Máte pocit upchatého nosa? Musíte dýchať ústami, a to najmä pred spaním alebo počas spánku? Možno ste museli celý deň smrkať a takmer vám došli vreckovky. Nemôžete byť produktívny, pretože máte pocit, že vaša hlava váži desiatky kilogramov a ťažko sa vám dýcha? Tento článok vám priblíži príčiny týchto nepríjemných pocitov a zároveň odhalí spôsoby, ako tento stav zmierniť.
- Čo je opuch nosovej sliznice a čo ho spôsobuje?
- Aké sú príznaky opuchu nosovej sliznice?
- Čo pomáha na opuch nosovej sliznice?
- Chronický opuch sliznice a ako ho riešiť
- Kedy k lekárovi?
Čo je opuch nosovej sliznice a čo ho spôsobuje?
K opuchu nosovej sliznice, ktorý sa odborne nazýva rinitída, dochádza pri jej podráždení. To následne spúšťa reťazovú reakciu zápalu, opuchu a tvorby hlienu, čo výrazne sťažuje dýchanie nosom. Tak jednoduchá a prirodzená vec ako dýchanie sa razom môže stať náročnou.
Upchatý nos sa zvyčajne uvoľní po niekoľkých dňoch. Ak však upchatie trvá týždeň alebo dlhšie, môže byť príznakom infekcie. Ak takúto situáciu zanedbáte, banálny opuch nosa môže spôsobiť sinusitídu (zápal sliznice prinosových dutín), infekcie stredného ucha alebo nosové polypy (nerakovinové výrastky na nosovej sliznici).
Najčastejšími príčinami upchatého nosa sú alergická rinitída (senná nádcha) a nealergická rinitída („klasická“ nádcha).
Alergická rinitída predstavuje reakciu vášho tela na alergény – objavuje sa opuch, riedky hlien a svrbenie. Alergény sú drobné častice vo vzduchu a zahŕňajú roztoče, pleseň a jej spóry, peľ a srsť niektorých domácich zvierat.
Nealergická rinitída nastáva vtedy, keď zápal v nosovej dutine spôsobuje nahromadenie tekutiny a následne opuch. Tento zápal spôsobujú hlavne vírusové ochorenia, akými sú prechladnutie či chrípka.
Ďalšími spúšťačmi nealergickej rinitídy sú:
- životné prostredie (toxické výpary, stres, chemikálie...),
- lieky (napríklad na vysoký krvný tlak),
- hormonálne zmeny (puberta, tehotenstvo...),
- nerakovinové nosové výrastky (nosové polypy),
- gastroezofageálny reflux – u dojčiat (návrat nestrávenej potravy a žalúdočných štiav zo žalúdka naspäť do pažeráka).
Aké sú príznaky opuchu nosovej sliznice?
- Problémy s dýchaním cez nos,
- nahromadenie hlienu,
- tečenie hlienu z nosa,
- dýchanie ústami,
- bolesť nosových dutín,
- bolesť hlavy,
- kýchanie,
- kašeľ.
Zmeny v nosovej sliznici môžu spôsobiť jej suchosť a následne krvácanie z nosa. Bábätká s upchatým nosom môžu mať problémy s dojčením.
Čo pomáha na opuch nosovej sliznice?
- Pite dostatok vody. Môže to pomôcť zmierniť symptómy rinitídy.
- Inhalujte pary pomocou tlakového (kompresorového) inhalátora. Takýto prístup je obzvlášť populárny v zime. Inhalovať môžete vody s obsahom minerálov, akou je napríklad Vincentka, alebo fyziologický roztok (rovnaká koncentrácia NaCl – soli – ako v našom tele). Vdychovanie výparov môže pomôcť odblokovať dutiny a zmierniť príznaky. Pomôcť môže aj zvlhčovač vzduchu.
- Majte hlavu počas spánku vo vyvýšenej polohe. Hlavu si podoprite pridaním ďalších vankúšov, čím môžete znížiť množstvo nahromadeného hlienu, a pomôcť odstrániť blokádu nosových dutín. U bábätiek je vhodné podložiť postieľku na tej strane, kde je uložená hlava, alebo môžete pod matrac vložiť napríklad vankúš.
- Eukalyptový olej. Zmierňuje príznaky upchatia nosových dutín a má antibakteriálny účinok. Naneste si tento olej na vreckovku a spite vedľa nej alebo ho pridajte do horúcej vody a vdychujte paru.
- Prikladajte na tvár uteráky namočené do teplej vody. Môže to pomôcť zmierniť opuch a zápal dutín. Taktiež takto pomáhate udržiavať sliznice dostatočne vlhké.
- Konvička na výplach nosa pomáha zmierniť príznaky upchatia. Pomocou konvičky si do nosovej dutiny nalejete roztok slanej vody. Takto udržiavate sliznice dostatočne vlhké a zároveň vyplachujete z nosovej dutiny hlien spôsobujúci upchatie. Dôležité je vždy pred použitím konvičku pomocou prevarenej vody vyčistiť, aby ste si do nosovej dutiny nezaniesli infekciu.
- Nosové spreje s obsahom morskej vody. Roztoky s nižším obsahom soli (izotonické) sa používajú na nosovú hygienu, roztoky s vyšším obsahom soli (hypertonické) uvoľňujú upchatý nos.
- Nosové spreje s obsahom dekongestantov uvoľňujú upchatý nos, znižujú tvorbu hlienu a zmierňujú opuch prostredníctvom zúženia ciev v nose. Dôležité je vyvarovať sa používaniu takýchto sprejov viac ako 7 dní po sebe. Predídete tým poškodeniu nosovej sliznice.
- Tablety a horúce nápoje s obsahom antipyretík (lieky znižujúce teplotu) a dekongestantov uvoľňujúcich nos sú vhodné na liečbu chrípky alebo nádchy spojenej s upchatým nosom, horúčkou a bolesťou (hlavy, svalov, kĺbov).
- Antihistaminiká pomáhajú zvládať reakciu vášho imunitného systému na alergény. Účinné sú preto v prípade alergickej rinitídy a sú dostupné vo forme tabliet a sprejov.
- Rastlinné lieky vo forme tabliet a kvapiek potláčajú zápal prinosových dutín. Obsahujú extrakty z prvosienky, čiernej bazy a ďalších rastlín.
Chronický opuch sliznice a ako ho riešiť
Za chronický zápal sliznice označujeme stav, keď príznaky rinitídy trvajú dlhšie ako 10 až 12 týždňov. Takýto stav je potrebné čo najrýchlejšie konzultovať s lekárom, keďže bez liečby dochádza k výraznému zhoršeniu kvality života v dôsledku poruchy čuchu, zníženia schopnosti koncentrácie a taktiež nekvalitného spánku. Doma môžeme začať liečbu tohto stavu pomocou extraktov z rastlín vo forme tabliet a kvapiek spomínaných vyššie.
Kedy k lekárovi?
Lekára vyhľadajte, ak je opuch nosovej sliznice:
- dlhodobý, t. j. trvá dlhšie než 14 dní,
- spojený aj s inými príznakmi ochorení dýchacích ciest, ktoré neustupujú po domácej liečbe (horúčka, kašeľ, bolesť v oblasti dutín, ťažkosti s dýchaním...),
- spôsobený alergickou nádchou.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.