitamínov u detí je často veľmi nadhodnotená. Pestrá a vyvážená strava dokáže pokryť väčšinu nárokov ľudského tela, aj keď bývajú počas vývoja zvýšené. Pokiaľ máte podozrenie na nedostatok konkrétneho vitamínu, je dobré sa objednať na vyšetrenie a krvný odber u pediatra. Všetkého veľa škodí a platí to aj o takých dôležitých živinách, ako sú vitamíny.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Kolagén na vlasy: účinky, ako vybrať najlepší + recenzie a skúsenosti ľudí
Mohlo by vás zaujímať
Kolagén na vlasy: účinky, ako vybrať najlepší + recenzie a skúsenosti ľudí
Akné na chrbte trápi veľa ľudí. Ako sa zbaviť nevzhľadných vyrážok?
Akné na chrbte trápi veľa ľudí. Ako sa zbaviť nevzhľadných vyrážok?
Akné je tvorené červenými vyrážkami či bielymi alebo čiernymi bodkami. Aj keď sa väčšinou jeho výskyt spája s tvárou, nie je ničím výnimočným, keď sa objaví aj na iných častiach tela – na rukách, dekolte alebo aj na chrbte. A tak mnoho ľudí bojuje s výskytom akné nielen na tvári. V tomto článku sa pozrieme na to, čo akné na chrbte spôsobuje, a aj na spôsoby, ako proti nemu bojovať.
10 min.
Čítať viac
Ako postupovať pri začínajúcom zápale močových ciest na dovolenke
Ako postupovať pri začínajúcom zápale močových ciest na dovolenke
Zápal močových ciest môže začať ako malá nepríjemnosť, ale ak sa nezvládne včas, môže sa rýchlo zhoršiť. Ak sa ocitnete na dovolenke a zaznamenáte príznaky, ako sú bolestivé močenie, časté močenie alebo bolesť v dolnej časti brucha, tu je postup, ako sa s tým vysporiadať.
3 min.
Čítať viac