Ak vám niekto tvrdí, že chrípka je nič a prekonať ju je malina, neverte mu. Chrípka patrí medzi pomerne závažné respiračné ochorenia a neradno podceňovať jej silu. To, ako rýchlo sa s ňou vysporiadate, do veľkej miery záleží od vášho imunitného systému. Akú liečbu chrípky zvoliť?
Čo je chrípka?
Chrípka je akútne vírusové infekčné ochorenie dýchacích ciest a šíri sa kvapôčkovou cestou (kýchaním, kašľaním, rozprávaním) z chorého človeka do okolia. Inkubačná doba je krátka (1 až 3 dni) a jej sezóna je približne od októbra až do cca apríla nasledujúceho roku. V tomto období sa však stretávame s viacerými typmi respiračných ochorení, a to najmä s prechladnutím, a v posledných rokoch karty výrazne zamiešal aj Covid-19.
Odlíšiť chrípku od prechladnutia je relatívne jednoduché – kým pri prechladnutí nastupujú príznaky pozvoľne a sú mierne, chrípka začína náhle, zloží vás rýchlo a jej príznaky sú pomerne silné. Trochu ťažšie je odlíšiť chrípku a Covid-19, ktorý, ako vieme, má mnoho variantov, a teda aj príznaky sú rôzne. Odpoveď, či máte alebo nemáte Covid-19, vám môže poskytnúť Covid-19 test.
Aké sú príznaky chrípky?
- Vysoká horúčka (38 až 40 °C)
- Triaška a zimnica
- Výrazná únava a vyčerpanie
- Silná bolesť hlavy, kĺbov, svalov, "celého tela"
- Bolesť za očami
- Bolesť hrdla
- Suchý, dráždivý kašeľ
- Upchatý nos a dutiny
- Niekedy sa prejavuje aj v tráviacom trakte (nevoľnosťou až vracaním alebo hnačkou)
Čo zaberá na chrípku?
Chrípku je nevyhnutné vyležať!
S chrípkou sa nechodí do školy, do práce, na nákupy, jednoducho nikam, a to z viacerých dôvodov:
- je infekčná, rýchlo sa šíri,
- môže sa ľahko skomplikovať, a to v podobe sekundárnych bakteriálnych infekcií (zápal prínosových dutín, stredného ucha, priedušiek, pľúc) alebo vírusového zápalu pľúc; je to nebezpečné najmä u rizikových skupín (malé deti, tehotné ženy, seniori, osoby trpiace chronickými ochoreniami dýchacích ciest, cukrovkou, ochoreniami srdca a vysokým krvným tlakom, poruchami imunitného systému...),
- neliečená a prechodená chrípka môže mať za následok aj zápal srdcového svalu, čo je ťažká a vážna komplikácia, a to bez ohľadu na vek či fyzickú kondíciu,
- je tak vysiľujúca, že pobyt v posteli je častokrát jediná činnosť, na ktorú sa počas jej trvania zmôžete.
Ako liečiť chrípku?
Liečba chrípky je symptomatická. Základom je izolácia, pokoj a oddych na lôžku, znižovanie horúčky, tlmenie ostatných príznakov a dostatočný príjem tekutín a vitamínov.
Horúčka a bolesť (hlavy, hrdla, svalov, kĺbov, celého tela)
Znižovanie horúčky je počas chrípky kľúčové, pretože dlhotrvajúce horúčky nad 38 °C sú pre organizmus značne vyčerpávajúce. Použite lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofénu alebo kyseliny acetylsalicylovej. Ich výber prispôsobte svojmu celkovému zdravotnému stavu, resp. ochoreniam, ktorými trpíte, alebo liekom, ktoré užívate. Pri ich dávkovaní sa riaďte Písomnou informáciou pre používateľa, odporúčané dávky nikdy neprekračujte, mohlo by dôjsť k predávkovaniu! Všetky tieto lieky tlmia aj bolesť rôzneho charakteru.
Paracetamol
Ibuprofén
Kyselina acetylsalicylová
Pozor, lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej pri horúčke nikdy nepodávajte deťom do 16 rokov, hrozí riziko vzniku závažného, život ohrozujúceho tzv. Reyovho syndrómu!
Upchatý nos a dutiny
Prvou pomocou pri upchatom nose sú lokálne účinkujúce dekongestíva – nosové kvapky alebo spreje (obsahujú xylometazolín, oxymetazolín, nafazolín, tramazolín), ktoré zmierňujú opuch a prekrvenie nosovej sliznice, uvoľňujú upchatý nos a prínosové dutiny, a tak uľahčujú dýchanie. Účinkujú rýchlo (v priebehu niekoľkých sekúnd až minút) a účinok pretrváva priemerne 6 až 8 hodín, u niektorých liekov 10 až 12 hodín. Aplikujú sa 2 až 3-krát denne.
Sú určené len na krátkodobé použitie (maximálne 5 až 7 dní), dlhodobé alebo nadmerné používanie môže viesť k poškodeniu nosovej sliznice a ku vzniku závislosti.
