Trápia vás bolesti a stuhnutosť kĺbov? Možno trpíte artrózou, tiež známou ako osteoartritída. V tomto článku zistíte, čo môže spôsobovať vaše príznaky, a zoznámite sa s možnosťami liečby artrózy.
- Z čoho sa skladá kĺbová chrupavka a akú má funkciu?
- Čo je to artróza?
- Aké sú príznaky artrózy?
- Aké sú príčiny artrózy?
- Liečba artrózy
- Starostlivosť o kĺby
- Kedy navštíviť lekára?
Z čoho sa skladá kĺbová chrupavka a akú má funkciu?
Chrupavka predstavuje druh spojivového tkaniva, ktoré tvorí kĺbové plochy, a umožňuje pohyb kostí v kĺbe s minimálnym trením a opotrebovaním. Chráni konce kostí – je to náš tlmič nárazov. Skladá sa zo špeciálnych buniek (chondrocytov), medzibunkovej hmoty, kolagénových a elastických vlákien, glykozaminoglykánov a proteoglykánov. Jej správna funkcia je preto nevyhnutná pre zdravie kĺbov a pohybového aparátu.
Čo je to artróza?
Artróza alebo osteoartritída (OA) je najčastejším dlhodobým (chronickým) a degeneratívnym ochorením kĺbov. Vyznačuje sa deštrukciou chrupavky pokrývajúcej povrchy kostí. Chrupavka následne stráca svoje tlmivé vlastnosti a môže dokonca aj úplne zmiznúť, čo spôsobí priame trenie koncov oboch kostí spôsobujúce bolesť.
Artróza môže postihnúť akýkoľvek kĺb. Zvyčajne sa nachádza na krčnej a driekovej chrbtici, bedrovom a kolennom kĺbe, kĺboch ramena, prstov a palcov. Artróza najčastejšie postihuje starších ľudí, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých v ktoromkoľvek veku.
Aké sú príznaky artrózy?
Základným príznakom je bolesť, ktorá je hlboká a zle lokalizovaná. Bolesť sa najskôr objavuje pri namáhaní kĺbov a všeobecne sa počas dňa zhoršuje. S rozvojom ochorenia sa bolesť môže objavovať aj pri odpočinku či počas spánku a môže sa pridružiť aj opuch lokalizovaný v kĺbe a jeho okolí. Bolesť sprevádzajú ťažkosti s pohybom (strata flexibility a znížený rozsah pohybu), krepitácia (akékoľvek brúsenie, vŕzganie alebo praskanie pri pohybe kĺbu) a vznik kĺbových deformít. Môže dôjsť aj k rastu koncov kostí tvoriacich kĺb, čo spôsobuje zväčšenie a rozšírenie kĺbu.
Najčastejšími príznakmi sú:
- bolesť kĺbov,
- deformácia kĺbov,
- zápal v kĺboch,
- stuhnutosť a znížená pohyblivosť kĺbov.
Aké sú príčiny artrózy?
OA je spôsobená kumulatívnym poškodením kĺbov. Ak trpíte artrózou v jednej časti tela, zvyšuje sa riziko vzniku OA aj v iných častiach tela.
Rizikové faktory, ktoré môžu prispievať k vzniku a rozvoju osteoartritídy, sú:
- genetika (výskyt ochorenia u rodičov alebo súrodencov),
- pohlavie (u žien bol zistený zvýšený výskyt OA v porovnaní s mužmi) a stav po menopauze,
- vek (aspoň 50 rokov),
- povolania vyžadujúce zdvíhanie ťažkých bremien, športy zaťažujúce kĺby (vzpieranie, behanie, futbal a mnoho ďalších) alebo iné činnosti, ktoré poškodzujú kĺby,
- zranenia chrupaviek alebo kĺbov,
- ďalšie ochorenie poškodzujúce kĺby (cukrovka, osteoporóza alebo iný typ artritídy)
- obezita,
- zlé držanie tela.
Liečba artrózy
Liečba artrózy závisí od závažnosti ochorenia, ale jej hlavným cieľom je zmierniť bolesť, zlepšiť funkciu kĺbov a spomaliť progresiu ochorenia. Mala by byť vždy individuálne prispôsobená na základe rozsahu poškodenia kĺbov, celkového zdravotného stavu a životného štýlu pacienta. Zahŕňa farmakologickú liečbu, nechirurgickú liečbu a chirurgickú liečbu.
Farmakologická liečba
- Lieky zmierňujúce bolesť. Sú určené na okamžité tlmenie akútnej bolesti – prinášajú však len krátkodobú úľavu. Používajú sa lieky s obsahom účinnej látky paracetamol a vhodné sú aj protizápalové lieky (NSAID) s obsahom účinnej látky ibuprofén, naproxén alebo diklofenak. Dlhodobé užívanie analgetík však môže byť spojené s výskytom nežiaducich účinkov, preto ho vždy konzultujte s lekárom.
- Liečivá, ako sú ibuprofén a diklofenak, môžeme aplikovať aj priamo na bolestivé miesto pomocou krémov, gélov a mastí. Ich výhodou v porovnaní s tabletami a kapsulami je nižšie riziko vedľajších účinkov.
