Vedeli ste, že prach vám môže spôsobiť alergiu? Väčšinou si predstavíme zaprášené domáce alebo pracovné prostredie. Avšak škodlivé alergény sa nachádzajú aj vonku. Alergia na prach je alergiou na čiastočky, ktoré sú v prachu obsiahnuté - najčastejšie ide o roztoče. Sú to drobné článkonožce, ktoré sa nachádzajú v matracoch, perinách, vankúšoch, ale aj v plyšových hračkách. Ako bojovať s alergiou na prach?
- Alergia na prach
- Aké sú príznaky alergie na prach?
- Príčiny vzniku alergie na prach
- Spúšťače alergie na prach
- Kožná alergia na prach
- Ako diagnostikovať alergiu na prach?
- Liečba alergie na prach
- Prevencia vzniku alergie na prach
- Kedy k lekárovi?
Alergia na prach
Alergie nám znepríjemňujú život a obmedzujú nás v každodennom živote. Ide o nadmernú reakciu imunitného systému na cudzorodú látku (alergén).
Prach patrí medzi alergény, ktoré napádajú najmä náš dýchací systém. Konkrétne ide o alergiu na častice, z ktorých prach pozostáva. Môže ísť o prach v domácnosti, ktorý sa bežne vyskytuje na nábytku, a je viditeľný, alebo o drobné prachové častice, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Medzi také práve patria roztoče. Prachové častice sa víria aj vo vzduchu, čo uľahčuje ich vdychovanie. Taktiež domáci miláčikovia na sebe obsahujú prachové častice.
Alergia na prach (podobne ako iné typy alergií) môže spôsobiť komplikácie. Najčastejšie ide o opakované zápaly nosových slizníc. Medzi ohrozenú skupinu patria astmatici, ale aj deti.
Aké sú príznaky alergie na prach?
Prach spôsobuje mnohé nepríjemnosti, ktoré nám sťažujú život. Medzi také príznaky patria:
- kýchanie,
- upchatý nos,
- nádcha,
- svrbenie nosa,
- červené, svrbiace a slziace oči, zápal spojiviek,
- opuchnutá tvár,
- kašeľ až astma,
- dýchavičnosť,
- zápal stredného ucha,
- atopický ekzém,
- poruchy spánku, ranná únava
Príčiny vzniku alergie na prach
Príčinou vzniku alergie na prach je prehnaná reakcia imunitného systému na:
- mikroorganizmy, prípadne hmyz nachádzajúci sa v prachu: roztoče, baktérie, plesne, šváby,
- srsť a perie zvierat (obsahujú prach),
- znečistené prostredie.
Spúšťače alergie na prach
- Roztoče
Sú to drobné článkonožce, ktoré sú viditeľné len pod mikroskopom. Vyskytujú sa hlavne v matracoch, vankúšoch, perinách, kobercoch, dekách či závesoch. Je to pre nich ideálne prostredie na množenie, pretože je tam teplo, vlhko a majú dostatok potravy. Živia sa odumretou ľudskou kožou.
- Šváby
Prežívajú v budovách a v znečistenom prostredí. Alergia sa môže prejaviť, keď ste v ich blízkosti. Ich čiastočky sa nachádzajú aj v bežnom prachu.
- Pleseň
Plesne sú huby, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás. Taktiež ich častice sú súčasťou prachu, ktorý víri vo vzduchu, a vedie ku vzniku alergie.
- Srsť alebo perie domácich zvierat
Srsť a perie obsahuje mnoho alergénov, vrátane prachu. Konkrétne sa alergéne molekuly nachádzajú v slinách a v mazových a potných žľazách. Sú spúšťačom mnohých alergických reakcií. Ak máte doma domáce zviera, dbajte na dôkladné upratovanie a obmedzte pobyt domáceho miláčika v spálni.
