Odreniny sú menej závažné kožné poranenia, pri ktorých je zväčša poškodená iba povrchová vrstva kože. Zodraná koža je bolestivá a keďže dochádza k poškodeniu nervových zakončení, štípe a môže krvácať formou presakovania.
Ošetrenie odrenín
Poškodená pokožka predstavuje otvorenú ranu, ktorú je potrebné správne ošetriť. Inak by mohlo dôjsť k infekcii. Ošetrenie zahŕňa vyčistenie, dezinfekciu a nakoniec prekrytie rany za pomoci náplastí, prípadne použitia rôznych hojivých krémov/mastí/gélov.
- Pred ošetrením rany je, samozrejme, potrebná dôkladná dezinfekcia rúk mydlovou vodou, prípadne sa použije aj antiseptický roztok.
- Rana sa opláchne pod prúdom vlažnej vody, aby sa z nej vymyli nečistoty a následne sa jemne osuší sterilnou gázou alebo vreckovkou a na niekoľko minút sa stlačí.
- Na vyčistenú ranu sa aplikuje dezinfekčný prípravok, aby sa predišlo vzniku infekcie, prípadne sa použije aj prípravok s tzv. hemostyptickým účinkom, teda s účinkom zastavujúcim krvácanie.
- Dezinfekčný/antiseptický účinok majú napríklad prípravky s obsahom jódu, kvartérnych amóniových zlúčenín, 60 % lieh, peroxid vodíka, prípadne med medicínskej kvality.
- Následne sa rana prekryje sterilným obväzom alebo náplasťou s vankúšikom. Pred prekrytím rany je možné aj použitie vhodného hojaceho prípravku pre rýchlejšiu regeneráciu. Vhodná je tiež aplikácia hydrokoloidnej náplasti, ktorá vytvorí v rane vlhké prostredie, čím sa urýchľuje jej hojenie.
- Z dôvodu kontroly situácie v rane sa pri rozsiahlejších akútnych ranách odporúčajú preväzy. Najprv každý deň, následnej každý 2. až 5. deň v závislosti od stavu rany. Preväzy sú dôležité pre vytvorenie optimálneho prostredia, ktoré podporí regeneráciu postihnutej oblasti.
Pomoc z prírody
V prípade, že ste práve v prírode, môžete siahnuť po skoroceli kopijovitom a priložiť jeho list k rane, keďže má schopnosť zoceľovať rany. Dobré hojace schopnosti majú taktiež prípravky s obsahom kostihoja lekárskeho, nechtíka lekárskeho, rumančeka kamilkového, repíka lekárskeho, alchemilky žltozelenej alebo aloe vera. Tieto bylinky sa vyznačujú antiflogistickým pôsobením, a teda zabraňujú vzniku zápalu.
Prevencia vzniku odrenín
Čo sa týka prevencie vzniku odrenín, ide hlavne o dodržiavanie základných pravidiel pri práci, ako napríklad používanie pracovných ochranných pomôcok, nosenie vhodného oblečenia a obuvi. Opatrnosť je potrebné zvýšiť pri manipulácii s ostrými predmetmi a na miestach, kde by mohlo dôjsť ľahko k úrazom.
Kedy treba vyhľadať lekára?
Aj napriek tomu, že odreniny sú väčšinou len drobné povrchové poranenia kože, v niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať lekára:
- ak rana silno krváca a neprestáva krvácať ani po niekoľkých minútach, prípadne ak sa krvácanie opakuje,
- ak sa rana nehojí, netvorí sa na nej chrasta a dochádza k infekcii, pre ktorú je charakteristický opuch, začervenanie alebo hnis,
- ak je v rane prítomné cudzie teleso,
- ak je zranenie spôsobené nečistým predmetom, pričom postihnutý neabsolvoval v posledných 5 rokoch očkovanie proti tetanu.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.