- Chondroprotektíva (glukozamín sulfát a chondroitín sulfát) – stimulujú syntézu medzibunkovej hmoty chrupavky a mierne znižujú bolesť kĺbov. V porovnaní s liekmi zmierňujúcimi bolesť neúčinkujú hneď, ale až po dlhšom užívaní. Zmiernenie príznakov artrózy však trvá približne 2 až 3 mesiace.
- Pri výraznom zápale môže lekár aplikovať injekciu kortikosteroidov priamo do kĺbu na zmiernenie zápalu a bolesti. Injekcie kyseliny hyalurónovej priamo do kĺbu môžu zlepšiť pohyblivosť a zmierniť bolesť, hoci nie sú vždy účinné pre všetkých pacientov.
Nechirurgická liečba
- Fyzikálna terapia – na posilnenie svalov okolo postihnutého kĺbu, čím sa zlepšuje stabilita.
- Ortopedické pomôcky – ortézy a bandáže alebo palice môžu zmierniť zaťaženie kĺbu.
- Cvičenie – aspoň 30 minút fyzickej aktivity každý druhý deň vám môže pomôcť zmierniť stuhnutosť posilnením svalov okolo kĺbov. Najvhodnejšími aktivitami sú jemné aktivity, ako napríklad plávanie, chôdza alebo joga. Pridaným benefitom je aj kontrola váhy a s tým spojené zníženie intenzity bolesti spôsobenej nadváhou.
Chirurgická liečba
- Pri závažnejšom poškodení kĺbov môže byť potrebná chirurgická liečba. V prípadoch ťažkej artrózy sa často pristupuje k totálnej náhrade kĺbu, teda k endoprotéze, najčastejšie pri kolenných alebo bedrových kĺboch, čo môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacienta.
Starostlivosť o kĺby
Prevencia je dôležitá pre udržanie zdravých kĺbov a zníženie rizika vzniku problémov s kĺbmi. Hoci nie je možné úplne zabrániť rozvoju artrózy, nasledujúce opatrenia môžu významne prispieť k ochrane vašich kĺbov:
- Zdravý životný štýl – vyvážená strava bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály (najmä vitamín D a vápnik) a omega-3 mastné kyseliny, dostatok vody.
- Redukcia telesnej hmotnosti – znižuje zaťaženie kĺbov, najmä pri kolenných a bedrových kĺboch.
- Fyzická aktivita – pravidelný pohyb posilňuje svaly okolo kĺbov a zlepšuje ich flexibilitu. Vyberajte si športy šetrné ku kĺbom (plávanie, cyklistika...).
- Prevencia zranení – používanie správnych techník a vybavenia pri cvičení pomáha predchádzať zraneniam a nadmernému zaťaženiu kĺbov.
- Vyhýbanie sa nadmernému zaťažovaniu kĺbov – opakované pohyby alebo dlhé státie či sedenie môžu kĺby nadmerne zaťažovať.
- Úprava domáceho a pracovného prostredia – dodržiavanie správnych ergonomických zásad (napríklad vhodným sedením pri práci) môže znížiť záťaž na kĺby.
- Prípravky kĺbovej výživy – mali by obsahovať zložky, ako glukosamín sulfát, chondroitín sulfát, kolagén, kyselina hyalurónová a MSM (metylsulfonylmetán).
- Glukosamín sulfát a chondroitín sulfát sú prirodzenou zložkou chrupavky, majú protektívny efekt na chrupavku.
- Kolagén je základnou bielkovinou kĺbových chrupaviek, zabezpečuje ich pevnosť a pružnosť. Zabezpečuje však aj potrebnú pevnosť a elasticitu kože, kostí, šliach a iných tkanív. Existujú rôzne typy kolagénu (typ I, II, III, IV a V), ktoré sa líšia svojimi špecifickými vlastnosťami a účinkami v tele. Typ I a III sú najčastejšie používané v kolagénových doplnkoch na podporu zdravia kože, zatiaľ čo typ II sa často používa na zlepšenie zdravia kĺbov.
- Kyselina hyalurónová je látka, ktorá je súčasťou kĺbovej tekutiny. Pomáha premazávať a chrániť kĺby pred ich poškodením.
- MSM (metylsulfonylmetán) je prirodzene sa vysykytujúca zlúčenina síry. Má protizápalový účinok a zachováva funkciu chrupavky.
TIP: Na zmiernenie ťažkostí s kĺbmi je dostupných aj mnoho masážnych prípravkov. Najčastejšie obsahujú konopný olej, extrakty z arniky, kostihoja, sibírskej jedle, kosodreviny, rozmarínu, ale aj chladivý mentol či, naopak, hrejivý kapsaicín zo štipľavých papričiek.
Kedy navštíviť lekára?
Neignorujte príznaky pretrvávajúcej bolesti a stuhnutosti kĺbov. Čím skôr navštívite lekára, tým skôr budete môcť začať liečbu spojenú so zlepšením kvality svojho života.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.


