Bronchitída – na čo si dať pozor a ako liečiť zápal priedušiek?
Jeseň so sebou prináša sychravé počasie, ktoré je výzvou pre našu imunitu. Jej oslabenie vytvára ideálne podmienky pre rôzne vírusy a baktérie, ktoré sa najčastejšie usadia v dýchacích cestách. Kašeľ, bolesť v krku, poprípade horúčka naznačujú ochorenie zvané bronchitída. Ako si s týmto zápalom poradiť?
Čo je bronchitída?
Často sa stáva, že s kašľom navštívite lekára a ten vám po vyšetrení povie: „Máte chytené priedušky, kúpte si v lekárni niečo na kašeľ.“ Bronchitída (alebo zápal priedušiek) je ochorenie dolných dýchacích ciest. Zápal priedušiek spôsobujú vírusy alebo baktérie, ktoré sa do dýchacích ciest dostanú najčastejšie v malých kvapkách slín od nakazeného človeka.
Aké sú najčastejšie prejavy bronchitídy?
- Suchý, dráždivý kašeľ (bez hlienu) alebo vlhký kašeľ, v ktorom je hlien prítomný.
- Bolesť hrdla, ktorá je spôsobená nadmerným kašľom, môže viesť až k strate hlasu.
- Horúčka, ktorá trvá 3 – 5 dní a zvyčajne nie je vyššia ako 38,5 ° C.
- Kašeľ môže zapríčiniť aj bolesť dýchacích ciest.
Ako sa zápal priedušiek lieči?
Liečba bronchitídy je symptomatická (tíšime príznaky), no najčastejšie sa terapia zápalu priedušiek určuje podľa typu kašľa, ktorý vás trápi. Ak je kašeľ suchý, je potrebné ho tlmiť pomocou antitusík.
Ak vás však trápi kašeľ, ktorý je vlhký, je potrebné podporiť vykašliavanie hlienu. Na liečbu sa používajú lieky zvané expektoranciá. Pri tomto type kašľa je taktiež dôležité piť dostatok tekutín. Tie pomáhajú zriediť hlien, a tak uľahčiť jeho vykašliavanie.
Pokiaľ neviete presne určiť typ kašľa, môžete použiť kombinovaný prípravok.
Nadmerný kašeľ dráždi sliznicu, čo spôsobí škriabanie alebo bolesť hrdla. V tomto prípade je potrebné sliznicu upokojiť od nadmerného podráždenia. Vhodnou voľbou sú pastilky či sirupy s obsahom lišajníka islandského. Ten pôsobí tak, že pokryje hrdlo tenkou ochrannou vrstvou, ktorá uľahčuje transport hlienu z priedušiek a zároveň pomôže uľaviť sliznici hrdla od nadmerného podráždenia. Vhodné sú tiež pastilky s obsahom kyseliny hyalurónovej alebo panthenolu.
Bolesť hrdla môže byť spôsobená bakteriálnym alebo vírusovým zápalom, preto je tiež vhodné použiť lieky s antiseptickým (zneškodňujúcim baktérie a vírusy v hrdle) alebo antiflogistickým (protizápalovým) účinkom.
Strata hlasu je občas sprievodným javom podráždeného hrdla a bronchitídy. Základným pravidlom je dodržiavať hlasový kľud, teda šetrenie hlasiviek. Paradoxne, šepot škodí strate hlasu najviac. Vhodná forma liečby je kalciový sirup alebo inhalácia pomocou roztoku (napríklad Vincentky).
Ďalším častým prejavom je horúčka. Na to sú vhodné lieky nazývané antipyretiká (znižujúce horúčku).
Vitamíny a bylinky môžu urýchliť liečbu!
Podpora imunity je dôležitou súčasťou terapie bronchitídy. Imunitný systém bojuje proti patogénom v tele. Kombinácia vitamínu C a vitamínu D priaznivo vplýva na imunitný systém. Oba vitamíny taktiež pôsobia protizápalovo a aj vďaka tomu sa výborne hodia ako doplnková liečba pri boji s bronchitídou. Výživové doplnky s obsahom týchto vitamínov sú často obohatené aj o zinok, ktorý taktiež podporuje imunitu.
Prieduškové čaje obsahujú bylinky ako mäta, skorocel, myší chvost či pamajorán, čím priaznivo pôsobia na dýchacie cesty.
Čo je potrebné dodržiavať?
Pri tomto ochorení je potrebné si uvedomiť, že celkovo zaťažuje organizmus.
- Preto treba telo šetriť a dopriať mu dostatok odpočinku.
- Ďalším dôležitým aspektom je pitný režim. Tekutiny nielen riedia hlieny, ktoré sa jednoduchšie vykašľú, ale podporujú aj vyplavovanie baktérií z tela potom alebo močom.
- Naparovanie alebo teplý vlhký vzduch taktiež pomáha pri riedení hlienov.
Kedy k lekárovi?
Bronchitída sa radí medzi pomerne časté ochorenia, ktorých nekomplikovaná forma sa dá zvládnuť aj bez lekárskeho zásahu. No opakované zanedbanie liečby môže viesť k chronickej forme bronchitídy a v horšom prípade až k CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc). Preto nikdy nepodceňujte dôsledné doliečenie zápalu priedušiek.
Ak má bronchitída atypický priebeh, alebo trvá dlhšie ako 7 - 10 dní bez pozorovaného zlepšenia zdravotného stavu, je potrebné navštíviť lekára.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.