Intímne zdravie je dôležitou súčasťou celkového zdravia žien – neovplyvňuje totiž len ich fyzické zdravie, ale aj sexuálny život, duševnú pohodu a kvalitu života. Ženy trápia najmä opakujúce sa vaginálne infekcie a zápaly močových ciest, preto je dôležité venovať pozornosť okrem antibiotickej liečby aj podporným riešeniam.
S infekciou močových ciest sa až polovica žien stretne najmenej raz za život, pričom u jednej tretiny
z nich sa infekcie pravidelne vracajú. Vek pritom nezohráva žiadnu úlohu – príčinou sú patogénne baktérie, ktoré kolonizujú močové cesty, v 65 až 85 percentách ide o baktériu Escherichia coli. To je dôvod, prečo sa infekcie močových ciest liečia užívaním antibiotík. Antibiotická liečba je však často spojená s výskytom rôznych nežiaducich účinkov, ako napríklad hnačka, kožné reakcie, narušenie črevnej či vaginálnej mikroflóry. Nehovoriac o riziku bakteriálnej rezistencie, kedy sa účinnosť daného antibiotika znižuje alebo úplne stráca.
Podporná liečba
V prípade nekomplikovaných infekcií močových ciest, keď nie je indikovaná antibiotická terapia, je možné využiť podpornú liečbu. Často používanými a odborníkmi odporúčanými sú prípravky s obsahom brusníc, zlatobyle a tiež niektoré probiotické kmene, ktoré majú preukázaný účinok proti baktériám spôsobujúcim urogenitálne infekcie. Takéto produkty sú vhodné aj na účely prevencie zápalov močových ciest.
V neposlednom rade netreba zabúdať na dostatočný pitný režim, podporený urologickou bylinnou zmesou.
CystiCran®
Brusnice sú známe ako silný zdroj antioxidantov a ich preventívny účinok pri zápaloch močových ciest je široko zdokumentovaný. Na základe vedeckých dôkazov vieme, že konzumáciou 500 mg brusníc denne sa znižuje riziko opakovanej infekcie močových ciest u zdravých žien, ako aj u tých, ktoré už infekciu prekonali. V súčasnosti najinovatívnejším a najprepracovanejším extraktom z brusníc je látka CystiCran®. Ide o vysoko koncentrovaný patentovaný extrakt z kanadských brusníc (Vaccinium macrocarpon), štandardizovaný na PAC (proanthokyanidíny) a biologickú antiadhéznu aktivitu proti E.coli.
Ako CystiCran® funguje?
K infekcii močových ciest dochádza, keď sa mikroorganizmus prichádzajúci z tráviaceho traktu prichytí na močovú trubicu a začne sa množiť. K bunkovým stenám baktérie priliehajú svojimi fimbriami a práve CystiCran® inhibuje schopnosť fimbrií, čo vedie k tomu, že baktérie sa nedokážu viazať na bunkové steny. Takto inaktivované baktérie sú následne odplavené z močového systému. CystiCran® poskytuje najvyššie koncentrované a biologicky aktívne PAC zo severoamerických brusníc, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie močových ciest. Tento druh brusníc obsahuje unikátne PAC typu A, ktoré sa inde v prírode vyskytujú len zriedkavo. Ich jedinečnosť tkvie v tom, že disponujú bakteriálnymi antiadhéznymi vlastnosťami a pomáhajú podporovať zdravie močových ciest, gastrointestinálneho traktu a ústnej dutiny.
Zlatobyľ obyčajná
Trvácna rastlina typická svojimi zlatožltými kvetmi, s príznačným názvom zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea), sa už stáročia používa v tradičnej medicíne. Odporúča sa najmä pri profylaxii problémov
s močovým ústrojenstvom a chorôb obličiek, ale aj pri bolestiach kĺbov a hemoroidoch. Zlatobyľ obyčajná obsahuje chemické látky, ktoré zvyšujú prietok moču a znižujú opuch. Vďaka svojim vlastnostiam je zlatobyľ obyčajná častou doplnkovou zložkou v produktoch určených pre zdravie močových ciest.
Probiotiká na urogenitálne infekcie
Medzi časté patogény spôsobujúce problémy v intímnej oblasti patria: Gardnerella vaginalis, ktorá je príčinou vzniku vaginózy, Klebsiella pneumoniae, ktorá spôsobuje infekcie močových ciest a Enterococcus faecalis, ktorá zasa stojí za vznikom infekcií močových a vaginálnych ciest. Vhodným riešením je zmes šiestich baktérií mliečneho kvasenia (Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus brevis, Lactobacillus crispatus, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus rhamosus), ktorá vykazuje veľmi dobrú inhibíciu rastu a množenia týchto patogénov. Navyše je odolná voči podmienkam v gastrointestinálnom trakte.
Aký je mechanizmus účinku probiotík?
Probiotiká pôsobia na viacerých úrovniach: nielenže pomáhajú telu budovať si zdravé spoločenstvo mikroorganizmov, ale aj produkovať látky, ktoré majú žiaduce účinky, či ovplyvňovať imunitnú odpoveď organizmu. Tieto ciele dosahujú vďaka tomu, že dokážu kolonizovať a adherovať k sliznici hrubého čreva a posilňovať jej bariérovú funkciu. Zároveň vylučujú antimikrobiálne látky, tzv. bakteriocíny, zvyšujú hladinu cirkulujúcich imunoglobulínov a nešpecifickú imunofagocytárnu aktivitu granulocytov. V čreve tak posilňujú imunitnú odpoveď na vírusové infekcie. Okrem toho vylučujú proteolytické enzýmy, ktoré trávia bakteriálne toxíny.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie.