Potničky a zapareniny sú najčastejším kožným problémom malých detí. Vyskytujú sa najmä na koži, ktorá je ukrytá pod plienkou, a môžu spôsobovať nepríjemné svrbenie. Nemajte však obavy, pretože zapareninám a potničkám sa dá ľahko predchádzať, a ak sa vyskytnú, existuje mnoho spôsobov, ako ich liečiť.
- Čo sú potničky?
- Čo sú zapareniny?
- Kedy vznikajú potničky a zapareniny?
- Prevencia zaparenín a potničiek u detí
- Ako postupovať pri potničkách?
- Ako postupovať pri zapareninách?
- Kedy navštíviť lekára?
Čo sú potničky?
Potničky sú pre deti aj rodičov nepríjemné, no zvyčajne nespôsobujú väčšie problémy a po niekoľkých dňoch zmiznú samé. Prejavujú sa malými začervenanými vyrážkami. Vyrážky môže sprevádzať nepríjemný pocit svrbenia alebo mierny opuch. Tieto symptómy sa u detí a dospelých nelíšia. Môžu sa objaviť na akejkoľvek časti tela a nie sú prenosné – nemôžete sa nimi nakaziť od svojho dieťaťa.
Čo sú zapareniny?
Zapareniny (odborne plienková dermatitída) sa vyskytujú v oblastiach, ktoré sú v kontakte s plienkou – oblasť genitálií, vnútorná plocha stehien, zadoček. Prejavujú sa začervenaním a drobnými červenými vyrážkami. V dôsledku zvýšenej vlhkosti, ktorej je pokožka pod plienkou vystavovaná, sa môžu na pokožke objaviť aj pľuzgiere. Zapareniny je potrebné liečiť hneď, ako sa objaví začervenanie pokožky, pretože hrozí riziko vzniku zápalu na koži. Skorou liečbou predídete aj vzniku nepríjemných pľuzgierov.
Kedy vznikajú potničky a zapareniny?
Potničky vznikajú hlavne v letných mesiacoch, kedy sa všetci potíme viac ako obvykle. Príčinou vzniku je dočasné upchatie potných žliaz. Uviaznutý pot následne vyvolá nepríjemné vyrážky – potničky. U malých detí sa objavujú hlavne v oblastiach, ktoré sú pokryté plienkou, a sú nedostatočne vetrané. Môžeme ich pozorovať aj v podpazuší, na stehnách, krku alebo trupe. Vznikajú aj pri horúčke a zvýšenej telesnej teplote. U bábätiek sa potničky vyskytujú častejšie ako u dospelých. Spôsobuje to fakt, že detský organizmus ešte nevie regulovať svoju telesnú teplotu, a preto sa bábätká potia viac ako staršie deti a dospelí.
Zapareniny u detí sa vyskytnú, ak je koža v dlhodobom kontakte s močom a stolicou. Oblasť pod plienkou je potom vystavená zvýšenej vlhkosti, ktorá kožu irituje. Plienková dermatitída môže byť zapríčinená chemickým dráždením pri rozklade potu, stolice a moču alebo infekciou. Preto je potrebné meniť dieťaťu plienku hneď, ako sa znečistí. Niektoré deti môžu mať alergické prejavy zapríčinené parfumovanými plienkami, krémami alebo mydlami.
Prevencia zaparenín a potničiek u detí
- Dôkladná hygiena – kľúčový krok k prevencii zaparenín.
- Potrebná je častá výmena plienok – deti, ktorým sa menia plienky častejšie, majú zapareniny menej často.
- Pokožku umývajte po výmene plienky vodou a jemným mydlom alebo vyskúšajte tzv. syndet, ktorý nedráždi detskú pokožku.
- Ak používate detské vlhčené obrúsky, zvoľte neparfumované a bez zbytočných chemických prímesí.
- Nanášanie ochranného krému po každej výmene plienky – upokojuje pokožku a vytvára na nej ochrannú vrstvu, pôsobí ako bariéra medzi pokožkou a plienkou.
- Môžete vyskúšať prípravky s obsahom hydratačného a regeneračného panthenolu (provitamínu B5) alebo oxidu zinočnatého, ktorý má antibakteriálny a vysušujúci účinok, či nechtíkový krém – výťažky z nechtíka lekárskeho majú upokojujúce účinky aj na už vzniknuté zapareniny a pomáhajú pri ich liečbe.
- Ochranné krémy nanášajte v malom množstve a v tenkej vrstve.
- Voľte voľné bavlnené oblečenie – pomáha pokožke dieťatka dýchať.
- Dojčenie – vedci dokázali, že látky v materskom mlieku pôsobia ako prirodzená ochranná bariéra detskej pokožky proti zapareninám.
Ako postupovať pri potničkách?
Ak sa na pokožke vášho dieťatka objavia potničky, skúste tieto rady na zmiernenie svrbenia a nepríjemných pocitov:
- Schlaďte pokožku prikladaním studeného navlhčeného uteráka na postihnuté miesto, môžete na pokožku priložiť aj ľad, vždy ho však zabaľte do uteráka, pomôže aj vlažná sprcha alebo kúpeľ.
- Neobliekajte dieťa príliš teplo.
- Vyvarujte sa škriabaniu postihnutého miesta – svrbivý pocit radšej zmiernite prikladaním studeného uteráka.
- Pokožku, ktorá je pod plienkou, umývajte jemným mydlom bez parfumácie.
- Vhodný je aj kúpeľ z ovsených vločiek – ak sa vaše dieťatko škriabe, ovsený kúpeľ pomôže uľaviť od svrbenia – v lekárni nájdete už hotovú zmes na prípravu kúpeľa.
Ako postupovať pri zapareninách?
- Postihnutú oblasť pravidelne vetrajte a nechávajte dieťa čo najdlhšie bez plienky – pomôžete tak pokožke rýchlejšie uschnúť.
- Nepoužívajte príliš tesné plienky, ktoré by mohli dráždiť pokožku bábätka. Uistite sa, že dávate svojmu bábätku správnu veľkosť plienky.
- Po každej výmene plienky si dôkladne umyte ruky – predídete tak prenosu baktérií.
- Používajte plienky bez parfumácie a s rýchlou absorpciou vlhkosti.
- Na zaparenú pokožku nanášajte krém na zapareniny, ktorý podporuje regeneráciu podráždenej pokožky.
Kedy navštíviť lekára?
Ak potničky pretrvávajú bez zlepšenia niekoľko dní a máte obavy o zdravotný stav svojho dieťaťa, navštívte lekára. Potničky si rodičia často môžu zameniť s prejavmi alergickej reakcie. Lekár v takomto prípade môže zvážiť liečbu antihistaminikami, teda liekmi, ktoré zmierňujú alergické prejavy.
Ak sa zapareniny vyskytujú bez zlepšenia 2 – 3 dni, môže ísť o bakteriálnu infekciu a je potrebná liečba antibiotikami. Kontaktujte lekára aj v prípade, ak je pokožka dieťaťa dlhodobo podráždená aj napriek dôkladnej hygiene a používaniu ochranných krémov.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.