Nádcha je jedným z najčastejších detských zdravotných problémov. Deti „dostanú“ nádchu oveľa rýchlejšie ako dospelí a oveľa horšie ju aj znášajú. Navyše sa môže skomplikovať v podobe zápalu stredného ucha. Viete, ako postupovať pri liečbe nádchy u detí a ako im uľaviť od nepríjemných príznakov?
- Čo je nádcha a ako sa prejavuje?
- Aké sú najčastejšie komplikácie nádchy u detí?
- Ako bojovať proti prechladnutiu?
- Aké lieky pomáhajú pri nádche?
Čo je nádcha a ako sa prejavuje?
Nádcha patrí k akútnym vírusovým infekciám horných dýchacích ciest. Ide o zápal nosovej sliznice a medzi jej typické prejavy patrí:
- kýchanie,
- pocit upchatého nosa, čo znemožňuje voľné dýchanie,
- vodnatý výtok, ktorý po približne 4 dňoch zhustne.
To, že deti nemôžu v dôsledku upchatého nosa voľne dýchať, môže zapríčiniť ich nepokojný a prerušovaný spánok. Všetky tieto ťažkosti nie je dobré podceniť, ale je potrebné ich riešiť hneď, ako sa objavia.
Deti sú v porovnaní s dospelými náchylnejšie na nakazenie sa nádchou. Príčin je hneď niekoľko: deti do istého veku nemajú tak dobre vyvinutý imunitný systém ako dospelí a majú aj odlišnú anatómiu. Niektoré navyše odmietajú lieky a tie menšie si nedokážu dostatočne dobre vyfúkať a vyčistiť nos.
Aké sú najčastejšie komplikácie nádchy u detí?
Nádcha u detí sa môže rozvinúť až do zápalu stredného ucha. Je to kvôli tomu, že Eustachova trubica, ktorá spája stredné ucho s nosohltanom, je u detí širšia, neustále otvorená a vo vodorovnej pozícii. Zápal stredného ucha je veľmi bolestivý, sprevádza ho pocit zaľahnutia v uchu a horúčka. V niektorých prípadoch môže viesť až k dočasnej strate sluchu. Deti sú plačlivé, nepokojné. Vhodná a skorá liečba nádchy je preto dôležitou prevenciou vzniku opakovaných zápalov stredného ucha.
Ako bojovať proti prechladnutiu?
Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako bojovať proti prechladnutiu, je správna nosová hygiena. Nos chráni náš organizmus pred ochoreniami, preto je potrebné udržiavať ho čistý. Nachádzajú sa v ňom riasinky, ktoré filtrujú prúdiaci vzduch, zohrievajú ho a vychytávajú z neho rôzne nečistoty (prachové častice), alergény, baktérie a vírusy. Tie sú odstraňované z tela kýchaním. Nos je veľmi citlivý na vonkajšie faktory, ktoré môžu narušiť jeho správnu funkciu. Únava a noci prebdené kvôli upchatému nosu prispievajú k oslabeniu imunitného systému, čo napomáha vzniku infekcií. V takýchto prípadoch treba rýchlo zakročiť a použiť vhodné lieky.
Aké lieky pomáhajú pri nádche?
V boji proti príznakom infekcie horných dýchacích ciest odporúčame lieky OLYNTH®. Obsahujú účinnú látku xylometazolín.
- Zmierňujú opuch nosovej sliznice,
- pomáhajú zbaviť sa nahromadených hlienov v nose a vedľajších nosových dutinách,
- uľahčujú dýchanie nosom.
Na výber je niekoľko variantov tohto lieku.
- OLYNTH® označený červenou farbou prináša rýchlu úľavu od nádchy.
- Žltý OLYNTH® HA vďaka obsahu troch zvlhčujúcich látok navyše zvlhčuje nosovú sliznicu.
- Fialový OLYNTH® PLUS s liečivým dexpantenolom efektívne hojí nosovú sliznicu, ktorá môže byť v dôsledku nádchy poškodená.
Nosové spreje OLYNTH® majú rozprašovač, ktorý vytvára jemný aerosól. Pri aplikácii nedráždia nosovú sliznicu a nevyvolávajú nepríjemné pocity pálenia v nose, vďaka čomu sú deťmi dobre tolerované.
Olynth® pre deti od 2 do 6 rokov
Olynth® pre deti od 6 rokov
Podanie liekov OLYNTH® oceníte najmä pred spaním. Uvoľnenie nosa a dutín prispeje k pokojnému spánku detí, ktorý je pre úplné uzdravenie veľmi dôležitý. V rámci komplexnej liečby nezabúdajte na pokojový režim, dostatočný príjem tekutín a stravy bohatej na vitamíny. Pomôže aj pravidelné vetranie, zvlhčovanie vzduchu a inhalácia.
Nosová roztoková aerodisperzia OLYNTH® HA 0,05 % & 0,1 %,OLYNTH® 0,05 % & 0,1 % obsahuje xylometazolínium-chlorid a je určená na podanie do nosa. Nosová roztoková aerodisperzia OLYNTH® PLUS 1 mg/50 mg/ml & 0,5 mg/50 mg/ml obsahuje xylometazolínium-chlorid a dexpantenol je určená na podanie do nosa. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. SK-OL-2200109