Poznáme ho najmä z prípravkov na podporu imunity, prípadne rastu vlasov a zdravia nechtov. Nenápadný, ale pre naše telo nevyhnutný minerál, zinok. Aké sú jeho funkcie v organizme, jeho odporúčaná dávka, a môže ho byť niekedy až priveľa? Ktorý produkt s obsahom zinku si máme vybrať, aby sme neboli sklamaní? Na tieto, ale i ďalšie otázky odpovedá nasledujúci článok.
- Základné funkcie zinku
- Nedostatok zinku a imunitné ochorenia
- Zinok pre starostlivosť o pleť
- Zinok pre zdravé nechty a vlasy
- Príjem zinku a odporúčané denné dávkovanie
- Ako dlho užívať zinok?
- Ako užívať zinok?
- Ako vybrať kvalitný výživový doplnok zinku?
- Zinok pre deti
- Zinok v tehotenstve
Základné funkcie zinku
Zinok sa podieľa na metabolizme bielkovín, sacharidov a tukov a je prítomný v takmer všetkých orgánoch nášho tela. Tvorí súčasť viac ako 300 enzýmov a koenzýmov, podieľa sa tiež na syntéze DNA, RNA, hemoglobínu (hlavnej zložky červených krviniek) a na transporte oxidu uhličitého.
Okrem toho hrá dôležitú úlohu v procese delenia, rastu a regenerácie buniek, podporuje rast kostí a správne fungovanie zraku a mozgu.
Je dôležitý tiež pre intímne zdravie mužov – od dozrievania semenníkov cez udržanie normálnej hladiny testosterónu (pohlavného hormónu) v krvi až po funkčnosť prostaty. Rovnako prispieva k plodnosti a správnej reprodukčnej funkcii.
Okrem toho pomáha neutralizovať škodlivý účinok alkoholu ovplyvnením enzýmov, ktoré ho metabolizujú, čím prispieva k jeho rýchlejšiemu odstráneniu z tela.
Zinok tiež ovplyvňuje takmer všetky aspekty imunitného systému. Je rozhodujúci jednak pre vývoj a funkciu buniek sprostredkujúcich vrodenú imunitu (prvá línia obrany, ktorá je prirodzenou súčasťou tela), no jeho nedostatok ovplyvňuje aj získanú imunitu (špecifická imunita, vytvára pamäťové bunky schopné reagovať na infekcie, s ktorými sa už stretli).
Tento minerál tiež zohráva dôležitú funkciu v účinku inzulínu (hormónu, riadiaceho energetické pochody a metabolizmus cukrov).
Nedostatok zinku a imunitné ochorenia
Zinok je teda dôležitým prvkom pre správnu funkciu imunitného systému a podieľa sa tiež na protivírusovej imunite niekoľkými spôsobmi:
- podporuje tvorbu tzv. interferónov, čo sú látky produkované bunkami v reakcii na vírusové infekcie, ale môžu byť aj súčasťou obrannej reakcie proti baktériám, prípadne parazitom – predstavujú teda prvú obrannú líniu proti širokému spektru patogénov;
- podieľa sa na správnom fungovaní NK buniek (typ bielych krviniek zodpovedných za rozpoznávanie a ničenie infikovaných buniek);
- podieľa sa na procese dozrievania T- a B-lymfocytov (typy bielych krviniek) a tiež na tvorbe imunoglobulínov (protilátok, ktoré slúžia na rozpoznávanie a neutralizáciu cudzorodých mikroorganizmov);
- reguluje zápalovú odpoveď organizmu a následný proces hojenia;
- zvyšuje odolnosť buniek proti infikovaniu vírusmi a celkovo udržiava konzistentnosť slizničných povrchov.
Nedostatok tohto stopového prvku sa môže prejavovať častejšími infekciami najmä horných dýchacích ciest, výskytom áft, prípadne hnačkami.
Zinok pre starostlivosť o pleť
Zinok zohráva v kožnom lekárstve významnú úlohu. Jeho systémové, ale aj lokálne pôsobenie sa uplatňuje pri dermatologických infekciách, pri ochoreniach, ako je psoriáza, akné, atopický ekzém či alopécia (chorobné vypadávanie vlasov). V prípade infekčných ochorení kože je dôležitá jeho imunomodulačná aktivita, čo sa využíva napríklad pri opakovanom výskyte bradavíc vírusového pôvodu. U pacientov s akné sa pri perorálnom (systémovom) podaní využíva jeho protizápalové pôsobenie. Pri niektorých ďalších ochoreniach (psoriáza, aftózna stomatitída) bola pacientom nameraná nízka hladina zinku. Po jeho niekoľko týždňovom dopĺňaní bolo pozorované zlepšenie alebo vymiznutie príznakov daného ochorenia. Okrem týchto účinkov zinok podporuje celkovú celistvosť kože a hojenie rán.
Zinok pre zdravé nechty a vlasy
Nedostatok zinku sa spája s kožnými prejavmi. Okrem defektov na pokožke sa vyznačuje tiež lámaním a vypadávaním vlasov, zmenou ich kvality, suchosťou vlasov či vypadávaním mihalníc a obočia. Pri nechtoch pozorujeme najmä štiepenie, lámanie a spomalený rast.
Príjem zinku a odporúčané denné dávkovanie
Zinok sme schopní získavať z potravy, pričom jeho bohatým zdrojom sú morské plody, ryby a červené mäso, strukoviny, obilniny a celozrnné výrobky, orechy či zelené vňate. Z rastlinných zdrojov je však jeho vstrebávanie nižšie, preto by na jeho dostatočný príjem mali dbať hlavne vegetariáni a vegáni. V ľudskom organizme je zinok zastúpený najmä v pečeni, svaloch, kostiach, koži, nechtoch a vlasoch. Vo vysokých koncentráciách sa nachádza tiež v očiach, u mužov sa najviac zinku vyskytuje v prostate.
