S príchodom teplých dní sa vyrojil hmyz všetkého druhu – od komárov cez rôzne muchy, mušky, ovady až po včely a kliešte. Kým milovníci hmyzu sa potešia, my ostatní si len povzdychneme a s napätím očakávame prvý štípanec roka. Viete, čo všetko by mala obsahovať vaša domáca lekárnička, aby ste si so štípancami poradili rýchlo a účinne? Poradíme vám.
- Ako sa prejavuje poštípanie alebo bodnutie hmyzom?
- Ako postupovať po poštípaní alebo bodnutí?
- Aké prípravky proti štípancom by mala obsahovať vaša domáca lekárnička?
- Nezabúdajte na prevenciu!
- Kedy k lekárovi?
Ako sa prejavuje poštípanie alebo bodnutie hmyzom?
Ak vás poštípe komár či iný hmyz, netreba robiť paniku. Býva to síce nepríjemné, postihnuté miesto je začervenané, na dotyk teplé, svrbí a páli, môže sa objaviť aj opuch a bolesť. Bežne však ide len o miernu, lokálnu reakciu v mieste postihnutia, ktorá odznie do niekoľkých hodín, prípadne dní. Prejavy môžu byť výraznejšie u detí, ktoré majú citlivejšiu pokožku, a na pozore by sa mali mať alergici. V prípade závažnej alergickej reakcie totiž hrozí (nielen u alergikov) až život ohrozujúci anafylaktický šok.
Nebezpečné je bodnutie včelou/osou do pier, jazyka alebo do vnútornej strany úst či hrdla, pretože vzniknutý opuch môže zapríčiniť udusenie. Stane sa to napríklad vtedy, ak včelu či osu vypijete spolu s nápojom – pozor najmä na nápoje v plechovkách, kde nemôžete vizuálne skontrolovať obsah. V takýchto prípadoch je nutné ihneď privolať lekársku pomoc a na zmiernenie opuchu cmúľať ľad alebo si vyplachovať ústa čo najstudenšou vodou.
Ak ste už niekedy mali prudkú alergickú reakciu na bodnutie alebo poštípanie hmyzom, mali by ste mať VŽDY poruke pohotovostný balíček obsahujúci antihistaminiká, kortikoidy, sprej na rozšírenie priedušiek a adrenalínové pero. Lieky vám predpíše odborný lekár.
Okrem už spomínaných komárov, včiel a ôs nás môžu potrápiť ovady, rôzne muchy a, samozrejme, kliešte, ktoré prenášajú nebezpečné nákazy (lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu – proti nej sa dá očkovať). Problematické bývajú aj muchničky – malé, čierne, nejedovaté mušky, ktorých poštípanie je veľmi bolestivé, a sprevádza ho začervenanie a výrazný opuch. A ešte existujú aj rôzne druhy pavúkov, sršne, čmeliaky či mravce.
Ako postupovať po poštípaní alebo bodnutí?
- Postihnuté miesto opláchnite a umyte mydlom a vodou.
- Miesto a okolie vpichu sa odporúča vydezinfikovať, aby sa zabránilo šíreniu infekcie.
- Na zmiernenie prejavov môžete použiť prípravok s upokojujúcim, chladivým a protisvrbivým účinkom.
- Pri silných prejavoch alebo u alergikov je nutné podať aj celkové antihistaminiká, ktoré tlmia prejavy alergie.
- Čo je dôležité, poštípané miesta si neškriabte – nielenže sa môžu horšie a dlhšie hojiť, ale mohli by ste si do nich zaniesť aj infekciu.
Ak ide o bodnutie včelou/osou: včela po bodnutí zanecháva v koži žihadlo, ktoré je potrebné čo najrýchlejšie vybrať. Opuch zmierni studený/ľadový/octanový obklad. Ak ide o bodnutie do končatiny, pomáha držať ju vo vyvýšenej polohe.
Opatrne postupujte pri vyberaní kliešťov, dostupných je mnoho pomôcok, ktoré vám s tým pomôžu. Pred aj po vybratí kliešťa miesto dôkladne vydezinfikujte.
Aké prípravky proti štípancom by mala obsahovať vaša domáca lekárnička?
Lokálne účinkujúce prípravky
- Gély na lokálne použitie
- Majú príjemný chladivý efekt.
- S obsahom aloe vera, mentolu a iných prírodných látok (napr. rumanček, nechtík, čajovníkový olej).
