Vedeli ste, že 26 000 dospelých ľudí na Slovensku trpí reumatoidnou artritídou1, inak označovanou aj ako reuma? Reuma patrí medzi časté, zápalové ochorenia kĺbov. Postihuje všetky vekové skupiny, viac ženy, a najčastejšie sa začína medzi 20. až 50. rokom života. Typickým príznakom je bolesť kĺbov, ktorá je sprevádzaná zvýšenou teplotou, začervenaním, opuchom a stuhnutosťou kĺbov.
- Typy reumatických ochorení
- Čo je to reumatoidná artritída a prečo vzniká?
- Príznaky reumy
- Diagnostika reumy
- Ako sa reuma lieči?
- Prevencia vzniku reumy
- Kedy k lekárovi?
Typy reumatických ochorení
Reuma je zľudovený názov pre reumatoidnú artritídu, ale reumou rozumieme množstvo ochorení súvisiacich s pohybovým aparátom s podobnými príznakmi. Medzi najčastejšie patria:
- Reumatoidná artritída – bolestivé, zápalové ochorenie kĺbov spojené s ich deformáciou.
- Dna – vzniká v dôsledku zvýšenej koncentrácie kyseliny močovej. Prejavom ochorenia je dnavý záchvat (nadmerne opuchnutý, začervenaný a bolestivý kĺb).
- Osteoporóza – dochádza k odbúravaniu kostnej hmoty, čim sa zvýši riziko vzniku zlomenín. Postihuje najmä staršie osoby a ženy v období menopauzy.
- Osteoartróza – degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré poškodzuje celý kĺb, nielen chrupavku. Najčastejšou lokalizáciou je kolenný kĺb.
- Ankylozujúca spondylitída (Morbus Bechterew) – chronické, zápalové ochorenie chrbtice. Prejavuje sa bolesťou najčastejšie v dolnej oblasti chrbta.
- Fibromyalgia – reumatické ochorenie svalov a šliach sprevádzané bolesťou v celom tele.
Čo je to reumatoidná artritída a prečo vzniká?
Jedná sa o závažné, chronické ochorenie kĺbov, svalov, šliach a mäkkých tkanív. Najčastejšie dochádza k poškodeniu drobných kĺbov ruky, nohy, zápästných, členkových alebo kolenných kĺbov. Reumou môžu byť postihnuté aj vnútorné orgány a iné systémy, napr. srdcovo-cievny systém, pľúca, obličky, pečeň, oči a iné. Patrí medzi autoimunitné ochorenia (imunitný systém napáda vlastné bunky).
Reuma má negatívny vplyv na kvalitu života. Obmedzuje človeka pri bežných aktivitách, ale aj v mnohých iných oblastiach, a to z dôvodu vyčerpania kvôli nedostatku energie, a najmä z dôvodu pociťovania bolesti. Avšak zmenou životného štýlu, pohybom a správnou liečbou sa dokážu ľudia s reumou začleniť do normálneho života.
Hlavnou príčinou jej vzniku je zápal synoviálnej výstelky v kĺboch. Dochádza k deštrukcii (rozkladu) chrupavky aj kĺbov.
Medzi ďalšie príčiny vzniku patria:
- genetická predispozícia,
- hormonálne zmeny,
- nezdravý životný štýl (nedostatok pohybu, stres, zlá strava, obezita, nadváha, nedostatok vápnika, horčíka a vitamínov, nadmerný príjem kofeínu),
- infekcie,
- fajčenie, alkohol.
Príznaky reumy
- Bolesť kĺbov (aj v pokoji),
- opuch, začervenanie, prítomnosť tekutiny v kĺbe,
- znížená pohyblivosť kĺbov,
- stuhnutosť kĺbov (najmä ráno),
- deformácia kĺbov, reumatoidné uzly (podkožné uzly),
- únava,
- slabosť,
- zvýšená teplota,
- nevoľnosť,
- úbytok hmotnosti (znížené množstvo kostnej hmoty),
- poruchy spánku (budenie sa na bolesť),
- úzkosť, depresia.
Diagnostika reumy
Pri charakteristických príznakoch je diagnostika pomerne jednoznačná. Vykonávajú sa fyzikálne vyšetrenia, ale aj iné laboratórne vyšetrenia (krvný obraz, biochemické vyšetrenia), ktoré signalizujú aj prítomnosť zápalu. Ďalšou metódou je RTG (röntgen) alebo sonografické vyšetrenie kĺbov.
Ako sa reuma lieči?
