Zubný kameň vzniká stvrdnutím zubného povlaku, ktorý sa nachádza v ústnej dutine. Keďže ide o problém, ktorý môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám, ako napríklad zápal ďasien až strata zubu, je potrebné predchádzať jeho vzniku. To docielite iba správnou ústnou hygienou.
- Čo je zubný kameň a kedy vzniká?
- Aké sú dôsledky nahromadeného zubného kameňa?
- Prevencia zubného kameňa
- Ako odstrániť zubný kameň?
- Ako sa zbaviť zubného kameňa na zubných náhradách?
- Ako často by sme mali navštevovať dentálneho hygienika?
Čo je zubný kameň a kedy vzniká?
Zubný kameň je tvrdá, kalcifikovaná vrstva, ktorá sa nachádza na povrchu zubov. Je žltej až hnedej farby. Vzniká pri nedostatočnej hygiene ústnej dutiny, kde sa nachádzajú baktérie a zvyšky jedla, ktoré tvoria zubný povlak. Ten sa hromadí na povrchu zubov a ďasien. Ak zubný povlak pravidelne neodstraňujete správnou a dôslednou hygienou, do 24 až 72 hodín stvrdne a stáva sa z neho zubný kameň. Zatiaľ čo zubný povlak môžete odstrániť sami čistením zubov, odstránenie zubného kameňa si vyžaduje zubného lekára alebo dentálneho hygienika.
Aké sú dôsledky nahromadeného zubného kameňa?
Zubný kameň môže viesť ku vzniku zubného kazu, nepríjemného zápachu z úst, ustupujúcich ďasien alebo ochorení ďasien – napríklad zápal ďasien (gingivitída), pri ktorom dochádza k opuchu a krvácavosti ďasien, alebo zvýšená kývavosť zubov (parodontitída).
Prevencia zubného kameňa
Zubnému kameňu predídete pravidelným čistením zubov, ktoré vám pomôže pri odstraňovaní zubného povlaku.
- Čistite si zuby aspoň dvakrát denne zubnou kefkou s mäkkými štetinami. Vedeli ste, že väčšina ľudí si čistí zuby len 45 sekúnd? Množstvo zubného povlaku, ktoré vieme čistením zubov odstrániť, závisí od času, ktorý umývaním zubov strávime. Vedci zistili, že čistenie zubov po dobu 2 minút odstráni až o 55 % viac zubného povlaku ako čistenie zubov, ktoré trvá len 45 sekúnd. Výhodou niektorých sonických alebo elektrických zubných kefiek je zabudovaný časovač, ktorý vám tento limit stráži.
- Používajte zubnú pastu s obsahom fluoridu – posilňuje zubnú sklovinu a pomáha chrániť zuby pred vznikom zubného kazu. Dospelí a deti potrebujú rôzne dávky fluoridov v zubnej paste, preto boli vyvinuté detské zubné pasty. Tieto obsahujú menej fluoridov a sú vhodné pre detské zúbky. Ak si nie ste celkom istí, aká zubná pasta je pre vás a vašu rodinu najvhodnejšia, poraďte sa s odborníkom.
- Používajte zubnú niť alebo medzizubnú kefku – zubný kameň sa tvorí predovšetkým v ťažko dostupných miestach ústnej dutiny, ako sú napríklad medzizubné priestory. Aby ste predišli hromadeniu zubného povlaku, ktorý môže viesť k vzniku zubného kameňa, dôkladne si čistite medzizubné priestory zubnou niťou, medzizubnou kefkou, dentálnymi špáradlami so zubnou niťou alebo ústnou sprchou.
- Používajte ústnu vodu s antibakteriálnym účinkom – používanie ústnej vody má mnoho benefitov: osvieži váš dych, odstráni zvyšky jedla z ústnej dutiny, znižuje riziko vzniku zubného kazu a zbavuje ústnu dutinu nežiaducich baktérií. Ústnu vodu môžete používať počas dňa, napríklad po jedle.
- Ak ste náchylní na tvorbu zubného kameňa, vymeňte klasickú zubnú kefku za sonickú. Uľahčí vám čistenie zubov a v kombinácii s antibakteriálnou ústnou vodou, vhodne zvolenou zubnou pastou a čistením medzizubných priestorov efektívne predídete vzniku zubného kameňa.
- Obmedzte konzumáciu jedál s vysokým obsahom cukru – uprednostnite vyváženú stravu.
- Nefajčite.
- Pravidelne navštevujte zubného lekára – nezabúdajte na preventívne prehliadky u zubného lekára, ktoré by ste mali absolvovať aspoň raz ročne. Pacienti do 18 rokov by takúto prehliadku mali absolvovať dvakrát do roka, s odstupom 4 mesiacov. Tehotné ženy by mali absolvovať preventívnu prehliadku u zubára dvakrát počas tehotenstva – na začiatku tehotenstva a pred jeho koncom.
Ako odstrániť zubný kameň?
Zubný kameň je pevne spojený so zubnou sklovinou, preto ho môže odstrániť iba zubný lekár alebo dentálny hygienik. Nepokúšajte sa ho odstrániť sami doma.
Sami viete odstrániť len zubný povlak, a to dôkladnou a správnou hygienou ústnej dutiny. Odstraňovanie zubného povlaku je prevenciou vzniku zubného kameňa.
Ak chcete zistiť, aké množstvo povlaku sa nachádza vo vašej ústnej dutine, použite detekčné tablety. Tie indikujú povlak v ústach. Tableta sa cmúľa približne 30 sekúnd a indikuje povlak v ústach - starý, usadený povlak sa zafarbí na fialovo, novovytvorený zubný povlak sa zafarbí doružova.
Ako sa zbaviť zubného kameňa na zubných náhradách?
Zubný kameň sa môže vyskytnúť aj na zubnej protéze. Na jej čistenie by ste nemali používať iba zubnú kefku a pastu, ale aj čistiace tablety, ktoré odstraňujú baktérie, dôkladne zubnú protézu vyčistia a pôsobia proti nepríjemnému zápachu. Odstraňujú z nej povlak, ktorý by neskôr mohol viesť ku vzniku zubného kameňa.
Zubný kameň zo zubnej náhrady dokáže odstrániť len zubný lekár, preto dbajte na pravidelnú a dostatočnú hygienu zubných protéz. Nepokúšajte sa o odstránenie zubného kameňa zo zubnej protézy sami.
Ako často by ste mali navštevovať dentálneho hygienika?
Dentálneho hygienika by ste mali navštíviť aspoň raz ročne, ideálne dvakrát do roka s časovým odstupom 6 mesiacov. Skontroluje stav vašich zubov, odstráni zubný kameň a zubný povlak pomocou ultrazvuku, fluoridáciou posilní zubnú sklovinu a taktiež vám vysvetlí, ako si správne čistiť zuby.
Pokiaľ sa na vašich zuboch nachádza zubný kameň, s návštevou dentálneho hygienika neotáľajte.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.