- S obsahom antihistaminika (Fenistil gél, Psilo-balzam) – zabraňujú účinkom histamínu, ktorý sa uvoľňuje pri alergických reakciách, zmierňujú svrbenie a majú aj lokálne znecitlivujúci účinok. Po ich aplikácii najmä na väčšie plochy nevystavujte pokožku slnečnému žiareniu (mohla by vzniknúť nežiaduca reakcia).
- Roll-on guličky po uštipnutí – vďaka praktickej veľkosti ich môžete mať stále so sebou.
- Octanový krém/gél/vrecká s granulátom na prípravu obkladov – na zmiernenie opuchu.
- Prípravky s obsahom ichtamolu, ktorý má protizápalový a protisvrbivý účinok. Po použití chráňte pokožku pred UV žiarením.
- Urgo Filmogel po bodnutí hmyzom – po nanesení vytvára priehľadný a vodoodolný film, ktorý postihnuté miesto chráni, zabraňuje škriabaniu a upokojuje.
Celkovo účinkujúce lieky
- Antihistaminiká pri výrazných prejavoch
- U citlivých osôb môžu mať niektoré z nich sedatívny účinok a vyvolať ospalosť, preto je nutná opatrnosť pri šoférovaní alebo iných činnostiach vyžadujúcich pozornosť. Dasseltino 5 mg je moderné antihistaminikum bez tohto nežiaduceho účinku, resp. sa uňho ospalosť ako nežiaduci účinok nepredpokladá. Je to však individuálne, preto je pred vykonávaním činností ovplyvňujúcich pozornosť najprv potrebné zistiť, ako budete na tento liek reagovať práve vy.
V súvislosti s hmyzom sa vám tiež zídu:
Pomôcky na vyberanie kliešťov
- Karty, háčiky, pinzety, spreje na zmrazenie kliešťa
- Prečítajte si viac o tom, ako správne vybrať kliešťa.
Prípravky na dezinfekciu kože
- Napríklad Betadine roztok, Asept sprej, Dettol 0,2% antiseptický sprej a iné.
Nezabúdajte na prevenciu!
Ako sa vraví, problémom je lepšie predchádzať, ako ich riešiť, preto nezabúdajte na prevenciu a pred hmyzom sa chráňte.
- Pri pobyte v prírode používajte repelenty.
- Do prírody noste vhodné oblečenie (svetlé farby, dlhé rukávy a nohavice, vysoké ponožky, pokrývku hlavy). Na svetlých farbách ľahšie zbadáte kliešťa.
- Po každom návrate z prírody sa (aj opakovane) skontrolujte, či ste si kliešťa nepriniesli.
- Bábätká v kočíkoch chráňte sieťkou proti hmyzu a oblečením s dlhými rukávmi a dlhými nohavicami (za predpokladu, že nie je 40 °C).
- Nechoďte po tráve naboso. Zbytočne sa v tráve neváľajte.
- Vyhýbajte sa miestam, kde sa hmyz zvykne zdržiavať (kvety, ovocné stromy a sady, koše na odpadky, močiare a stojaté vody). Zlikvidujte potenciálne liahne komárov (napríklad nádoby a sudy s vodou v záhrade, misky s vodou pod kvetináčmi).
- Nepoužívajte aromatickú a príliš voňavú kozmetiku.
- Nelákajte hmyz (včely, osy) prudkými pohybmi.
- Jedlo a nápoje konzumujte radšej v interiéri, alebo ho aspoň zakryte. Dávajte si pozor najmä pri pití nápojov (poháre, fľaše, plechovky), či sa v nich nejaký ten nebezpečný hmyz neskrýva.
- V domácnostiach používajte sieťky na okná a dvere a odpudzovače hmyzu.
Kedy k lekárovi?
Lekára je potrebné vyhľadať,
- ak ide o prudkú reakciu sprevádzanú silným svrbením a začervenaním kože na rôznych miestach, opuchom tváre, hrdla, ťažkosťami s dýchaním a prehĺtaním, búšením srdca, poklesom tlaku, pocitmi tepla, vracaním, hnačkou, poruchami videnia, závratmi či stratou vedomia (príznaky anafylaktického šoku), a to okamžite,
- ak prejavy neustúpia ani do 2 až 3 dní alebo sú veľmi výrazné (bolestivé, mokvavé, spojené so zápalom a veľkým opuchom),
- ak sa u vás niekoľko dní až týždňov po vybratí kliešťa (alebo po bodnutí iným hmyzom) objaví väčší okrúhly červený migrujúci fľak s blednúcim stredom, prípadne aj príznaky, ako zvýšená telesná teplota, únava, bolesť kĺbov či svalov.
Pred použitím ktoréhokoľvek prípravku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.