Ako spoznať atopický ekzém a čo by v starostlivosti o atopickú pokožku nemalo chýbať?
Atopický ekzém patrí medzi najbežnejšie neinfekčné ochorenia kože, s ktorým sa stretáva až každé piate dieťa do piatich rokov. Prejavuje sa svrbivou vyrážkou, nepríjemnou suchosťou kože a v období vzplanutia aj hnisaním a chrastami. Zásadným pokrokom v starostlivosti o atopickú pokožku je výskum kožného mikrobiómu, ktorého rovnováha má priaznivý vplyv na zlepšenie stavu ekzému. Prečítajte si, ako ekzém odlíšiť od suchej kože a akými pravidlami sa riadiť v každodennej starostlivosti o atopickú pokožku.
Príznaky atopického ekzému
Suchá koža sa prejavuje pnutím a podráždením. K tomuto stavu dochádza napríklad vo chvíli, kedy je koža vystavená chladnej vode, mrazu či nevhodnej kozmetike a stráca kožnú lipidovú bariéru. Úľavu od nepríjemných príznakov väčšinou poskytne pravidelné premazávanie vhodnými prípravkami, ktoré kožu vyživia a pomôžu obnoviť bariéru.
V prípade ekzému zaznamenáte okrem suchosti kože aj svrbivú vyrážku, veľmi často na lakťoch, v podkolenných jamkách, na krku, rukách či tvári. Koža má narušenú bariéru, suchá pokožka sa olupuje, čo nabáda ku škriabaniu. To vedie k následnému zhoršeniu stavu kvôli ďalšiemu poškodeniu kože a možnému zaneseniu infekcie.
Atopia má pokojovú fázu prejavujúcu sa extrémnou suchosťou, po ktorej môže nasledovať fáza vzplanutia. Počas nej sa stav pokožky zhoršuje, môže sa objaviť aj hnisanie spôsobené zápalom a chrastami. Faktory vedúce k vzplanutiu ekzému sú napríklad prach, peľ, pracie prášky či veľmi suchý vzduch.
Atopia je tiež spájaná s alergickými prejavmi, ako sú potravinové alergie, senná nádcha alebo dokonca astma. Atopikom nepomáha ani vysoká psychická záťaž, zlý stav ovzdušia a všeobecne nezdravý životný štýl.
Ako sa starať o atopickú pokožku?
Prioritou pri liečbe atopie je zastavenie vzplanutia, teda akútnej fázy ekzému. V minulosti sa liečba zameriavala predovšetkým na vonkajšie faktory, keďže k akútnemu vzplanutiu často dochádza napríklad vplyvom virózy, chrípky alebo celkového oslabenia organizmu.
Z nových poznatkov vyplýva, že vďaka podpore funkcie kožnej bariéry a navrátení rovnováhy kožnému mikrobiómu je možné zamedziť ďalšiemu rozšíreniu atopie a znížiť svrbenie.
Prvým krokom je šetrná hygiena, ideálne hydratačným prípravkom bez obsahu mydla. Odporúčame použiť ultrajemný krémový sprchovací gél La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+, ktorý pomáha upokojiť podráždenie, hydratovať a zvýšiť ochranu pokožky. Neobsahuje parfum a je vhodný aj pre novorodencov. Pokiaľ preferujete ľahko penivé prípravky, vyskúšajte Olej do kúpeľa a sprchy La Roche-Posay Lipikar AP+, ktorý hydratuje, pomáha obnoviť komfort pokožky a zmierniť podráždenie. Je dostatočne šetrný pre použitie na najcitlivejších častiach tela, vhodný na umývanie intímnych partií a pokožky hlavy bábätiek.
Ako atopici dbajte na zvýšenú hydratáciu. Pokožku môžete premazávať aj niekoľkokrát denne, po sprche, ale hustý balzam nikdy nevynechávajte (sprchy by mali byť krátke a skôr pod vlažnou vodou). Siahnite po La Roche-Posay Lipikar Balzam AP+M, ktorý upokojuje a okamžite zmierňuje svrbenie pokožky, vyživuje ju a pomáha obnoviť kožnú bariéru. Má antirecidívny účinok, teda odďaľuje fázy akútneho vysušenia pokožky. Vďaka svojmu zloženiu je vhodný aj pre dojčatá.
Pre okamžitú úľavu od svrbenia počas dňa môžete použiť špeciálne navrhnutú Lipikar AP+ tyčinku, ktorú aplikujete na postihnutú oblasť kedykoľvek a kdekoľvek.
Pre použitím prípravkov si pozorne prečítajte informácie a návod na použitie.