Suchá koža je jedným z najčastejších problémov, ktorý privádza pacientov k návšteve kožného lekára. Spôsobuje totiž začervenanie, nepríjemné svrbenie, no nezriedka aj bolesť. Postihnutým nepochybne znižuje kvalitu života a bráni im vykonávať mnohé bežné činnosti. Týka sa suchá koža aj vás? Prečítajte si, ako riešiť tento problém, a ako sa mu vyhýbať.
- Ako sa suchá koža prejavuje?
- Je medzi suchou a dehydrovanou pokožkou rozdiel?
- Čo je príčinou suchej alebo dehydrovanej kože?
- Starostlivosť o suchú a dehydrovanú pokožku
- Ako účinne predchádzať prejavom suchej pokožky
- Kedy k lekárovi?
Ako sa suchá koža prejavuje?
Jednou zo základných funkcií zdravej kože je tvorba ochranného filmu, ktorý chráni organizmus pred vstupom cudzorodých látok z vonkajšieho prostredia, zabezpečuje optimálne množstvo vody v koži a bráni jej nadmerným stratám cez pokožku. Táto funkcia je oslabená pri porušení celistvosti kože alebo pri jej dehydratácii (stav spôsobený nedostatkom vody). Suchá, dehydrovaná koža sa prejavuje:
- začervenaním,
- svrbením,
- ošupovaním,
- drsným, nerovným povrchom,
- vznikom prasklín a s nimi spojenou bolestivosťou.
Svrbenie núti postihnutého ku škriabaniu, čo vedie k narušeniu povrchu kože, a k zvýšeniu rizika infekcie. Okrem estetického problému sa teda jedná aj o zdravotný problém. Takáto koža sa navyše rýchlejšie podráždi, je citlivejšia a v neposlednom rade vedie k zvýšeným stratám vody z organizmu. Môže sa objaviť kdekoľvek na tele, no častejšie postihuje oblasti s nižším množstvom mazových žliaz, ako ruky, predlaktia a dolné končatiny.
Je medzi suchou a dehydrovanou pokožkou rozdiel?
Zatiaľ čo dehydrovaná pokožka predstavuje obvykle len dočasný stav, pri suchej pokožke sa bavíme skôr o type pokožky, čo je dlhodobý problém. V prípade suchej pokožky je riešením dopĺňanie vody a lipidov. Pri dehydrovanej pokožke ide primárne o nedostatok vody.
Nezabúdajte, že aj mastný či zmiešaný typ pleti potrebuje pravidelnú hydratáciu.
Čo je príčinou suchej alebo dehydrovanej kože?
Suchá alebo dehydrovaná koža môže byť spôsobená:
- vekom – bežné u novorodencov a seniorov. U novorodencov ešte pokožka nie je úplne vyvinutá, funkcia mazových a potných žliaz je nedostatočná a ochranný film sa ešte netvorí. Naproti tomu, u starých ľudí dochádza prirodzene k zníženiu množstva ceramidov (tukové zložky kožnej bariéry), stenčeniu pokožky a k zníženiu produkcie mazu a potu,
- užívaním niektorých liekov – lieky na odvodnenie, na zníženie cholesterolu, na akné,
- pôsobením vonkajších faktorov – extrémny chlad alebo teplo, nízka vlhkosť prostredia, slnečné žiarenie, vietor, chemické látky,
- stravou – pikantné jedlá, citrusy, nadmerné množstvo alkoholu alebo kofeínových nápojov.
- Môže byť sprievodným javom mnohých ochorení – cukrovka, ochorenia pečene, zníženie funkcie štítnej žľazy, rôzne psychiatrické ochorenia (časté umývanie rúk pri obsedantno - kompulzívnej poruche, anorexia, závislosť na alkohole a drogách) a iné,
- ale tiež prejavom kožných ochorení, ako ekzém, psoriáza a podobne.
Podľa odhadov trpí suchou či dehydrovanou kožou v rôznom rozsahu 20 – 50 % populácie. Vo vekovej skupine nad 60 rokov trpí týmto problémom až 70 % ľudí.
Starostlivosť o suchú a dehydrovanú pokožku
Základným pilierom liečby je obnova hydrolipidického filmu, ktorý je tvorený vodnou a tukovou zložkou. V terapii sa využívajú emolienciá, ktoré regenerujú ochranný film, premasťujú, hydratujú a zvláčňujú pokožku. Najčastejšie obsahujú tieto zložky:
- zmäkčujúce látky – rastlinné tuky, kyselina linolová, linoleová,
- zvlhčujúce látky – kyselina mliečna, hyalurónová, glycerol, urea,
- látky brániace odparovaniu vody – lanolín, vazelína, silikóny.
Veľa sa momentálne hovorí o ceramidoch, ktoré sú prirodzenou súčasťou kožnej bariéry. Ich hladina sa znižuje vekom, ale aj opakovaným pôsobením nepriaznivých vonkajších faktorov. Pravidelná aplikácia produktov s ich obsahom pomáha zlepšiť stav pokožky a obnoviť jej prirodzenú bariéru.
Prípravky aplikujte v menšom množstve, viackrát denne. V ich používaní pokračujte aj po vymiznutí príznakov. Pre lepší efekt hydratácie pokožky aplikujte tieto prípravky do 3 minút po kúpeli, resp. sprche.
Ako účinne predchádzať prejavom suchej pokožky?
Pokiaľ sa u vás problém s prejavmi dehydrovanej kože objavuje opakovane, riaďte sa preventívnymi opatreniami.
- Kúpeľ nahraďte sprchou v trvaní do 5 minút. Použite olejové prísady a vlažnú vodu. Horúca voda môže viesť k zhoršovaniu suchosti kože. Sprchujte sa nanajvýš 1x denne.
- Namiesto utierania pokožky uterákom zvoľte jeho jemné prikladanie na pokožku.
- Vyhýbajte sa nadmernému umývaniu tváre a rúk. Používajte vhodné, nevysúšajúce prostriedky, takzvané syndety.
- Používajte kozmetiku bez parfumov, bez konzervantov a bez farbív.
- Pri umývaní riadu používajte ochranné rukavice.
- Dbajte na správny výber oblečenia. Zvoľte bavlnené, voľné a vzdušné kúsky.
- Počas nepriaznivého počasia noste rukavice.
- Vynechajte alebo aspoň obmedzte potraviny a jedlá, ktoré môžu zhoršovať váš problém, ako citrusy, pikantné jedlá a alkohol.
- Dodržiavajte dostatočný pitný režim.
- Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa rizikovým faktorom, ako nadmerné slnenie, mráz, vietor a podobne.
Kedy k lekárovi?
Ak sa u vás prejavil problém so suchou kožou, snažte sa dodržiavať preventívne opatrenia a o použití vhodných produktov sa poraďte v lekárni. Ak problém pretrváva, nelepší sa alebo sa, naopak, zhoršuje, vyhľadajte lekára.
Pred použitím ktoréhokoľvek produktu si pozorne prečítajte informácie a návod na používanie.
Zdroje:
https://www.solen.sk/storage/file/article/5a3eb0849d9cc41f70aeb197b0a666f1.pdf
https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2008/01/07.pdf
https://www.solen.cz/pdfs/der/2020/04/04.pdf
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/01/04.pdf