Trápi vás nepríjemné pálenie, svrbenie alebo opuch v intímnej oblasti? Patríte k skupinám s vyššou pravdepodobnosťou vzniku kvasinkovej infekcie? Čo ju spôsobuje? Ako sa prejavuje? Aké sú možnosti jej liečby? A kedy je vhodné vyhľadať lekára? Dočítate sa v článku.
- Čo je to kvasinková infekcia?
- Príčiny kvasinkovej infekcie
- Najčastejšie príznaky kvasinkovej infekcie
- Liečba kvasinkovej infekcie
- Prevencia kvasinkovej infekcie
- Kedy k lekárovi?
Čo je to kvasinková infekcia?
Kvasinková infekcia, známa aj pod názvom kandidóza, je súbor ochorení vyvolaných kvasinkami rodu Candida. Až 85 – 90 % kandidóz je spôsobených pôvodcom Candida albicans. Táto kvasinka sa bežne vyskytuje na rôznych miestach v organizme (tráviaci trakt, pošva, ústna dutina, koža) bez toho, aby nám spôsobovala ťažkosti. Problém predstavuje jej premnoženie alebo prenos prostredníctvom inej osoby.
Príčiny kvasinkovej infekcie
K premnoženiu C. albicans môže dôjsť:
- v tehotenstve – k vyššej náchylnosti ku kandidóze dochádza vplyvom hormonálnych zmien, a to najmä v treťom trimestri,
- počas užívania rôznych liekov, ako antibiotiká, cytostatiká (lieky používané v liečbe onkologických ochorení), imunosupresíva (lieky potláčajúce imunitnú odpoveď), kortikoidy,
- počas užívania hormonálnej antikoncepcie,
- u predčasne narodených detí, novorodencov alebo, naopak, seniorov,
- u pacientov s cukrovkou,
- u pacientov so zníženou imunitou,
- pri nadmernom používaní mydla v intímnej oblasti,
- pri nosení nevhodného spodného prádla – riziko vzniku kandidózy zvyšuje nosenie nylonovej bielizne,
- pri opakovanom vzniku malých raniek počas pohlavného styku.
Najčastejšie príznaky kvasinkovej infekcie
Kvasinková infekcia u žien
S kvasinkovou infekciou sa aspoň raz za život stretne až 75 % žien. U 40 – 50 % žien sa objaví opakovane. Takéto pacientky denne navštevujú gynekologické ambulancie s odhodlaním riešiť diskomfort v podobe výtoku, začervenania, opuchu, svrbenia a pálenia v intímnej oblasti.
Kvasinková infekcia u mužov
Kvasinková infekcia však neobchádza ani mužov a prejavuje sa rovnako začervenaním, svrbením, pálením až po bolesťou pri močení a pri pohlavnom styku. Výskyt v mužskej populácii je omnoho zriedkavejší než u žien.
Liečba kvasinkovej infekcie
Ak pociťujete nepohodlie, svrbenie či pálenie, siahnite po špeciálnych intímnych umývacích géloch. Na umývanie intímnych partií vždy používajte prípravky na to určené. Bežné mydlá často spôsobujú zmenu pH, čo vedie k narušeniu rovnováhy mikroorganizmov a vzniku infekcií. Vzhľadom na častejší výskyt kvasinkovej infekcie u žien, je väčšina prípravkov určená práve im. Muži by mali zvoliť napríklad jeden z ďalej uvedených gélov, vhodných pre obe pohlavia.
Úľavu od gynekologických ťažkostí prinášajú aj vaginálne výplachy. Zmierňujú opuch, zápal, bolesť a podporujú rast prirodzenej flóry.
V liečbe sa najčastejšie využívajú lokálne pôsobiace antimykotiká vo forme mastí, krémov či iných foriem určených na aplikáciu do pošvy.
Z alternatívnych liečiv sa uplatňuje napríklad cesnak, laktobacily, zinok, propolis a iné. Niektoré prípravky s ich obsahom slúžia na lokálne použitie, iné sa užívajú systémovo.
Ďalšou možnosťou je užívanie kandidových lyzátov (neaktívnych kvasiniek alebo ich častí) s cieľom zabrániť vzniku opakovaných kvasinkových infekcií.
Prevencia kvasinkovej infekcie
Pokiaľ trpíte kvasinkovou infekciou opakovane, zvážte zmenu svojich stravovacích návykov.
Medzi potraviny, ktoré môžu prispievať ku vzniku kvasinkových infekcií alebo zhoršovať ich priebeh, patria najmä:
- kvasené a kysnuté potraviny,
- plesňové syry,
- hríby,
- nápoje s obsahom kofeínu a alkoholu,
- čerstvé ovocné šťavy a paradajková šťava,
- strava bohatá na cukry.
Okrem zmeny jedálnička si po použití bazéna či vírivky vyzlečte mokré plavky a dbajte na dostatočnú hygienu s využitím vhodných prípravkov na umývanie intímnych partií, voľte spodnú bielizeň z priedušných materiálov a podobne.
Kedy k lekárovi?
Ak bola liečba voľne dostupnými prípravkami z lekárne neúčinná, váš stav sa nelepší, prípadne zhoršuje, vyhľadajte lekára. Rovnako je lekárska pomoc potrebná, ak trpíte príznakmi kvasinkovej infekcie dlhodobo alebo opakovane. Pokiaľ ste tehotná a máte príznaky kvasinkovej infekcie, nečakajte a vyhľadajte lekára čo najskôr.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.
Zdroje:
https://www.solen.sk/storage/file/article/5b5998da7f3804f68d7511a37fbbd7c9.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/7158cf75082f39ca67bb52406528dac8.pdf