Kožná alergia na prach
Okrem bežných príznakov alergie, ako nádcha, kašeľ a pod., je veľmi častým prejavom ekzém. Ekzém je zápalové ochorenie kože. Môže byť vyvolaný alergickou reakciou. Prejavuje sa svrbením, začervenaním a popraskaním kože. Trus roztočov spôsobuje poškodenie kožnej bariéry, čo vedie k imunitnej reakcii. Následne vzniká zápal a zhoršujú sa príznaky ekzému. Liečba sa zameriava na vyvolávajúcu príčinu. Podávajú sa lokálne kožné lieky a antialergiká.
Ako diagnostikovať alergiu na prach?
Ak ste spozorovali uvedené príznaky alergie na prach, je vhodné navštíviť lekára, ktorý vykoná potrebné diagnostické testy. Najbežnejšie ide o kožné testy. Na vnútornú stranu predlaktia sa pomocou sterilnej ihly vpraví do kože alergén. Potom sa sledujú prvé príznaky. V prípade pozitívnej reakcie sa objaví pľuzgier. Vykonávajú sa aj krvné testy, kde sa zisťuje hladina špecifických protilátok triedy IgE. Ak je zvýšená hladina protilátok, ide o alergiu.
K dispozícii je aj domáci samodiagnostický test na alergiu na prachové roztoče. Zisťuje sa prítomnosť protilátok proti prachovým roztočom v krvi.
Liečba alergie na prach
Najdôležitejšie je odstrániť pôvodcov alergickej reakcie, ktoré vám alergickú reakciu spôsobujú. Dbajte na dostatočný poriadok, používajte čističku vzduchu, pravidelne vetrajte a vymieňajte posteľnú bielizeň. Ak sa u vás objavili prvé príznaky alergie, vyhýbajte sa prašným a znečistením miestam.
Na zmiernenie a liečbu príznakov alergií sa používajú lieky najčastejšie zo skupiny antihistaminík alebo kortikoidov:
- proti slzeniu a svrbeniu očí sú vhodné očné antihistaminiká, ktoré sú vo forme kvapiek alebo mastí,
- úľavu pri ťažkostiach, ako je kýchanie či výtok a svrbenie nosa, vám poskytnú nosové spreje; ak nestačia antihistaminiká, podávajú sa lokálne kortikoidy vo forme sprejov,
- na zmiernenie kožných reakcií, ako je svrbenie, pálenie či začervenanie, sa používajú krémy, gély,
- pri silných alergických prejavoch sa užívajú celkovo účinkujúce lieky.
Pacientom, ktorí nedostatočne reagujú na lieky proti alergii, sa podávajú lieky v podobe injekcií (tzv. alergénová imunoterapia).
Na odstránenie alergénov z nosa sa odporúčajú preplachy morskou vodou alebo konvičkovanie.
Prevencia vzniku alergie na prach
Prach je všade okolo nás. Dôležité je ho pravidelne eliminovať, a tak znížiť riziko vzniku alergie. Preventívne opatrenia proti prachu:
- pravidelne upratovať a vysávať (odporúčajú sa vysávače s HEPA filtrom),
- odstrániť lapače prachu (masívne koberce, závesy, plyšové hračky...),
- pravidelne vymieňať posteľnú bielizeň (eliminovať roztoče viete aj praním povlečenia na 60 stupňov), používať špeciálne antialergické návliečky a návleky na matrace,
- vysávať matrac, taktiež vankúše – k dispozícii sú aj prípravky, ktoré priťahujú roztoče, a umožňujú ich eliminovať,
- dostatočne a pravidelne vetrať,
- udržiavať stálu teplotu a vlhkosť v domácnosti,
- nesušiť vypratú bielizeň v uzavretej miestnosti (vlhké a teplé prostredie je ideálne pre roztoče a iné alergény),
- používať čističku vzduchu, ideálne s ionizátorom (zachytáva a odstraňuje nečistoty - peľ, roztoče, baktérie),
- domáce zvieratá mať vonku alebo mimo spálne.
Kedy k lekárovi?
Ak vám príznaky alergie pretrvávajú dlhodobo (viac ako týždeň), prípadne sa zhoršujú, odporúča sa navštíviť lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.