Starostlivosť o vlasy patrí do nášho každodenného života. Na trhu už existuje množstvo produktov, ktoré vám vyčaria dokonalý účes. Správnou starostlivosť sa tiež vyhnete vzniku problémov nielen s vlasmi, ale aj s vlasovou pokožkou. Medzi najčastejšie patrí vypadávanie a časté mastenie vlasov a tvorba lupín.
- Ako sa starať o vlasy?
- Vyberte si správny šampón a kondicionér
- Správne umývanie vlasov
- Ako sušiť vlasy?
- Ako na rozčesávanie vlasov?
- Starostlivosť o pokožku hlavy
- Ako sa starať o kučeravé vlasy?
- Ako sa starať o umelo predĺžené (nadpojené) vlasy?
- Výživa a hydratácia vlasov
- Ako sa starať o vlasy, ktoré nadmerne vypadávajú?
Ako sa starať o vlasy?
Vlasová starostlivosť sa odvíja od typu vašich vlasov (rovné, kučeravé, vlnité, jemné, mastné, normálne…) a tiež od vlasovej pokožky (vypadávanie vlasov, mastenie, tvorba lupín). Pre udržanie zdravých a krásnych vlasov je dôležitý nielen správny výber vhodných produktov, ale aj spôsob umývania vlasov.
Podľa Americkej akadémie dermatológie1 je potrebné dodržiavať tieto postupy:
- frekvencia umývania vlasov závisí od toho, koľko mazu produkuje vaša pokožka hlavy – napr. mastné vlasy by ste si mali umývať častejšie,
- pri umývaní vlasov sa sústreďte skôr na pokožku hlavy,
- pravidelne používajte kondicionér (kondicionér vlasy ošetruje, spevňuje, dodáva im potrebný lesk, uľahčuje rozčesávanie),
- kondicionér aplikujte len do končekov vlasov,
- vyberte si produkty vhodné pre váš typ vlasov (napr. ak máte farbené vlasy, kúpte si šampón určený na farbené vlasy),
- chráňte si vlasy pri plávaní (chlór ich poškodzuje, preto používajte plaveckú čiapku).
Vyberte si správny šampón a kondicionér
Výber šampónu (a celkovo vlasovej kozmetiky) je väčšinou dlhodobý proces a predchádza mu množstvo skúšaní produktov. Orientujte sa typom vlasov a tým, či máte alebo nemáte problematickú vlasovú pokožku. Ak vám prípravok spôsobuje svrbenie, dráždenie či začervenanie, siahnite po inom.
Platí pravidlo – menej je viac. Nepreháňajte to s množstvom produktov, môžu vám podráždiť pokožku, čo vedie aj k tvorbe lupín. Ak už sa u vás lupiny vyskytnú, siahnite po špeciálnych šampónoch s obsahom aktívnych látok, ako: kyselina salicylová, močovina (urea), síra, ketokonazol, piroctone olamine a iné. Tieto šampóny nepoužívajte denne, striedajte ich s inými, napr. so žihľavovým, brezovým, ktoré sú jemnejšie k pokožke. Na každodenné používanie sú vhodné šampóny bez parabénov, silikónov, sulfátov, konzervantov, vysušujúcich alkoholov, minerálnych olejov a voskov.
Okrem kondicionéra sa odporúča aspoň raz za týždeň použiť vlasovú masku alebo olej na vlasy, ktoré im dodávajú potrebnú hydratáciu a výživu.
Ak si neviete rady s výberom produktov pri problémoch s vlasovou pokožkou, poraďte sa s odborníkom (kožným lekárom).
Správne umývanie vlasov
Pri umývaní vlasov sa zamerajte najmä na vlasovú pokožku. Šampón si naneste do dlane (malé množstvo – netreba to preháňať), bruškami prstov jemne vmasírujte do mokrej pokožky hlavy a následne nechajte stiecť po dĺžke vlasov. Vlasy si opláchnite teplou alebo vlažnou vodou aspoň minútu. Špeciálne šampóny, napr. proti lupinám, sa zvyknú pri umývaní aplikovať dvakrát (umyť – nechať pôsobiť – opláchnuť – opäť umyť – opláchnuť), resp. podľa pokynov výrobcu. Po umytí nezabudnite použiť kondicionér, ktorý dodá vlasom potrebné živiny.
Ako často si umývať vlasy?
Ideálne raz za týždeň, ale je to veľmi individuálne. Pri mastnejších vlasoch môžete aj každý druhý deň. Ak chcete oddialiť čas umývania, siahnite po suchom šampóne.
Ako sušiť vlasy?
Po umytí máme tendenciu vlasy trieť uterákom. Tento spôsob sušenia vám vlasy môže poškodiť. Zabaľte ich do turbana a nechajte uschnúť maximálne 10 minút, následne vyfénujte. Ak máte dostatok času, vlasy nechajte uschnúť na vzduchu.
Fénovať alebo nefénovať vlasy?
Určite fénovať, platí to najmä pre ľudí trpiacich problémami s vlasovou pokožkou (citlivosť, lupiny, seborea, časté mastenie a pod.). Najčastejšou chybou, ktorú mnohí robíme, je spanie s mokrými vlasmi. Pokožka hlavy sa vo vlhkom prostredí zaparuje, čo vedie k množeniu kvasiniek – práve ich premnoženie súvisí so spomínanými lupinami či seboreou. Fúkanie zabezpečuje uzavretie vlasového vlákna, čím sú vlasy chránené.
