Blíži sa obdobie leta a vy túžite po krásnej hnedej pokožke? V tom prípade pokračujte v čítaní a dozviete sa, ako pokožku správne pripraviť na slnečné lúče. Okrem toho vám prezradíme aj pár užitočných tipov, ako si udržať opálenie čo najdlhšie.
Ako funguje opaľovanie?
Opaľovanie spočíva v tom, že pri dopade UV žiarenia na pokožku začnú bunky umiestnené tesne pod povrchom kože (melanocyty) produkovať melanín (pigment). Ten následne absorbuje UV žiarenie a chráni pokožku. Ide teda o obranný mechanizmus kože. Dochádza pri tom k zhnednutiu pokožky. Čím viac melanínu dokážu melanocyty produkovať, tým je opálenie rýchlejšie a intenzívnejšie. Najťažšie je teda dosiahnuť opálenie u ľudí s veľmi svetlou pokožkou, u ktorých je aj výsledná intenzita opálenia väčšinou slabšia.
Príprava na opaľovanie
V prvom rade je dôležité zbaviť sa odumretých buniek na pokožke. To zabezpečíme exfoliáciou (peelingom). Treba však dať pozor na to, aby sme ju vykonali niekoľko dní pred samotným opaľovaním, keďže pri nej dochádza k odstráneniu ochrannej vrstvy pokožky, v dôsledku čoho by sme sa mohli rýchlejšie spáliť.
Suchá pokožka je citlivejšia na UV žiarenie, a preto treba dbať na jej dôkladnú hydratáciu vzhľadom na to, že pri pobyte na slnku dochádza k jej ďalšiemu vysušovaniu. Hydratačný účinok majú telové mlieka napríklad s obsahom glycerínu, kyseliny hyalurónovej, vitamínu E a rôzne oleje. Ideálne je pokožku hydratovať aspoň 2x denne.
Tipy, ako sa správne opáliť do hneda
Aj keď sa vám môže zdať, že ísť sa opaľovať počas dňa medzi 10. a 16. hodinou, keď je slnko najintenzívnejšie, je dobrý nápad, určite to nerobte. V tomto čase sa v slnečných lúčoch nachádza veľa UV žiarenia, ktoré vám z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť rôzne komplikácie. Ako dlho by ste sa mali vystavovať slnku, záleží od vášho fototypu. Čím ma človek svetlejšiu pokožku, tým kratší by mal byť pobyt na slnku. Rozlišujeme 4 základné fototypy:
- Fototyp I: veľmi svetlá pokožka, ktorá sa ťažko opaľuje, šúpe sa a rýchlo sčervená. Nechránená pokožka sčervená už za 5 až 10 minút. Odporúčaný SPF faktor: 50+.
- Fototyp II: pokožka je stále svetlá, ale o niečo tmavšia ako pri fototype I. Opaľuje sa o niečo ľahšie oproti prvému typu, ale taktiež môže rýchlo sčervenať a šúpať sa. Nechránená pokožka sčervená už za 10 až 20 minút. Odporúčaný SPF faktor: 50+.
- Fototyp III: typický je zdravý svetlý až svetlohnedý vzhľad pokožky. Opálenie je v tomto prípade jednoduchšie a okrem toho k spáleniu pokožky dochádza len málokedy. Nechránená pokožka sčervená za 20 až 30 minút. Odporúčaný SPF faktor: 30.
- Fototyp IV: pokožka je svetlohnedej farby, jej opaľovanie je pomerne jednoduché. Pokožka nie je náchylná na spálenie. Nechránená pokožka sčervená za 40 minút. Odporúčaný SPF faktor: 30.
Dlhší pobyt na slnku počas dňa už neprispieva k opáleniu, ale len k vyššiemu riziku poškodenia kože. Aj v prípade opaľovania platí, že čas, za ktorý pokožka zhnedne, je u každého individuálny, a zatiaľ čo niekomu stačí pár minút, u niekoho sú potrebné desiatky minút až hodiny, prípadne sa nemusí opáliť vôbec.
