Vysoký cholesterol zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a infarktu. Lieky proti cholesterolu síce znižujú jeho hladinu, ale potrebná je hlavne zmena životného štýlu a prospešné je aj užívanie rôznych výživových doplnkov. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime účinné spôsoby znižovania cholesterolu.
- Cholesterol a jeho funkcia v našom tele
- Aká je príčina zvýšeného cholesterolu?
- Ako sa dá predchádzať vysokým hladinám cholesterolu a znižovať už zvýšený cholesterol?
- Výživové doplnky, ktoré môžu byť nápomocné pri znižovaní cholesterolu
Cholesterol a jeho funkcia v našom tele
Cholesterol sa tvorí v pečeni a je potrebný pri produkcii viacerých hormónov. Problematické sú vysoké hladiny „zlého“ cholesterolu – LDL, ktorý spôsobuje ukladanie cholesterolu v stenách krvných ciev, čo môže viesť k:
- upchatým tepnám,
- mŕtvici,
- infarktu,
- zlyhaniu obličiek.
Naproti tomu, „dobrý“ cholesterol – HDL pomáha odvádzať cholesterol zo stien ciev a takto pomáha predchádzať vyššie spomínaným chorobným stavom. Existuje mnoho prirodzených spôsobov, ako zvýšiť prospešný cholesterol HDL a znížiť problematický LDL cholesterol.
Optimálne hodnoty cholesterolu u zdravých ľudí1
- Celkový cholesterol: menej ako 5,0 mmol/l
- HDL cholesterol: muži – viac ako 1,0 mmol/l, ženy viac ako 1,2 mmol/l
- LDL cholesterol: menej ako 3,0 mmol/l
U ľudí trpiacich cukrovkou a srdcovo-cievnymi ochoreniami sú tieto hodnoty iné.
Aká je príčina zvýšeného cholesterolu?
- Príjem potravy s vysokým obsahom cholesterolu a nasýtených tukov
- Rodinná história vysokej hladiny cholesterolu
- Sedavý životný štýl, nadváha a obezita
- Časté užívanie alkoholu, fajčenie
Ako sa dá predchádzať vysokým hladinám cholesterolu a znižovať už zvýšený cholesterol?
- Znížte konzumáciu potravín s obsahom nasýtených tukov, ktoré sa nachádzajú najmä v červenom mäse a plnotučných mliečnych výrobkoch.
- Z vášho jedálnička odstráňte trans tuky, ktoré sa často používajú v margarínoch, rôznych sušienkach a cukrovinkách.
- Pre zníženie LDL cholesterolu zvýšte konzumáciu rozpustnej vlákniny, ktorá sa nachádza napríklad v ovsených vločkách, fazuli, ružičkovom keli, jablkách a hruškách a do svojej diéty pridajte aj srvátkový proteín.
- Rastlinné steroly sa podobajú na cholesterol a znižujú jeho hladinu tak, že konkurujú ľudskému cholesterolu pri jeho vstrebávaní. Ich malé množstvá sa nachádzajú v rastlinných olejoch a pridávajú sa do určitých olejov a náhrad masla.
- Zvýšte svoju fyzickú aktivitu. Mierna fyzická námaha môže zvýšiť HDL cholesterol, na druhej strane aj pár kíl navyše prispieva k vysokým hladinám cholesterolu. Zvážte každodennú rýchlu prechádzku, jazdenie na bicykli do práce, používanie schodov namiesto jazdy výťahom, parkovanie ďalej od vašej kancelárie alebo sa venujte svojmu obľúbenému športu. Pre zachovanie motivácie je výborné nájsť si kamaráta, s ktorým budete chodiť pravidelne cvičiť.
- Prestaňte fajčiť. Odvykanie od fajčenia postupne zvyšuje hladinu HDL cholesterolu. Do roka od zanechania fajčenia sa u vás riziko vzniku srdcových chorôb zníži na polovicu.
- Alkohol pite len s mierou.
Výživové doplnky, ktoré môžu byť nápomocné pri znižovaní cholesterolu
Existujú aj výživové doplnky, ktoré môžu v kombinácii so zdravou, vyváženou stravou a pravidelnou fyzickou aktivitou prispieť ku kontrole cholesterolu v krvi. O ich užívaní sa poraďte s odborníkom (lekárom, lekárnikom).
- Rybí olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť, musia byť preto prijímané potravou. Pomáhajú znížiť vysoký krvný tlak a hladinu LDL cholesterolu a zvyšujú hladinu HDL cholesterolu.
- Psyllium je forma rozpustnej vlákniny, ktorá znižuje hladinu LDL cholesterolu.
- Červená kvasnicová ryža obsahuje látku monakolín K, ktorá je chemicky identická s liečivom lovastatín, dostupným na lekársky predpis pri liečbe vysokého cholesterolu. Cholesterol znižujú aj artičoka a bergamot.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
1. https://www.dovera.sk/srdce/aktuality/5802-hladiny-cholesterolu-na-ake-hodnoty-si-treba-davat-pozor