Trápi vás pocit nafúknutého brucha, nevoľnosť, hnačky či iné tráviace ťažkosti? Možno je za tým mliečny cukor nachádzajúci sa najmä v mlieku a mliečnych produktoch. Mnohí si život bez nich nevieme ani predstaviť. Je nutné sa ich úplne vzdať? Vedeli ste, že alergia na mlieko nie je to isté čo intolerancia laktózy? Prečítajte si viac o neznášanlivosti laktózy, o príčinách jej vzniku, príznakoch a možnostiach stravovania pri tejto tráviacej poruche.
- Čo je laktóza?
- Čo je laktózová intolerancia?
- Najčastejšie príčiny intolerancie na laktózu
- Príznaky laktózovej intolerancie
- Laktózová intolerancia a alergia na bielkovinu kravského mlieka (BKM) – je to to isté?
- Diagnostika laktózovej intolerancie
- Možnosti liečby laktózovej intolerancie
- Bezlaktózová diéta – aké potraviny jesť?
- Na čo si dať pozor pri bezlaktózovej diéte?
Čo je laktóza?
Laktóza, alebo aj mliečny cukor, sa prirodzene vyskytuje v materskom mlieku, ale aj mlieku kráv, oviec, kôz a v mliečnych produktoch. Pôsobením enzýmov sa štiepi na glukózu a galaktózu. Glukóza slúži v organizme ako zdroj energie, galaktóza zohráva úlohu vo vývoji centrálnej nervovej sústavy. V tráviacom trakte laktóza napomáha vstrebávaniu minerálov, hlavne vápnika, ale tiež horčíka a zinku. Okrem toho podporuje rast užitočných baktérii v čreve.
V porovnaní s bežným stolovým cukrom je menej sladká. Využíva sa v potravinárskom, ale aj farmaceutickom priemysle.
100 g materského mlieka obsahuje asi 6,8 – 7,2 g laktózy. Najčastejšie používané kravské mlieko obsahuje v rovnakom množstve len 4,7 g laktózy. Ovčie a kozie mlieko vykazujú z hľadiska obsahu laktózy oproti kravskému mlieku nepatrné rozdiely.
Čo je laktózová intolerancia?
Za normálnych okolností dochádza v tenkom čreve k štiepeniu laktózy enzýmom s podobným názvom – laktáza. Ten sa vytvára už počas vývoja plodu v maternici a jeho množstvo stúpa až do pôrodu. Klesať začína približne po druhom roku života dieťaťa, keďže v jeho strave postupne ubúda mliečna zložka. Tvorbu a činnosť tohto enzýmu je vo väčšine prípadov možné udržiavať konzumáciou mlieka a mliečnych produktov.
Pri laktózovej intolerancii (LI) hovoríme o enzymatickej poruche. Dochádza k neznášanlivosti mliečneho cukru z dôvodu nedostatku alebo úplného chýbania enzýmu (laktázy) potrebného na jeho štiepenie. Nerozštiepený mliečny cukor sa hromadí v tenkom a hrubom čreve a postihnutému spôsobuje gastrointestinálne (žalúdočno – črevné) ťažkosti. Intenzita týchto problémov závisí od množstva prijatej laktózy.
Asi 65 % ľudí na svete má problém so štiepením laktózy. V niektorých oblastiach vo Východnej Ázii trpí laktózovou intoleranciou necelých 100 % obyvateľov. Naproti tomu, v krajinách strednej a severnej Európy má tento problém len 4 – 5 % populácie, a to pravdepodobne vďaka dlhodobo vysokej spotrebe nefermentovaných (nekvasených) mliečnych produktov.
Najčastejšie príčiny intolerancie na laktózu
- Intolerancia laktózy v dôsledku starnutia – najčastejšia príčina laktózovej intolerancie. Súvisí s poklesom hladiny laktázy približne po druhom roku života dieťaťa. Pacienti môžu individuálne tolerovať isté množstvo laktózy bez ťažkostí. Výskyt intolerancie laktózy však s pribúdajúcim vekom narastá.
- Získaná laktózová intolerancia – jedná sa o prechodný stav spôsobený ochorením (hnačky, neliečená celiakia) alebo užívaním niektorých druhov liekov (antibiotiká).
