Kašeľ je obranný mechanizmus, ktorým dýchacie cesty reagujú na podráždenie a snažia sa zbaviť hlienu a iných cudzorodých látok. Jeho najčastejšou príčinou sú akútne infekcie horných a dolných dýchacích ciest, s ktorými sa stretávame predovšetkým v jesennom a zimnom období. Delí sa na suchý a vlhký. Viete, ako kašeľ liečiť?
Kašeľ vás môže potrápiť počas "obyčajného" prechladnutia, chrípky, Covidu-19, bronchitídy (zápalu priedušiek) alebo zápalu pľúc. Začiatok týchto ochorení sprevádza kašeľ suchý (neproduktívny, dráždivý), ktorý sa po pár dňoch mení na kašeľ vlhký, spojený so zvýšenou tvorbou hustého hlienu. Každý typ kašľa si vyžaduje iné lieky, resp. prípravky.
Suchý, dráždivý kašeľ u dospelých
Ak zakašlete len párkrát do dňa, čiže máte mierny kašeľ, ktorý vzniká podráždením sliznice hrdla a hltana, sú postačujúce aj bylinné prípravky, ktoré na sliznici vytvárajú ochrannú vrstvu, zvlhčujú ju a zmierňujú nutkanie na kašeľ. Vyskúšajte napríklad pastilky s obsahom lišajníka islandského.
Ak je však kašeľ silný, dráždivý, vysiľuje a unavuje vás, prípadne vám nedá spať, siahnite po silnejších liekoch na jeho utlmenie zo skupiny antitusík. Delia sa na kodeínové a nekodeínové.
Kodeínové, centrálne pôsobiace antitusiká pôsobia na centrum kašľa v mieche. Majú sa používať len v prípadoch silného a bolestivého kašľa, aj to krátkodobo – dlhodobé užívanie môže vyvolať návyk. Ich nevýhodou je, že môžu negatívne ovplyvniť pozornosť a spôsobiť ospalosť (nutná opatrnosť pri šoférovaní, prácach vo výškach a podobne).
- Kodeín – Pleumolysin (v kombinácii s rastlinnými silicami – prilbicová, pomarančová, tymiánový extrakt, saponíny, ktoré podporujú vykašliavanie)
- Pentoxyverín – Stadatussin
- Dextrometorfán – Robitussin antitussicum, Mugotussol, Dinarex, obsahuje ho aj kombinovaný prípravok používaný pri prechladnutí a chrípke – Paralen Grip
Nekodeínové antitusiká (oxeladín, butamirát) sú väčšinou dobre tolerované, nevyvolávajú návyk, nezvyknú negatívne ovplyvňovať pozornosť, netlmia dychové centrum.
- Liek Stoptussin obsahuje dve účinné látky – butamirát a guajfenezín – tlmí suchý kašeľ a zároveň uľahčuje vykašliavanie.
Vlhký kašeľ u dospelých
Vlhký kašeľ väčšinou nie je až taký vyčerpávajúci a nepríjemný ako suchý kašeľ. Platí, že tento typ kašľa netlmíme – naopak, podporujeme riedenie hustého hlienu a jeho vykašliavanie používaním mukolytík a expoktorancíí, čím sa dýchacie cesty spriechodňujú.
- Vo všeobecnosti je nutná opatrnosť pri ich podávaní u astmatikov a nie sú vhodné pre pacientov trpiacimi peptickým vredom (žalúdočným alebo dvanástnikovým).
- Počas liečby je nutné prijímať dostatočné množstvo tekutín, aby sa hlien mohol riediť.
- Expektoranciá neužívajte tesne pred spaním, mohli by vás v noci nútiť na vykašliavanie, odporúča sa ich podávať najneskôr do cca 17. hodiny.
- Expektoranciá a antitusiká sa nesmú podávať naraz – keďže pôsobia protichodne, mohlo by dôjsť k nadmernému nahromadeniu hlienov v dýchacích cestách. (Výnimkou sú lieky Pleumolysin a Stoptussin obsahujúce obidve zložky.)