V prvom rade je dôležité navštíviť lekára čo najskôr, konkrétne reumatológa, ktorý stanoví liečbu. Ochorenie sa nedá úplne vyliečiť. Cieľom je výrazne zlepšiť kvalitu života, a tak zaradiť pacienta do bežného fungovania.
Farmakologická liečba
Na liečbu reumatoidnej artritídy sa používa niekoľko skupín liečiv: antireumatiká označované ako DMARDs – „chorobu modifikujúce antireumatiká“, medzi ktoré patrí napríklad sulfasalazín, hydroxychlorochín, lefnunomid, metotrexát a iné. Ich cieľom je potlačiť zápal a zastaviť progresiu choroby, čiže zastaviť alebo spomaliť deštrukciu kĺbov. Je potrebné ich dlhodobé užívanie. Na tlmenie zápalu a bolesti sa podávajú antiflogistiká a analgetiká (ibuprofén, diklofenak, aceklofenak, celekoxib a pod.). Zápal tiež tlmia glukokortikoidy a ťažké formy reumatoidnej artritídy sa liečia biologickou liečbou.
Fyzikálna liečba
Ako podporná liečba sa odporúča cvičenie, rehabilitácie, rôzne formy elektroterapie, protetické pomôcky (špeciálna obuv, bandáže, barly...). Ak neviete, aký pohyb alebo pomôcka je pre vás vhodná, obráťte sa na odborníka.
Doplnková a prírodná liečba
Zaraďte do svojho života výživové doplnky, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu pohybového aparátu.
- Vitamíny (C, D, K, skupiny B) sú potrebné pre pevné kosti, chrupavky, podporujú správne fungovanie nervového systému, posilňujú imunitný systém, čím zvyšujú odolnosť organizmu voči infekcii.
- Okrem vitamínov sú dôležité aj minerály, ako vápnik, horčík, fosfor, draslík na udržanie zdravých a pevných kostí a svalov.
- Odporúča sa tiež užívať omega-3 mastné kyseliny.
- Na výživu kĺbov a správnu funkciu pohybového aparátu sú vhodné prípravky kĺbovej výživy obsahujúce kolagén, glukozamín sulfát a chondroitín sulfát.
- Tzv. systémová enzymoterapia je založená na pôsobení prírodných enzýmov (amyláza, lipáza, bromelaín, chymotrypsín a iné), ktoré zmierňujú opuchy a bolesti kĺbov, zlepšujú ich hybnosť.
Pri bolestiach sa odporúča na postihnuté miesto aplikovať masti, krémy alebo masážne gély s obsahom gáfru, eukalyptu, mentolu, rozmarínu, medovky, levandule, kostihoja alebo kapsaicínu, ktoré zmierňujú bolesti, a pôsobia hrejivo. Hrejivé prípravky sa neodporúčajú pri zápale (opuchu). Pri opuchoch sú vhodné chladivé obklady.
Priaznivé liečivé účinky majú aj bylinné kúpele, napr. s vŕbou, nechtíkom a očiankou.
K správnej funkcii kĺbov prispievajú byliny, ako púpava, breza, baza, ovos, omán, lopúch a pod., či už vo forme čajov, kvapiek alebo rastlinných štiav.
Doplnkovú a prírodnú liečbu je potrebné voliť s ohľadom na predpísanú liečbu, preto sa o nej poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Prevencia vzniku reumy
- Zdravý životný štýl,
- zníženie nadmernej záťaže na kĺby (pri práci, športe...),
- redukcia nadmernej telesnej hmotnosti, ktorá takisto spôsobuje záťaž na kĺby,
- obmedzenie konzumácie alkoholu a kofeínu,
- užívanie výživových doplnkov na podporu pohybového aparátu (vápnik, magnézium, zinok, vitamín C a pod.),
- vykonávnie len takého pohybu, ktorý nespôsobuje ťažkosti,
- pri zápalovom ochorení obmedzenie používania horúcej vody, taktiež pobytov v saune a pod.
Kedy k lekárovi?
Liečba reumy patrí do rúk lekára. Aj u reumatologických pacientov sa môžu objaviť rôzne komplikácie, nielen bolesť kĺbov. Akútne navštívte lekára:
- ak sa vám horšie dýcha,
- ak pociťujete bolesť na hrudníku,
- ak máte závraty, poruchy videnia,
- ak máte žalúdočné ťažkosti,
- ak vraciate krv.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.
1. Zdroj: https://www.health.gov.sk/Clanok?lieky-nove-reumatoidna-artritida