S kašľom sa stretáva pravidelne množstvo ľudí. Pri jeho liečbe je dôležité poznať, o aký kašeľ sa jedná. Poznáme dva druhy kašľa, a to suchý a vlhký. Suchý, dráždivý kašeľ sa prejavuje najmä v noci a výrazne zhoršuje kvalitu života. Ako si s ním poradiť?
Čo je suchý kašeľ a ako vzniká?
Suchý kašeľ sa označuje aj ako neproduktívny kašeľ, pretože nie je sprevádzaný tvorbou hlienu. Vzniká následkom podráždenia dýchacích ciest. Ak je na začiatku ochorenia prítomný suchý kašeľ, môže sa po pár dňoch zmeniť na vlhký, ktorý je charakteristický produkciou hlienu. Nie je to však pravidlom, v niektorých prípadoch je prítomný len suchý kašeľ, ktorý môže pretrvávať aj niekoľko týždňov.
Príčiny vzniku suchého kašľa
Príčiny vzniku suchého kašľa môžu byť rôzne. Medzi najčastejšie patria:
- infekcie dýchacích ciest,
- alergia a senná nádcha,
- astma,
- prach alebo dym,
- fajčenie.
Čo môže sprevádzať suchý kašeľ?
- Bolesť v hrdle,
- šteklenie v hrdle,
- zachrípnutý hlas,
- sťažené dýchanie.
Ako na suchý a dráždivý kašeľ?
Liečba suchého kašľa závisí od príčiny, ktorá ho spôsobuje. Na liečbu silného suchého a dráždivého kašľa sú určené antitusiká, čiže lieky, ktoré ho tlmia. Sú dostupné v rôznych liekových formách, ako kvapky, sirupy, tablety.
Medzi účinné látky zo skupiny antitusík patria: dextrometorfán (Mugotussol sirup, Robitussin Antitussicum sirup), butamirát (Tussin kvapky, Sinecod sirup), prípadne oxeladín (Paxeladine sirup). Okrem toho je dostupný aj kombinovaný prípravok s obsahom dvoch účinných látok – butamirát a guajfenezín (Stoptussin kvapky, Stoptussin tablety, Stoptussin sirup), ktorý tlmí suchý, dráždivý kašeľ a zároveň uľahčuje vykašliavanie.
Bylinné prípravky na kašeľ
Na suchý kašeľ sú vhodné byliny s obsahom slizov. Obsahuje ich napríklad ibiš lekársky, ktorý má aj protizápalový účinok. Nájdete ho v prípravkoch Tussirex, v kombinácii s medom zmierňuje suchý a dráždivý kašeľ.
Zmes bylín, ktoré pôsobia proti suchému kašľu obsahuje aj homeopatický liek Stodal. Jeho výhodou je, že je vhodný na suchý aj vlhký kašeľ. Môžu ho užívať deti aj dospelí.
Prírodná liečba
Je založená na príprave záparov (bylinného čaju).
Na suchý kašeľ je vhodná priedušková zmes s obsahom účinných bylín na zmiernenie kašľa a bolesti v hrdle.
Medzi účinné bylinky na suchý kašeľ patria: zázvor, koreň zo sladkého drievka, ibiš, lipa, materina dúška, lišajník islandský, slez.
Medzi najznámejšie babské recepty na kašeľ patrí určite cibuľový sirup. Je vhodný ako pomocná liečba kašľa. Cibuľa obsahuje prírodné antibiotikum, ktoré pôsobí antibakteriálne. Taktiež obsahuje množstvo vitamínov, ktoré posilnia vašu imunitu. Pre lepšiu chuť môžete sirup ochutiť medom. Med pôsobí protizápalovo, zmierňuje podráždené hrdlo a potláča kašeľ.
Režimové opatrenia pri suchom kašli
- Dodržiavať pitný režim (bylinné čaje, napr. priedušková zmes),
- nefajčiť,
- vyhnúť sa konzumácii sýtených a studených nápojov,
- inhalovať pomocou inhalátora (na inhaláciu sú vhodné minerálne vody, napr. Vincentka), inhaláciu je dôležité vykonávať pravidelne, aspoň raz denne.
Prevencia
- Posilňovať imunitný systém,
- dbať na zdravý životný štýl,
- vyhýbať sa fajčeniu,
- obmedziť pobyt v znečistenom prostredí,
- zvlhčovať vzduch.
Kedy k lekárovi?
Suchý kašeľ je dôležité nezanedbávať. Môže sa zhoršiť, prípadne prerásť do chronického kašľa. Lekára by ste mali navštíviť:
- ak suchý kašeľ pretrváva dlhodobo alebo sa zhoršuje,
- ak sa kašeľ zmenil na vlhký s produkciou zafarbeného hlienu,
- ak vykašliavate krv,
- ak pociťujete bolesť na hrudníku,
- ak kašeľ sprevádza horúčka, zimnica a pod.,
- ak máte sťažené dýchanie.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.