Pri výbere fénu dbajte na kvalitu. Najlepšie sú fény s nastaviteľným prúdom vzduchu, teplotou a ionizátorom. Nezabúdajte na termoochranu. Pred samotným fénovaním je potrebné aplikovať prípravok, ktorý chráni vlasy. Fén si nastavte na teplý, nie horúci vzduch, a vlasy začnite fénovať od pokožky.
Ako na rozčesávanie vlasov?
Ak máte rovné vlasy, rozčesávajte ich, keď sú ešte mokré. Vlnité a kučeravé vlasy nikdy nerozčesávajte nasucho. Výber hrebeňa závisí od efektu, ktorý požadujete. Na rozčesávanie kučeravých vlasov je vhodný hrebeň so širokými zubami alebo špeciálne kefy na to určené. Na dosiahnutie objemu môžete použiť hrebeň s jemnými zubami. Vlasy češte jemne, vyhnite sa ťahaniu. Nesprávny hrebeň môže vlasy lámať, čo vedie k ich vypadávaniu. Rozčesávanie uľahčí aj používanie kondicionéra.
Starostlivosť o pokožku hlavy
Šampón do vlasovej pokožky jemne vmasírujte, nikdy nedrhnite nechtami. Dôležité je používať prípravky a hrebeň, ktoré pokožku nedráždia. Taktiež pri umývaní nepoužívajte horúcu vodu. Vlasy je lepšie fénovať najskôr teplým vzduchom, a tak studeným na dosušenie. Ak máte problémy s pokožkou, používajte produkty s aktívnymi látkami, ktoré proti nim bojujú (napr. vo forme vlasových vôd či toník).
Ako sa starať o kučeravé vlasy?
Pravdepodobne najväčší problém so starostlivosťou o vlasy majú majiteľky/majitelia kučeravých vlasov. V súčasnosti je veľmi preferovaná tzv. CGM metóda (špeciálna metóda umývania vlasov). Tento typ vlasov podlieha vysušeniu, preto sa vyhnite nadmernému šampónovaniu. Základom je zvoliť správny šampón na kučeravé vlasy. Pred samotným umývaním sa odporúča aspoň raz za týždeň naniesť masku alebo olej (olivový, kokosový, ricínový, argánový) a nechať pôsobiť aspoň 30 minút. Vlasy češte namokro pri ich umývaní. Rozčešte ich hrebeňom so širokými zúbkami alebo špeciálnou kefou. Dôležitá je aj ochrana počas spánku. Vymeňte bavlnenú obliečku na vankúš za saténovú, ktorá je jemnejšia k vašim vlasom.
Ako sa starať o umelo predĺžené (nadpojené) vlasy?
Predĺžené vlasy nadmerne zaťažujú pokožku hlavy. Preto je potrebné dodržiavať dôkladnú hygienu. Takto upravené vlasy sa neodporúča mať dlhšie ako 3 mesiace. Striedajte účesy, aby bola pokožka menej namáhaná.
Výživa a hydratácia vlasov
Výživa vlasov je veľmi dôležitá, aby neboli krepovité, suché a zabránilo sa ich vypadávaniu. Ako už bolo spomenuté, hydratáciu si viete dopriať v podobe masiek na vlasy (hĺbkovo vlasy vyživujú), sér, olejov, vlasových toník a pod. Taktiež prehnaná starostlivosť môže spôsobiť viac škody ako úžitku.
Ako sa starať o vlasy, ktoré nadmerne vypadávajú?
Medzi najčastejšie príčiny vypadávania vlasov patria: genetika, hormonálne zmeny, stres, zlá životospráva. Zamerajte sa na správny výber vlasovej kozmetiky, vlasy nevystavujte pôsobeniu vysokej teploty (fén, kulma, žehlička), oplachujte ich vlažnou vodou, doprajte im pravidelnú regeneráciu či už doma (v podobe masky, tonika, olejov…) alebo u kaderníka. Rast vlasov viete podporiť aj pomocou výživových doplnkov.
Látky potrebné pre vlasy
Výživové doplnky na vlasy podporujú rast vlasov, zlepšujú ich kvalitu a zabraňujú vypadávaniu. Avšak, nečakajte zázraky na počkanie. Dôležité je užívať ich dlhodobo a pravidelne. Obsahujú vitamíny: komplex B vitamínov, vitamín D, C, E, A, ale aj minerály zinok a železo. Taktiež sú potrebné aj aminokyseliny L-cystín a L-metionín (základné zložky keratínu – proteín, ktorý vlasom dodáva pevnosť, pružnosť a vitalitu), kolagén, prípadne prírodné látky, ako extrakty z prasličky či prosa.
Prečítajte si viac o tom, čo pomáha proti vypadávaniu vlasov.
Pred použitím ktoréhokoľvek produktu si pozorne prečítajte písomnú informáciu a návod na používanie.
Zdroj:
1. https://www.aad.org/public/everyday-care/hair-scalp-care/hair/healthy-hair-tips