- Laktózová intolerancia u predčasne narodených detí – súvisí s nedostatočne vyvinutým tráviacim traktom u nedonosených novorodencov. Postupným vývojom spontánne vymizne.
- Vrodená intolerancia na laktózu – buď sa laktáza vôbec v tenkom čreve netvorí alebo sa síce tvorí, ale nie je funkčná. Jedná sa o veľmi zriedkavú príčinu intolerancie laktózy. Výskyt sa popisuje približne u 1 zo 60 000 novorodencov.
Príznaky laktózovej intolerancie
Nedostatočné štiepenie laktózy spôsobuje ťažkosti v tráviacom trakte, ako:
- plynatosť,
- bolesti brucha,
- kŕče,
- hnačky,
- kyslo zapáchajúca stolica,
- nevoľnosť, vracanie,
- pocit plného brucha a iné.
Postihnutých tiež môžu obťažovať bolesti svalov, hlavy a celková únava. K rozvoju týchto prejavov nedochádza u všetkých pacientov rovnako.
U dojčiat sa intolerancia navyše zvykne prejavovať nízkym hmotnostným prírastkom.
Laktózová intolerancia a alergia na bielkovinu kravského mlieka (BKM) – je to to isté?
Alergia na BKM nie je to isté čo intolerancia na laktózu. Kravské mlieko obsahuje viacero bielkovín – alergénov, ktoré môžu vyvolávať imunitnú reakciu. Prejavy nie sú závislé od objemu prijatých alergénov, reakcia môže byť spôsobená aj nepatrným množstvom mlieka. Táto reakcia sa týka prevažne dojčiat a malých detí, pričom do dosiahnutia šiesteho roku života sa tolerancia na BKM obnoví až u 78 % detí.
Alergia na BKM má u 50 – 80 % postihnutých prejavy v tráviacom trakte, 20 – 40 % detí má kožné prejavy a respiračné ťažkosti sa vyskytujú u 10 – 25 % pacientov. Gastrointestinálne prejavy sú podobné ako v prípade laktózovej intolerancie, a preto dochádza k častému zamieňaniu týchto pojmov.
Pri alergii na BKM je nevyhnutné vylúčiť z jedálnička všetky mliečne produkty.
Diagnostika laktózovej intolerancie
Metódy slúžiace na diagnostiku laktózovej intolerancie zahŕňajú:
- Dychový test – pri nedostatku laktázy sa neštiepená laktóza dostáva do hrubého čreva, kde dochádza pôsobením baktérií k uvoľneniu vodíka, ktorý sa dostáva do krvi a následne do pľúc. Jeho zvýšená koncentrácia vo vydychovanom vzduchu signalizuje problém so štiepením laktózy. Pacientovi sa najprv odmeria koncentrácia vodíka vo vydychovanom vzduchu nalačno. Následne sa mu podá laktóza (2 g na kg hmotnosti, maximálne však 50 g laktózy) a opakovane sa meria koncentrácia vodíka pri výdychu.
- Meranie pH stolice – jedná sa o jednoduchý a rýchly test. Kyslé pH stolice poukazuje na možnú laktózovú intoleranciu. Kyslá stolica však môže byť prítomná aj pri zlom vstrebávaní iných cukrov.
- Biopsia črevnej sliznice – stanovuje sa aktivita enzýmu laktáza vo vzorke črevnej sliznice.
- Genetický test – vykonáva sa na odlíšenie typu intolerancie laktózy a tiež na potvrdenie výsledku iných testov.
- Meranie glykémie po podaní laktózy – sleduje sa zvýšenie hladiny glukózy v krvi po podaní laktózy.
Možnosti liečby laktózovej intolerancie
Možnosti terapie sú závislé najmä od typu laktózovej intolerancie.
- Pri vrodenej intolerancii je nevyhnutné okamžité vylúčenie laktózy zo stravy. Jediným riešením je v tomto prípade bezlaktózové mlieko.
- Pri intolerancii u predčasne narodených detí sa podávajú špeciálne mliečne formuly s nižším obsahom laktózy. Postupom času dochádza u týchto detí k zvýšeniu aktivity laktázy.