Pokiaľ sú tieto potraviny v našom jedálničku zastúpené v menšej miere, je vhodné dopĺňať zinok do tela pomocou výživových doplnkov.
Odporúčané denné dávky zinku sú závislé od pohlavia, veku, stavu (tehotenstvo/dojčenie), aktivity a celkového zdravotného stavu a pohybujú sa v nasledovných množstvách:
- deti školského veku 7 - 10 mg,
- dospievajúce deti 9 - 15 mg,
- dospelí 7 - 16 mg,
- tehotné a dojčiace ženy 11 – 12 mg.
U športovcov a rizikových skupín je možné podávať 25 mg zinku denne, prípadne viac.
Ako dlho užívať zinok?
V odporúčaných dávkach možno zinok užívať aj dlhodobo, nakoľko sa v tele nehromadí, ale jeho nadbytočné množstvo sa vylúči. Jeho dlhodobé užívanie v množstve vyššom ako 25 mg denne však treba konzultovať s lekárom, keďže môže hroziť predávkovanie. K hlavným príznakom predávkovania patria bolesti brucha, hnačka, nevoľnosť a vracanie, prípadne kovová chuť v ústach. Tieto príznaky však zvyknú častom ustúpiť. Vysoké dávky zinku môžu znižovať mieru vstrebávania medi a železa, preto je potrebné pri dlhodobej dávke nad 30 mg denne, užívať aj 2 – 3 mg medi. Pri bezdôvodnom užívaní vysokých dávok zinku v množstve viac ako 50 mg denne po dobru niekoľkých mesiacov až rokov môže dôjsť k významným nežiaducim účinkom, ako je zníženie hladiny medi a železa, zníženie „dobrého“ HDL cholesterolu, poškodenie imunitných funkcií organizmu, narušenie tvorby spermií a zvýšenie rizika rakoviny prostaty, prípadne narušenie funkcie tráviacich enzýmov.
Ako užívať zinok?
Vstrebávanie zinku v tele prebieha najmä v tenkom čreve, pričom tento proces môže byť ovplyvnený viacerými faktormi. Negatívny vplyv na jeho vstrebávanie má vysoký príjem železa a vápnika (preto by sa výživové doplnky s obsahom zinku a železa, prípadne vápnika mali užívať oddelene), ďalej sú to fytáty (látky prítomné v obilninách a strukovinách), kyselina fytová (prítomná v niektorých druhoch zeleniny), polyfenoly (v čaji a káve), ale napríklad aj kofeín. Preto by si kávičkári nemali dávať zinok teste pred alebo po káve. Zinok tiež znižuje mieru vstrebávania niektorých druhov antibiotík. Produkty s obsahom zinku je vhodné užívať s dostatočným odstupom od jedla, buď polhodinu pred alebo 2 hodiny po ňom.
Ako vybrať kvalitný výživový doplnok zinku?
Zinok je na našom trhu dostupný vo viacerých formách. Môžu to byť tablety, kapsuly, kapsuly s postupným uvoľňovaním, pastilky na cmúľanie, ale tiež tekuté formy, ako sirup či kvapky. Zinok môže byť v týchto prípravkoch viazaný v anorganických alebo organických formách. Najčastejšou anorganickou soľou zinku je oxid zinočnatý, ktorý má ale pomerne nízku vstrebateľnosť (len niečo okolo 10 %), čomu zodpovedá aj jeho nízka cena. Naproti tomu, organické formy zinku sa vyznačujú omnoho lepšou vstrebateľnosťou a využiteľnosťou pre organizmus. Medzi tieto formy patrí orotát, pikolinát, glukonát, citrát, prípadne bisglycinát. Zinok vo forme bisglycinátu je naviazaný na aminokyselinu glycín. Táto forma má vysokú účinnosť aj využiteľnosť a nezaťažuje žalúdok. Zinok je v mnohých prípravkoch na podporu imunity kombinovaný aj s inými látkami, najčastejšie sú to vitamín C a D.
Zinok pre deti
Zinok má (nielen) v detskom organizme význam pre správne fungovanie imunity, slizníc, ale aj pre správny rast a vývoj. Deti by ho mali získavať prostredníctvom pestrej stravy, preto je dôležité dbať o ich vyvážený jedálniček. Zinok je však možné aj v tomto prípade dopĺňať pomocou rôznych produktov.
Zinok v tehotenstve
Zinok je počas tehotenstva potrebný pre rast a delenie buniek, tvorbu DNA, no je dôležitý aj pri neurologických procesoch a celkovo pri všetkých procesoch asociovaných s reprodukciou. Hrá dôležitú úlohu pri raste a vývoji plodu a tiež pri podpore vývoja nervového a imunitného systému. Pri jeho nedostatočnom príjme plod nemusí primerane rásť, jeho nízka hladina môže spôsobiť tiež predčasný pôrod a taktiež môže mať vplyv na predlžovanie priebehu prirodzeného pôrodu. Nároky na príjem zinku sa teda v tehotenstve a počas laktácie zvyšujú, no za bežných podmienok by sa zinok v tomto období mal užívať len po konzultácii s lekárom.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2022/01/06.pdf
https://unipharma.sk/zinok-a-selen-v-case-pandemie-covid-19/
https://www.1000dni.sk/wp-content/plugins/nutricheq/brochures/sk/moje-batola-nema-dostatok-zinku.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/433b88b3dd65b7cd9add4eae492f7306.pdf
chttps://www.zinkorot.sk/sites/default/files/2020-09/zinok_a_imunitny_system.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/3305101af2abe539d4f3a27a79b5a09c.pdf