Vhodnou alternatívou sú prípravky s obsahom hypertonickej morskej vody, ktoré takisto uvoľňujú upchatý nos a prínosové dutiny, uľahčujú dýchanie. Nosovú sliznicu navyše zvlhčujú a zrieďujú hlieny, čo umožňuje ich jednoduchšie vyfúkanie. Nie sú návykové. Majú sa používať len počas trvania akútnych problémov, cca 10 až 14 dní.
Coldrex, Theraflu a spol. – áno alebo nie?
Ide o kombinované prípravky (obsahujúce paracetamol/ibuprofén proti horúčke a bolesti, liečivo na odpuchnutie nosovej sliznice, zníženie tlaku v dutinách a uvoľnenie dýchania, vitamín C, niektoré aj liečivá proti kašľu). Používajte ich len v prípade, ak horúčku a bolesť (hlavy, hrdla, kĺbov či svalov) sprevádzajú aj upchatý nos a prínosové dutiny.
Výhodou ich použitia je, že jeden liek je postačujúci na zmiernenie viacerých príznakov chrípky. Nekombinujte ich preto s inými liekmi proti bolesti a horúčke, liekmi na odpuchnutie nosovej sliznice (kvapky/spreje do nosa alebo celkovo pôsobiace) a ak obsahujú liečivo proti kašľu, ani s liekmi proti kašľu.
Takisto však nie sú zázračné – ak si dáte Coldrex, neznamená to, že môžete hneď pobehovať kade-tade – stále preto dodržiavajte aj režimové opatrenia.
Sú vhodné len na krátkodobú liečbu (3 až 5 dní). Dostupné vo forme tabliet alebo horúcich nápojov.
Tablety
Horúce nápoje
Aj na suchý kašeľ
Suchý kašeľ
Chrípku sprevádza suchý, dráždivý kašeľ, ktorý je únavný a vysiľujúci a bráni aj v pokojnom spánku. Na jeho tlmenie sa používajú antitusiká, najčastejšie vo forme sirupov či kvapiek. Osvedčené sú liečivá butamirát, oxeladín či dextrometorfán. Alebo môžete použiť už vyššie spomínaný kombinovaný prípravok (Paralen Grip), ktorý obsahuje aj liečivo proti suchému kašľu.
Bolesť hrdla
Zapálené hrdlo, začervenaná a opuchnutá sliznica, bolesť a ťažkosti pri prehĺtaní – tieto príznaky pomôžu zmierniť lokálne účinkujúce prípravky vo forme pastiliek na cmúľanie, kloktadiel alebo sprejov do hrdla. Stavte napríklad na účinnú látku benzydamín, ktorá má trojaký účinok – antiseptický (pôsobí proti širokému spektru mikroorganizmov), protizápalový a lokálne znecitlivujúci (rýchlo tlmí bolesť). Po aplikácii prípravkov je potrebné približne 30 minút nejesť a nepiť.
Režimové opatrenia
- Počas chrípky sa izolujte, doprajte si pokoj a oddych.
- Nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín.
- Imunitu posilňujte prostredníctvom vitamínov C, D a zinku, prípadne prírodných látok (napríklad s obsahom betaglukánu).
- Pravidelné vetrajte a zvlhčujte vzduch.
- Zásobte sa hygienickými vreckovkami, pri kašli a kýchaní si nimi zakrývajte nos a ústa, použité ihneď zahoďte do koša.
Prevencia chrípky
V čase zvýšeného výskytu respiračných ochorení je dôležité:
- vyhýbať sa chorým osobám a miestam, kde je vysoká koncentrácia ľudí (napr. obchodné centrá, kiná, detské kútiky),
- dodržiavať hygienu rúk,
- posilňovať imunitu:
- príjem vitamínov C a D, zinku, betaglukánov, probiotík, atď.,
- pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu,
- šport, otužovanie, sauna,
- zdravá strava (veľa ovocia a zeleniny),
- dostatočne oddychovať, vyhýbať sa stresu.
- Najlepšou formou prevencie je očkovanie proti chrípke.
- Ochranu pred vírusmi (nielen chrípky) poskytujú aj tzv. bariérové prípravky – spreje do nosa, do hrdla alebo ako pastilky na cmúľanie. Pôsobia mechanicky – vytvárajú sa sliznici ústnej dutiny a nosa ochranný film. Vďaka tomu zabraňujú prichyteniu vírusov na sliznicu a ich množeniu, čím sa znižuje riziko vzniku infekcie.
Kedy k lekárovi?
Horúčka by mala pri nekomplikovanej chrípke odznieť zvyčajne do 5 dní, ostatné príznaky do cca 10 dní, avšak celková únava organizmu môže pretrvávať niekoľko ďalších týždňov.
Liečbu chrípky a svoj zdravotný stav by mali s lekárom od začiatku konzultovať osoby z rizikových skupín (malé deti, tehotné ženy, seniori, osoby trpiace chronickými ochoreniami, poruchami imunitného systému, atď.).
Kontaktujte ho aj v prípade, ak vysoké horúčky trvajú viac než tri dni, pri kašli pociťujete silné bolesti na hrudníku, máte sťažené dýchanie (dušnosť, zle sa vám dýcha), a celkovo, ak sa cítite veľmi zle a slabo.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použite.