- Pri získanej LI je žiaduce dočasné eliminovanie laktózy v strave. Keďže je tento stav prechodný, postupne dochádza k zhojeniu sliznice a obnove tvorby laktázy, čo umožňuje opätovné zaradenie mlieka a mliečnych produktov.
- U pacientov s LI v dôsledku starnutia je určité množstvo laktózy zvyčajne dobre tolerované. Nie je preto potrebné vyradiť všetky potraviny s jej obsahom. Množstvo mliečnych produktov, ktoré postihnutý znáša bez ťažkostí, je individuálne.
Na trhu sú dnes dostupné viaceré výživové doplnky s enzýmom laktáza, ktoré sú určené k užitiu pred alebo počas konzumácie mliečnych produktov. Niektoré slúžia k nakvapkaniu do mlieka 24 hodín pred plánovanou konzumáciou, čím sa laktóza štiepi už vopred.
V terapii majú svoje miesto aj probiotiká, ktoré zmierňujú príznaky laktózovej intolerancie (je však potrebné voliť prípravky bez obsahu laktózy).
Bezlaktózová diéta – aké potraviny jesť?
Diétne opatrenia je možné prispôsobiť podľa závažnosti neznášanlivosti laktózy:
- vylúčenie mlieka – v niektorých prípadoch je toto opatrenia úplne postačujúce,
- vylúčenie mlieka a mliečnych produktov – z jedálnička sa vylúčia aj syry, jogurty a ďalšie,
- úplné vylúčenie laktózy zo stravy – vylúčenie mlieka, mliečnych produktov, masla a potravín obsahujúcich skrytý mliečny cukor.
Vo všeobecnosti sú dobre znášané malé jednorazové dávky laktózy. Laktóza je lepšie stráviteľná v „tučných“ potravinách, ako napríklad smotana na šľahanie. Tuk zapríčiní pomalšie vyprázdňovanie žalúdka, čo v konečnom dôsledku znamená, že sa do tenkého čreva dostáva postupne menšie množstvo laktózy. Rovnako sa dá využiť trik s pridaním čokolády do mlieka.
Fermentované mliečne produkty (jogurty, kefír a iné) sú obvykle dobre tolerované. Taktiež zrejúce a tvrdé syry obsahujú len veľmi malé množstvo laktózy, a tak pacientom zvyčajne nespôsobujú ťažkosti.
Na trhu je dnes dostupných mnoho rôznych bezlaktózových potravín alebo potravín so zníženým obsahom mliečneho cukru. Bezlaktózové potraviny nesú označenie laktofree, lactose free, lacto zero a ďalšie podobné ekvivalenty. Obsah laktózy v takýchto potravinách je maximálne 10 mg / 100g alebo 100 ml. Na výber sú bezlaktózové mlieka, smotany, syry, maslá, jogurty, nátierky či rôzne pochutiny. Okrem toho sa veľkej obľube tešia aj rastlinné produkty, ktoré prirodzene žiadnu laktózu neobsahujú.
Na čo si dať pozor pri bezlaktózovej diéte?
Laktóza sa veľmi často využíva v potravinárskom, ale napríklad aj farmaceutickom priemysle. Nachádza sa preto v mnohých potravinách, a to aj v takých, v ktorých by ste ju nehľadali. Opatrnosť zvýšte pri údeninách, chlebe, pečive, sladkostiach, slaných pochutinách, polotovaroch, dochucovadlách, nátierkach, omáčkach, instantných potravinách a mnohých ďalších.
Využíva sa tiež ako pomocná látka pri výrobe niektorých liekov a výživových doplnkov, čo môže spôsobovať ťažkosti pacientom citlivým aj na malé množstvo laktózy.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.
Zdroje:
https://www.solen.sk/storage/file/article/9606c7d987a9aa760bc85358fdeff546.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/6b8190049cc0a3f24441e41a35a36df4.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/VIA_4_2018_final_Minarik.pdf
https://www.solen.cz/pdfs/ped/2018/03/03.pdf
https://www.solen.cz/pdfs/ped/2021/03/07.pdf