V prípade, že ste sa počas tejto sezóny ešte neopaľovali, alebo máte veľmi svetlú pokožku, siahnite pred samotným opaľovaním po opaľovacích prípravkoch s vysokým až veľmi vysokým SPF faktorom. V prípade, že nepoužijete ochranný faktor, môže dôjsť k spáleniu pokožky, ktorá sa následne môže začať lúpať. Okrem toho stúpa aj riziko vzniku rakoviny kože, ale aj pigmentových škvŕn či vrások. Ochranný faktor používajte preto vždy, len s postupným opálením znižujte jeho silu. Taktiež platí, že ochranný faktor treba pre celodennú ochranu nanášať viackrát denne. Odporúča sa každé 2 hodiny, po každom kúpaní, utretí uterákom, spotení sa a podobne.
Výdrž opálenia môže predĺžiť betakarotén. Ten je možné nanášať vo forme krému/mlieka/oleja alebo ho prijímať v strave či vo forme výživových doplnkov. Najviac betakaroténu obsahuje tmavozelená listová zelenina, zelená zelenina, (brokolica, špargľa), žltá alebo oranžová zelenina (mrkva), prípade žlté alebo oranžové ovocie (broskyne, marhule, mango). Účinok betakaroténu spočíva v tom, že zvyšuje tvorbu melanínu, ktorý spôsobuje hnedé sfarbenie pokožky, a tým aj zvyšuje ochranu pred UV žiarením. Okrem toho má aj antioxidačnú aktivitu. V prípade, že sa rozhodnete užívať betakarotén vo forme výživového doplnku, začnite s tým už niekoľko týždňov pred opaľovaním. Jeho používanie v žiadnom prípade nenahrádza SPF, a preto je nevyhnutné používať aj opaľovacie prípravky.
Ďalšou prospešnou látkou je lykopén, čo je tmavočervený karotén. Jeho zdrojom sú paradajky, pomaranče a takmer všetky druhy červeného ovocia a zeleniny. Na rozdiel od známeho betakaroténu je lykopén rozkladaný v tele pomalšie, čo zabezpečuje jeho dlhší účinok. Okrem toho je taktiež prekurzorom vitamínu A a má antioxidačné účinky.
Na trhu sú okrem toho dostupné aj opaľovacie prípravky s inými obsahovými látkami podporujúcimi zhnednutie pokožky, ako je napríklad argánový olej. Zvyčajne ide o rôzne opaľovacie oleje a opaľovacie maslá, ktoré taktiež sľubujú rýchlejšie opálenie. Väčšina týchto prípravkov má však len nízky alebo stredný ochranný faktor (SPF 6 až 25), a preto nie sú vhodné pre osoby s veľmi svetlou/svetlou alebo citlivou pokožkou.
Aby bolo opálenie trvácnejšie a taktiež aby nedochádzalo k zbytočnému nadmernému poškodzovaniu pokožky, robte si počas opaľovania prestávky a doprajte pokožke dostatočný čas na regeneráciu.
Opaľovaniu výrazne pomáha aj odraz svetla, a preto viete dosiahnuť opálenie rýchlejšie vo vode, ktorá odráža až 50 % UV žiarenia. O to viac to platí v prípade morskej vody, ktorá obsahuje soľ, ktorá sa taktiež podieľa na odraze svetla. Vhodným povrchom je aj piesok, ktorý odráža 20 % žiarenia. Z tohto dôvodu treba v prípade pobytu na slnku vo vode/na pláži siahnuť po vyššom ochrannom faktore ako prevencii spálenia pokožky.
K opáleniu pomáha aj aktívny pohyb na slnku. Pri pohybe dochádza ku prekrveniu pokožky a tá tak dokáže lepšie absorbovať slnečné žiarenie. Preto ak nie ste milovníkom nečinného oddychovania na slnku, môžete sa opaľovať aj v pohybe a bude to ešte efektívnejšie.
Nezabúdajte ani na starostlivosť o pokožku po opaľovaní. Zvoľte prípravky po opaľovaní, ktoré pokožku vysušenú slnkom upokoja, zvláčnia a poskytnú jej hĺbkovú hydratáciu.
Aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí, a preto to s opaľovaním nepreháňajte. Nadmerné vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu môže mať nepriaznivý vplyv na vaše zdravie. Chráňte sa používaním opaľovacích prípravkov s dostatočne vysokým SPF faktorom, oblečením, pokrývkou hlavy a kvalitnými slnečnými okuliarmi.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.