Pri infekciách dolných dýchacích ciest (priedušiek a pľúc) spojených s tvorbou veľmi hustého hlienu sú na podporu vykašliavania vhodné lieky s obsahom ambroxolu alebo bromhexínu.
Ambroxol
Ambrobene, Ambrosan, Ambroxol AL, Flavamed, Mucosolvan, Solvolan
- Uľahčuje vykašliavanie pri akútnych aj chronických ochoreniach priedušiek a pľúc
- Zlepšuje prienik niektorých antibiotík (amoxicilín, cefuroxim) do tkanív priedušiek a pľúc
- Vo forme tabliet, sirupov, kvapiek, šumivých tabliet
- Výhodná je forma kapsúl s predĺženým uvoľňovaním, kedy stačí dávkovanie raz za 24 hodín
Bromhexín
- Kvapky obsahujú silice mäty piepornej a eukalyptovú silicu – nevhodné pre astmatikov (riziko bronchospazmu)
Pri infekciách horných aj dolných dýchacích ciest spojených s tvorbou veľmi hustého hlienu (nádcha, zápal prínosových dutín, zápal hltana a hrtana, priedušnice, priedušiek a pľúc) sú na riedenie hlienu a podporu vykašliavania vhodné lieky s obsahom N-acetylcysteínu a erdosteínu.
N-acetylcysteín
- Ak sa užívajú aj antibiotiká (penicilíny, cefalosporíny, makrolidy, tetracyklíny), je potrebný odstup aspoň 2 hodiny
- Nesmú ho užívať pacienti s aktívnym peptickým vredom
- Dostupný ako granulát na prípravu nápoja, šumivé tablety, pastilky na cmúľanie a perorálny instantný prášok
- Výhodné dávkovanie len raz za 24 hodín – Solmucol 600 mg, ACC Long Instant
Erdosteín
- Má aj protizápalový a antibakteriálny účinok
- Zosilňuje účinok niektorých antibiotík (amoxicilín, klaritromycín) a jeho včasným nasadením sa môže predísť ich užívaniu
Z fytofarmák sa pri liečbe vlhkého kašľa uplatňujú najmä skorocel kopijovitý, dúška tymiánová či brečtan popínavý. Aj keď sú väčšinou dobre znášané, opatrnosť je nutná pri podávaní alergikom.
Režimové opatrenia pri kašli
Pri liečbe kašľa nezabúdajte na:
- pokoj na lôžku – je vhodné vytvoriť vyvýšenú polohu – tzv. polosed,
- dostatočný pitný režim,
- zvlhčovanie vzduchu a pravidelné vetranie.
Pomôcť môže aj používanie prsných balzamov, ktoré vďaka obsahu éterických olejov uľahčujú vykašliavanie a dýchanie. Natierajú sa na hrudník a/alebo chrbát.
Dôležité je tiež posilňovanie imunity – doplňte si vitamíny C, D a zinok alebo zvoľte prípravky s obsahom betaglukánov.
Kedy k lekárovi
Lekára vyhľadajte, ak:
- domáca liečba nezaberá a kašeľ je výrazný aj po 5 dňoch samoliečby,
- vykašliavate krvavý či hnisavý hlien,
- je prítomná aj vysoká horúčka,
- sa vám zle dýcha, pri nádychu alebo výdychu počujete sipot a piskot,
- pri kašľaní cítite bolesť na hrudi alebo je kašeľ spojený s vracaním.
Akútny kašeľ môže trvať až tri týždne, ak je dlhší, je potrebné pátrať po jeho príčine. Môže to byť užívanie niektorých liekov (napríklad na liečbu vysokého krvného tlaku), niektoré ochorenia (alergia, pálenie záhy a gastroezofageálny reflux, závažné pľúcne ochorenia – astma, CHOCHP a iné) či fajčenie.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.