O vysokom cholesterole už počul asi každý. Nie všetci však vedia, že existuje "zlý" a "dobrý" cholesterol. Pre zdravie človeka je dôležité si udržiavať správnu hladinu oboch z nich. Vysoký cholesterol nemá akútne príznaky a ani nebolí, ale pri vysokej hladine hrozia ďalšie problémy. Poznáte ich optimálne hodnoty?
- Čo je cholesterol?
- Aké typy cholesterolu existujú?
- Aké sú príčiny vysokej hladiny cholesterolu?
- Ako sa meria cholesterol?
- Aké by mali byť optimálne hodnoty cholesterolu?
- Ako zabrániť vysokému cholesterolu?
- Kedy k lekárovi?
Čo je cholesterol?
Cholesterol je tukovitá látka, ktorá sa tvorí v pečeni. Získavame ho aj stravou. Nachádza sa v každej bunke tela a v krvi. Je nevyhnutný na to, aby naše telo správne fungovalo – je súčasťou bunkových membrán, potrebný pre syntézu niektorých hormónov, vitamínu D, žlčových kyselín.
Aké typy cholesterolu existujú?
Cholesterol je v našej krvi prenášaný za pomoci prenášačov – lipoproteínov. Podľa typu týchto lipoproteínov rozlišujeme dva typy cholesterolu:
- LDL cholesterol (lipoproteín s nízkou hustotou) – prenáša častice cholesterolu z pečene do celého tela. LDL cholesterol sa označuje aj ako "zlý cholesterol", pretože ak je jeho hladina príliš vysoká, hromadí sa na stenách tepien. To vedie k tvorbe plakov, ktoré spôsobujú zhrubnutie, stratu pružnosti a zúženie tepien, čo sťažuje prietok krvi. Tento proces sa nazýva ateroskleróza. Postupom času môže ateroskleróza viesť k vážnym problémom, ako sú srdcový infarkt, mozgová príhoda alebo iné kardiovaskulárne ochorenia, pretože zúžené alebo upchaté tepny nemôžu správne zásobovať srdce a iné orgány krvou bohatou na kyslík. Zvýšená hladina LDL cholesterolu zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
- HDL cholesterol (lipoproteín s vysokou hustotou) – označovaný ako "dobrý cholesterol" – zachytáva nadbytočný cholesterol v krvi a vracia ho späť do pečene, kde sa môže rozložiť. Dostatočná hladina HDL cholesterolu znižuje riziko vzniku srdcových chorôb, srdcového infarktu a mŕtvice.
Jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody, je kontrolovať množstvo cholesterolu v krvi.
Aké sú príčiny vysokej hladiny cholesterolu?
Vysoká hladina cholesterolu môže byť zapríčinená rôznymi faktormi. Najčastejšie však súvisí s nezdravým životným štýlom, môže byť podmienená aj geneticky.
- Nezdravá strava obsahujúca najmä vysoké množstvo nasýtených tukov a cukrov,
- nadváha a obezita,
- nedostatok fyzickej aktivity, málo pohybu,
- vek (cholesterol začína stúpať po 20. roku života),
- fajčenie,
- rodinná anamnéza.
Ako sa meria cholesterol?
Cholesterol sa meria z krvi. Pri preventívnej prehliadke u lekára vám odoberú venóznu krv (odberom zo žily) priamo do skúmavky, ktorá sa potom posiela do laboratória. Pokiaľ si meriate cholesterol doma alebo si ho necháte odmerať napríklad v niektorej lekárni, odoberú vám kapilárnu krv z bruška prsta jednorazovou lancetou. Do špeciálneho prístroja sa zasunie testovací prúžok, ktorý sa priloží ku kvapke krvi na prste. Prístroj ukáže hodnotu celkového cholesterolu.
Po odbere krvi u lekára vám v laboratóriu urobia rozbor celkového cholesterolu, LDL a HDL cholesterolu a triglyceridov (druh tuku v krvi, ktorý môže zvýšiť riziko srdcových ochorení, najmä u žien). Je to jednoduchý krvný test, nazývaný aj lipidový profil. Podľa zistených hladín LDL, HDL a celkového cholesterolu a triglyceridov sa vyhodnocuje kardiovaskulárne riziko.
Pre presné zistenie cholesterolu by ste 9 až 12 hodín pred odberom nemali nič jesť ani piť (povolená je len čistá voda).
Aké by mali byť optimálne hodnoty cholesterolu?1
- Celkový cholesterol: menej ako 5,0 mmol/l
- HDL cholesterol: muži – viac ako 1,0 mmol/l, ženy viac ako 1,2 mmol/l
- LDL cholesterol: menej ako 3,0 mmol/l
Uvedené hodnoty cholesterolu platia pre zdravých ľudí. U ľudí trpiacich cukrovkou a srdcovo-cievnymi ochoreniami sú tieto hodnoty iné.
Ako zabrániť vysokému cholesterolu?
Prevencia zahŕňa predovšetkým zdravý životný štýl a zbavenie sa niektorých zlozvykov. Je dôležité:
- zdravo sa stravovať:
- preferovať stravu s obsahom nenasýtených mastných kyselín (ryby, rastlinné oleje lisované za studena, orechy, semiačka, avokádo), chudé mäso (hydina), potraviny s dostatočným množstvom vlákniny (ovocie, zelenina, celozrnné obilniny, strukoviny),
- obmedziť konzumáciu živočíšnych tukov (červené mäso, tučné mliečne výrobky, údeniny) a sladkostí, ktoré sú zdrojom nasýtených mastných kyselín,
- menej soliť,
- viac sa hýbať a zbaviť sa nadváhy a obezity,
- skoncovať s fajčením,
- alkohol piť len s mierou.
Ku kontrole hladiny cholesterolu v krvi môžu v kombinácii so zdravou, vyváženou stravou a dostatočným pohybom prispieť aj niektoré výživové doplnky. Obsahujú najmä:
- lecitín,
- omega 3-nenasýtené mastné kyseliny,
- monakolín-K z červenej fermentovanej ryže,
- rastlinné fytosteroly,
- berberín (extrakt z dráča indického),
- extrakt z cesnaku, z pupalky dvojročnej a iné.
O užívaní výživových doplnkov sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Pomocou niekoľkých jednoduchých zmien životného štýlu môžete znížiť svoj zlý cholesterol a zvýšiť svoj dobrý cholesterol. Stačí tak málo, aby ste boli zdraví.
Kedy k lekárovi?
To, či máte, alebo nemáte problém s vysokým cholesterolom, sa dá zistiť jedine krvným testom. Nezanedbávajte preto pravidelné preventívne prehliadky u lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
1. https://www.dovera.sk/srdce/aktuality/5802-hladiny-cholesterolu-na-ake-hodnoty-si-treba-davat-pozor